Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana pracy na urlopie macierzyńskim

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-11-08

Jestem na urlopie macierzyńskim i chciałabym zmienić pracę. Mam 25 dni zaległego urlopu + 26 dni za rok 2019. Po wykorzystaniu całego zaległego urlopu musiałabym wrócić do pracy 8 stycznia, zostałoby mi wtedy 26 dni za cały 2020 rok. Tak wyliczono mi wszystko w HR. Jednak chciałabym zmienić pracę, już ubiegam się o nową posadę. Kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie i czy mogę starać się o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, aby jak najszybciej (najlepiej w styczniu) rozpocząć nową pracę? Czy mogę złożyć wypowiedzenie będąc na urlopie macierzyńskim, czy raczej gdy już będę na zaległym urlopie? Jak to rozwiązać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana pracy na urlopie macierzyńskim

Jeśli chce Pani rozstać się z pracodawcą jak najszybciej, powinna Pani wnioskować o porozumienie stron. Jednak warunkiem koniecznym, aby porozumienie wywołało skutek, jest wyrażenie zgody przez pracodawcę.

W porozumieniu stron może Pani wskazać termin zakończenia stosunku pracy (na przykład koniec grudnia, jeśli od stycznia chciałaby Pani rozpocząć nową pracę).

Jeśli pracodawca zgodzi się na porozumienie stron w okresie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, może Pani wykorzystać część urlopu, a za resztę otrzyma Pani ekwiwalent. Jednak jeśli umowa rozwiąże się z końcem grudnia – urlopu za 2020 r. Pani nie otrzyma.

Gdyby pracodawca na porozumienie stron nie wyraził zgody, pozostaje Pani jedynie wypowiedzenie. Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Obowiązuje Panią co najmniej miesięczny okres wypowiedzenia, więc jeśli chciałaby Pani zakończyć umowę przed styczniem, to najpóźniej w listopadzie musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie. Gdyby jednak obejmowało Panią 3-miesięczne wypowiedzenie, to oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy musiałaby Pani złożyć pracodawcy do końca września.

W okresie wypowiedzenia (które może Pani złożyć będąc na urlopie rodzicielskim, tak jak i porozumienie stron) pracodawca może zobowiązać Panią do wykorzystania urlopu, jaki Pani przysługuje. Za resztę urlopu otrzyma Pani ekwiwalent.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn zdrowotnych

Pracownik chce rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zdrowotnych. Czy przy takim rozwiązaniu umowy o pracę pracownik powinien dostarczyć...

 

Ogłoszenie upadłości firmy a rozwiązanie umowy o pracę

Tydzień temu sąd ogłosił upadłość firmy, w której pracuję już od ponad 10 lat na umowę o pracę na czas nieokreślony. W związku...

 

Jak długi okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

Rozwiązuję umowę o pracę na czas nieokreślony. Czas trwania tej umowy nie przekracza 3 lat. Zgodnie z Kodeksem pracy czas wypowiedzenia wynosi 1...

 

Odejście z pracy za porozumieniem stron, czy można zmienić zdanie w trakcie wypowiedzenia?

Odejście z pracy za porozumieniem stron, czy można zmienić zdanie w trakcie wypowiedzenia?

Dwa tygodnie temu złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony na mocy porozumienia stron. Złożyłam je pod wpływem emocji i złego...

Brak kontaktu z pracodawcą po sprzedaży firmy

Brak kontaktu z pracodawcą po sprzedaży firmy

Moja siostra obecnie przebywa na utopie macierzyńskim. Jest zatrudniona na umowę o pracę, bezterminowo. W trakcie trwania urlopu macierzyńskiego firma...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »