Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie lekarskie w czasie ciąży

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-12-18

Ginekolog poinformował mnie, że pełnopłatne zwolnienie lekarskie przysługuje mi tylko w sytuacji, gdy to on będzie je wystawiał. Natomiast jeżeli wystawi je lekarz internista (np. w związku z przeziębieniem) i mimo że zaznaczy na zwolnieniu lekarskim „B”, to i tak dostanę tylko 80% wynagrodzenia. Coś nie chce mi się w to wierzyć... Czy jest przepis prawa, który to reguluje? Dodam, że pracodawcę o ciąży poinformowałam odpowiednim zaświadczeniem już miesiąc temu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Lekarz nie ma racji, twierdząc, że tylko zwolnienie wystawione przez niego będzie uprawniało Panią do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Nie ma znaczenia w tym przypadku rodzaj choroby ani specjalność lekarza, który zwolnienie wystawił.

Istotną kwestią – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) – jest sam fakt wystąpienia niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy w okresie ciąży. Tak wynika z art. 11 ust. 2. ustawy, zgodnie z którym miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

Nie ma więc znaczenia, że niezdolność do pracy, np. w wyniku grypy, nie wynika ze stanu ciąży. Wystarczy bowiem, że choroba ta wystąpiła w okresie ciąży i fakt ten został odnotowany na druku ZUS ZLA w postaci kodu literowego „B”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki