Czy wypalenie zawodowe jest podstawą do L4?

Czy wypalenie zawodowe jest podstawą do wystawienia L4? Czy internista może wystawić zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe? Czy na świadectwie pracy przyszły pracodawca będzie widział, na co było wystawione zwolnienie i czy wypalenie może być traktowane jako zaburzenie psychiczne? Planuję pracę w służbach mundurowych, stąd pytanie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy wypalenie zawodowe jest podstawą do L4?

Wypalenie zawodowe uznane przez WHO, ale nie przez Ministerstwo Zdrowia

Niestety, na ten stan prawny* wypalenie zawodowe nie jest podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (tzw. L4). Jeśli nawet taka przyczyna zwolnienia pojawiłaby się na L4, to nie uprawniałaby do zasiłku chorobowego.

Owszem, w 2019 r. WHO dodało wypalenie zawodowe do oficjalnych diagnoz medycznych i planowano, aby już od początku 2022 r. lekarze mieli prawo wskazywać wypalenie zawodowe jako przyczynę zwolnienia lekarskiego. Natomiast po dziś dzień Ministerstwo Zdrowia nie uznało wypalenia zawodowego za jednostkę chorobową, a jedynie za tzw. syndrom, który sam w sobie nie może być podstawą do L4. Obecnie tłumaczona jest lista jednostek chorobowych sporządzona przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, co ma trwać do połowy 2023 r., tak by od 1 stycznia 2024 r. lekarze mogli wystawiać zwolnienia lekarskie z powodu wypalenia zawodowego.

Na ten moment objawy wypalania zawodowego mogą co najwyżej być podstawą do L4 z powodu np. depresji. Natomiast wszelkie zaburzenia i schorzenia psychiczne może zdiagnozować tylko psychiatra, nie zaś np. lekarz rodzinny.

Świadectwo pracy bez informacji o schorzeniach pracownika

Na świadectwie pracy wskazuje się liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, w roku kalendarzowym, w którym ustał jego stosunek pracy.

Generalnie nowy pracodawca nie widzi przyczyn L4, ale osoba, która ubiega się o pracę w służbach mundurowych i będzie potrzebowała np. upoważnienia do informacji niejawnych (czy o innej klauzuli) zostanie zweryfikowana przez odpowiednie służby także pod tym kątem, stąd jeśli rozważa Pan karierę w służbach mundurowych (awanse, kolejne stopnie i jak najliczniejsze kompetencje) – odradzam L4 na wszelkie zaburzenia psychiczne. Oczywiście to nie dyskwalifikuje takiej osoby, ale może generować dodatkowe pytania, stwarzać obawy co do powierzenia pewnych stanowisk w strukturach służb mundurowych.

* Stan prawny z lutego 2023 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »