Urlop bezpłatny nauczyciela

• Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielką przedszkola z 15-letnim stażem pracy. W latach 2006-2009 i 2010-2013 korzystałam z urlopu wychowawczego. W tym roku szkolnym rozpoczęłam staż na nauczyciela dyplomowanego, ale niestety pojawiły się u mnie problemy zdrowotne. Chciałam skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia, ale zabrakło mi 6 miesięcy, aby móc go uzyskać. Nie dam rady pracować jeszcze przez pół roku. Rozważam skorzystanie z bezpłatnego, rocznego urlopu. Czy nie stoi na przeszkodzie fakt, że jestem zatrudniona na 4/5 etatu? Jakie prawa ma nauczyciel będący na takim urlopie? Co będzie z moim stażem? Czy mogłabym w czasie takiego urlopu być wolontariuszem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Urlop bezpłatny nauczyciela

Urlop płatny i bezpłatny dla nauczyciela

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r., poz. 1189) – nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.

Udzielenie urlopu bezpłatnego na wniosek nauczyciela

Zatem przepis stanowi, że nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn, przy czym nie określono ani procedury udzielania takiego urlopu, ani wnioskowania o niego. Zakłada się, że urlopu udziela pracodawca, który oczywiście może nie na niego wyrazić zgody. Urlop ten jest bowiem udzielany przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.

W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nadal trwa, ale jest zawieszony. Oznacza to tyle, że po zakończeniu urlopu ma Pani prawo powrotu do pracy na poprzednim stanowisku, ale okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy nauczyciela, od którego zależą uprawnienia pracownicze (nie jest uwzględniany w stażu uprawniającym do dodatku za wysługę lat oraz do nagrody jubileuszowej).

W czasie urlopu bezpłatnego może Pani wykonywać inne zajęcia, w tym być wolontariuszem. Nie wpłynie to na Pani prawo do urlopu. Urlop bezpłatny nie jest też zależny od wymiaru etatu. Po prostu wskazuje Pani, jak długo chce na tym urlopie przebywać, i to wszystko.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »