Organizacja pracy zgodnie z Kartą Nauczyciela

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w ośrodku socjalizacyjnym całorocznym. Mam w etacie 26 godzin bezpośredniej pracy z wychowankiem. Zgodnie z Kartą Nauczyciela dopełnienie do 40 godzin przeznaczone jest na działania nie mające związku z bezpośrednią opieką nad dzieckiem czyli: rady pedagogiczne, zebrania, uzupełnianie dokumentacji itp. Moje pytanie dotyczy konkretnych spraw: czy za darmo w swoim czasie prywatnym w ramach dopełnienia do 40 godzin szef może wysłać mnie do sądu z wychowankiem na rozprawę? lub w ramach tego dopełnienia np z wychowankiem do lekarza? Czy za dodatkowe godziny spędzone np z wychowankiem na pogotowiu już poza pracą z grafika nie nalezą się pieniądze? No i przede wszystkim czy szef ma prawo z dnia na dzień wyznaczyć mi zastępstwo za inną osobę lub wezwać do siebie tego samego dnia jeszcze nie ustalając tego wcześniej? Są wśród nas pracownicy zatrudnieni już z kodeksu pracy na 40 godzin. Czy takie osoby mają obowiązek przyjazdu na wszelkie głupawe zresztą rady lub na rozmowy z szefem poza godzinami swojej pracy również za darmo? Czy badania okresowe mam robić w swoim czasie wolnym też na zasadzie dopełnienia do 40 godzin czy też należy mi się tutaj wolny dzień?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

W podanym przykładzie tzw. dopełnienie między 26 godzinami a 40, może być wykorzystane dla celów udziału w radzie pedagogicznej, na zebrania, czy uzupełnianie dokumentacji itp.

Funkcja organizatorska w prawie pracy należy do pracodawcy, toteż ma on prawo zlecania zastępstw nawet z dnia na dzień, jeśli taka potrzeba zaistnieje.

Inaczej rzecz wygląda, jeśli zlecane zadania przekraczają 40 godzin tygodniowo, gdyż wówczas mamy do czynienia ze zleceniem pracy w godzinach nadliczbowych.

Profilaktyczne badania okresowe pracowników realizowane są w czasie pracy, czyli w granicach nie wykraczających poza 40 godzin tygodniowo.
Od układu organizacyjnego tych badań zależeć będzie potrzeba przeznaczenia na nie większej lub mniejszej liczby godzin czasu pracy.

Art. 229 par.3 K.p. stanowi, że okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany z tego tytułu pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »