Zmiana pracy na urlopie macierzyńskim

• Autor: Marta Handzlik

Jestem na urlopie macierzyńskim i chciałabym zmienić pracę. Mam 25 dni zaległego urlopu + 26 dni za rok 2019. Po wykorzystaniu całego zaległego urlopu musiałabym wrócić do pracy 8 stycznia, zostałoby mi wtedy 26 dni za cały 2020 rok. Tak wyliczono mi wszystko w HR. Jednak chciałabym zmienić pracę, już ubiegam się o nową posadę. Kiedy powinnam złożyć wypowiedzenie i czy mogę starać się o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, aby jak najszybciej (najlepiej w styczniu) rozpocząć nową pracę? Czy mogę złożyć wypowiedzenie będąc na urlopie macierzyńskim, czy raczej gdy już będę na zaległym urlopie? Jak to rozwiązać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana pracy na urlopie macierzyńskim

Zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron

Jeśli chce Pani rozstać się z pracodawcą jak najszybciej, powinna Pani wnioskować o porozumienie stron. Jednak warunkiem koniecznym, aby porozumienie wywołało skutek, jest wyrażenie zgody przez pracodawcę.

W porozumieniu stron może Pani wskazać termin zakończenia stosunku pracy (na przykład koniec grudnia, jeśli od stycznia chciałaby Pani rozpocząć nową pracę).

Jeśli pracodawca zgodzi się na porozumienie stron w okresie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, może Pani wykorzystać część urlopu, a za resztę otrzyma Pani ekwiwalent. Jednak jeśli umowa rozwiąże się z końcem grudnia – urlopu za 2020 r. Pani nie otrzyma.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony

Gdyby pracodawca na porozumienie stron nie wyraził zgody, pozostaje Pani jedynie wypowiedzenie. Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666; dalej „K.p.”) – okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Obowiązuje Panią co najmniej miesięczny okres wypowiedzenia, więc jeśli chciałaby Pani zakończyć umowę przed styczniem, to najpóźniej w listopadzie musiałaby Pani złożyć wypowiedzenie. Gdyby jednak obejmowało Panią 3-miesięczne wypowiedzenie, to oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy musiałaby Pani złożyć pracodawcy do końca września.

W okresie wypowiedzenia (które może Pani złożyć będąc na urlopie rodzicielskim, tak jak i porozumienie stron) pracodawca może zobowiązać Panią do wykorzystania urlopu, jaki Pani przysługuje. Za resztę urlopu otrzyma Pani ekwiwalent.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »