Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kody „A” i „B” na druku L4 i dodatkowe informacje na druku

Dorota Kriger • Opublikowane: 2011-06-29

Moje pytanie dotyczy kodów wpisywanych na drukach L4. Moja kadrowa prosi jeszcze o dodatkowe adnotacje na druku, typu „kontynuacja chorobowego”. Czy ma do tego prawo? Czy same kody nie wyjaśniają tego, czy chodzi o tę samą chorobę?

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolona. Porada pani prawnik Handzlik-Rosuł w jasny, zrozumiały sposób rozstrzygnęła moje wątpliwości. Cieszę się tym bardziej, że wyjaśnienie jest dla mnie bardzo korzystne. Odpowiedź na moje zapytanie dotarła w ciągu jednego dnia, a kwota na jaką porada została wyceniona pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeżeli w przyszłości będę potrzebowała podobnej pomocy prawnej, na pewno skorzystam, bo prosta procedura, cena i czas w jakim uzyskałam informację są nie do przecenienia. 
Anna, nauczyciel, 57 lat
Odpowiedź na zadane pytanie była bardzo profesjonalna, pomocna i przygotowana na wysokim poziomie. 
Anna, księgowa, 56 lat

Kadrowa nie ma prawa domagać się takich informacji od pracownika ani od lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy. Co więcej, lekarz nie ma prawa na druku zwolnienia lekarskiego robić żadnych dopisków, uzupełnień (poza korektą błędnie wprowadzonych danych) – treść zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy jest ściśle określona i nie może być zmieniana. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 1999 r. Nr 65, poz. 741 z późn. zm.; Dz. U. z 2006 r. Nr 1, poz. 3; Dz. U. z 2010 r. Nr 189, poz. 1270).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Pracodawca może zaś zwrócić się o dodatkowe informacje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli ma wątpliwości. Co prawda, kody literowe wpisywane na zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy dość dużo wyjaśniają pracodawcy, ale nie zawsze. Na zwolnieniu lekarskim, które otrzymuje pracodawca, nie jest bowiem wykazywana jednostka chorobowa (art. 58 ust. 2 z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz. U. z dnia 10 maja 2010 r. Nr 77, poz. 512). W określonych przypadkach zaś informacja o tym, czy pracownik choruje na tę samą chorobę co poprzednio, jest dość istotna ze względu na konieczność prawidłowego liczenia dni zwolnienia lekarskiego do danego okresu zasiłkowego.

Przykładowo: pracodawca czerpie informacje o tym, czy okres nowego zwolnienia ma wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego (jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni) tylko z tego, czy lekarz na tym zwolnieniu wpisał kod „A” (art. 57 ust. 1 z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Kod ten oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak tego kodu może zatem świadczyć o tym, że niezdolność do pracy została wywołana nową jednostką chorobową lub że wystąpiła co najmniej 60-dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a początkiem kolejnej, a w takim przypadku okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

Ponieważ często zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy, mogą pojawiać się wątpliwości, czy nowy lekarz nie wpisał świadomie kodu „A”, czy też nie miał wiedzy o poprzedniej chorobie pracownika. Wtedy pracodawca ma prawo zwrócić się do ZUS o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »