Kategoria: Godziny nadliczbowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3


Godziny nadliczbowe

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Każdego miesiąca wypracowuję nadgodziny. Zakład pracy nie płaci za te nadgodziny. W jaki sposób mogę wyegzekwować od zakładu pracy zaległe wynagrodzenie. Wiem, że mogę domagać się zwrotu za nadgodziny do 3 lat wstecz. Chciałabym wiedzieć jakie muszę mieć dokumenty żeby w przypadku sprawy w sądzie udowodnić, że pracowałam w tym czasie. Nie widzę szans na polubowne załatwienie tej sprawy i chciałabym wiedzieć czy składanie pozwu do sądu jest sensownym wyjściem. Czy łatwo taka sprawę wygrać, czy też długo to trwa a pieniędzy i tak się nie odzyska. Pracodawca próbuje sugerować, ze może nie musiałam tyle pracować a zakład pracy nie może mi zapłacić nawet tych bieżących nadgodzin, za aktualny miesiąc ponieważ nie ma pieniędzy. W związku z tym zaproponowano mi rozwiązanie umowy o pracę i zastąpienie jej umową cywilno-prawną - kontraktem. Moim zdaniem podpisanie takiej umowy jest dla mnie niekorzystne, proszę o opinię.

więcej ››

Szkolenie a godziny nadliczbowe

Czy odbywając szkolenie poza firmą w miejscu zamieszkania istnieją godziny nadliczbowe, tzn. szkolenie trwało od 8.00 do 18.00 czyli 10 godzin. Czy te 2 dodatkowe godziny to nadgodziny czy może czas ten liczy się jako 8h?

więcej ››

Nadliczbówki w 3 miesięcznym okresie rozliczeniowym

Pracuję w systemie dziennym 8h od poniedziałku do soboty (wolne dwa dni "ruchome" czyli niedziela i jakiś dzień tygodnia) (prawie codziennie są nadgodziny). Okres rozliczeniowy pracodawca wymyślił sobie na 3 miesiące i w związku z tym moje pytanie - czy pracodawca może przetrzymywać mnie codziennie po 13 godzin przez tydzień, chociaż tygodniowy wymiar pracy liczy chyba 48 godzin z nadgodzinami? Pracodawca twierdzi, że jego nie interesuje to, że będę miał wypracowane w jednym miesiącu np. 96 nadgodzin bo w drugim i trzecim miesiącu nie przepracuję ani jednej nadgodziny. W skali trzech miesięcy liczba nadgodzin będzie mi się zgadzać czyli max. 96 nadgodzin. Czy pracodawca nie łamie przepisów prawa pracy?

więcej ››

Zlecanie pracy w godzinach nadliczbowych

W mojej firmie czasem jest tak, że trzeba zostać po godzinach (6-14) np. do 16. Czy kodeks pracy albo inne przepisy mówią o tym aby pracodawca, dzień wcześniej powiadamiał pracownika że jutro trzeba zostać dłużej. Czy może przyjść np. o 13.30 i powiedzieć że trzeba zostać dłużej?

więcej ››

Godziny nadliczbowe w rozliczeniu tygodniowym

Czytając różne posty wiem, że za pracę w godzinach nadliczbowych w sobotę należy się dodatek 100% bo przekracza tygodniową normę czasu pracy. Ale czy tę normę liczy się od poniedziałku do piątku (5x8 = 40)? Chodzi mi o sytuację kiedy tydzień miesięcznego okresu rozliczeniowego zaczyna się w połowie tygodnia np. w środę. Ma to jakieś znaczenie czy nie? Bo jeśli by miało znaczenie to wówczas nie każda sobota byłaby płatna 100%.

więcej ››

Godziny ponadwymiarowe nauczyciela a urlop okolicznościowy

Z tytułu urlopu okolicznościowego (śmierć brata) przysługuje 1 dzień urlopu okolicznościowego, za ten dzień z kolei przysługuje wynagrodzenie ale, jeżeli jest to nauczyciel i w tym dniu ma z przydziału, wynikające z arkusza organizacyjnego godziny ponadwymiarowe, czy w tym przypadku liczymy je wskaźnikiem 3,60 czy średnia godzin z 3 miesięcy, czy wypłacamy tylko wynagrodzenie wynikające z umowy?

więcej ››

Godziny nadliczbowe w systemie 12/24

Proszę o informację czy w systemie 12/24, godziny pracy w niedziele liczy się jako nadgodziny? Czy są liczone jako 50 czy 100? Czy w takim systemie pracy obowiązuje jakaś norma tygodniowa godzin pracy?

więcej ››

Dni wolne za godziny nadliczbowe

Zostaję po pracy na 3 lub 4 godziny dziennie. W zamian mam dni wolne. Czy podlegają one takim samym zasadom jak wolne dni za prace w soboty? (chodzi mi o odbierania tych dni do końca okresu rozliczeniowego)

więcej ››

Moment powiadamiania o pracy w nadgodzinach

W mojej firmie czasem jest tak, ze trzeba zostać po godzinach (np. od 6 do 16). Czy kodeks pracy lub inne akta prawne mówią o tym aby pracodawca, dzień wcześniej powiadamiał pracownika, że jutro trzeba będzie pracować dłużej niż 8 godzin. czy może przyjść np. o 13 i powiedzieć że trzeba zostać dłużej?

więcej ››

Limit godzin nadliczbowych

W regulaminie pracy pracodawca zastrzegł sobie 450 godzin nadliczbowych w ciągu roku. W ciągu tygodnia nie dotrzymywane są żadne normy pracy (od 7 do 18 prawie codziennie, soboty także). W ciągu tygodnia mam nieraz nawet 60 godzin. Pracodawca robi mi wielką łaskę dając od czasu do czasu 1 dzień urlopu… ale to już sprawa dla inspektora pracy. Jak pracodawca powinien mi płacić za nadgodziny? Czy w soboty nie powinienem dostawać 100%?

więcej ››

Ryczałt za nadgodziny?

Jestem zatrudniony na stanowisku spedytora – pełny etat. Zgodnie z umową moja norma dobowa czasu pracy wynosi 8 godz., a więc tygodniowo – 40 godz., przy czym wraz z nadgodzinami nie może ona przekroczyć 48 godz. tygodniowo w okresie rozliczeniowym, który wynosi 4 miesiące. Oprócz podstawowego wynagrodzenia dostaję ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych w wymiarze 35 godzin miesięcznie. Praca jest w systemie 3-zmianowym: 6:00-14:00, 14:00-22:00, 22:00-6:00. Rozpoczyna się w niedzielę o 22:00, a kończy w sobotę o 14:00. Odkąd ryczałt wszedł w życie, za pracę w soboty i niedziele pracodawca nie przyznaje mi innego dnia wolnego, twierdząc, że rekompensuje mi to ryczałt. Nadgodziny są płatne dopiero po przekroczeniu ryczałtu. Czy pracodawca postępuje zgodne z prawem i czy przysługuje mi dzień wolny za pracę w weekendy?

więcej ››

Praca w godzinach nadliczbowych

Czy pracodawca ma prawo nakazać mi pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli ja nie wyrażam zgody na nie, w żądanych przez pracodawcę terminach? Pracuję w systemie dwunastogodzinnym, tzn. 12/24 i 12/48. Nie chcę ani dni wolnych za narzucane mi nadgodziny, ani zapłaty za nie.

więcej ››

Strona: 1 2 3


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »