Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-09-27

Jestem po 182 dniach zwolnienia z powodu problemów z kręgosłupem. Wróciłam do pracy, ale przed upływem 60 dni będę miała zabieg w szpitalu w związku z inną chorobą (sprawy ginekologiczne). Potem będę miała kolejne zwolnienie lekarskie. Jak będzie traktowane to nowe zwolnienie? Jak będzie liczony okres zasiłkowy? W przyszłości czekają mnie też następne zabiegi na kręgosłup. Jest jeszcze jedna sprawa. Zamierzam rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Mam niewykorzystany urlop. Czy dostanę ekwiwalent?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Okres wypłaty zasiłku ograniczony jest do 182 dni niezdolności do pracy. Jedynie gdy choroba została spowodowana gruźlicą albo przypada w czasie ciąży, zasiłek chorobowy może być wypłacany do 270 dni. Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczony w dalszym ciągu jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Jeśli po wykorzystaniu jednego okresu zasiłkowego ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, a następnie zachorował na inną chorobę i pomiędzy poprzednią a obecną niezdolnością do pracy wystąpiła przerwa, to okres zasiłkowy należy zacząć liczyć od początku. W sytuacji gdy między niezdolnością do pracy spowodowaną różnymi chorobami nie wystąpiła żadna przerwa, okresy te należałoby nadal zaliczać do jednego okresu zasiłkowego.

Nowy okres zasiłkowy w związku z nową chorobą powodującą niezdolność do pracy należy liczyć, gdy wystąpi przynajmniej 1 dzień przerwy między okresami tych niezdolności.

Pracodawca pozyskuje informację o tym, czy okres nowego zwolnienia ma wliczać do poprzedniego okresu zasiłkowego (jeśli przerwa między zwolnieniami nie przekroczyła 60 dni), z kodu na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza. Na przykład kod „A” oznacza, że niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni i została spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą. Brak kodu „A” powinien zatem świadczyć, że niezdolność do pracy została wywołana nową jednostką chorobową lub że wystąpiła co najmniej 60-dniowa przerwa między końcem poprzedniej niezdolności do pracy a początkiem kolejnej.

Zdarza się, że pracownicy przynoszą zwolnienia od różnych lekarzy i pracodawca może mieć wątpliwości, czy nowy lekarz nie wpisał świadomie kodu „A”, czy też nie miał wiedzy o poprzedniej chorobie pracownika. W takim przypadku pracodawca ma prawo zwrócić się do ZUS-u o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Mimo że kolejna choroba w Pani przypadku wystąpiła po przerwie krótszej niż 60 dni, okres zasiłkowy będzie liczony od początku w związku z nową chorobą. Jeśli po zakończeniu zwolnienia od ginekologa nadal nieprzerwanie będzie Pani niezdolna do pracy, ale z powodu innej jednostki chorobowej, to te dalsze zwolnienia także będą razem wliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

Odnośnie rozwiązania umowy o pracę i niewykorzystanego urlopu – w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania stosunku pracy będzie Pani przysługiwał ekwiwalent pieniężny.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 9 ust. 1 i 2, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 1, art. 36 ust. 1 i 2, art. 43, art. 57 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512);
  • art. 171 § 1 Kodeksu pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Umowa-zlecenie a ryczałt

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę)....

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Ubezpieczenie wypadkowe przy umowie-zleceniu

Pracuję w firmie X na podstawie umowy o pracę. W czasie mojego urlopu pracowałam dla firmy Y na podstawie umowy-zlecenia. Podczas wykonywania tej drugiej pracy...

 

Cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole

W sierpniu biskup odwołał misję nauczycielce religii zatrudnionej na podstawie mianowania. Czy dyrektor szkoły może ją zwolnić z pracy w sierpniu?...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »