Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Premia na okresie wypowiedzenia a regulamin

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gabrysiasam

PostWysłany: Czw, 06 Cze 2019, 12:41    Temat postu: Premia na okresie wypowiedzenia a regulamin Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie odnośnie takiej kwestii:
U nas firmie istnieje regulamin, który określa przyznanie premii za zatrudnienia. Premia ta wypłacana jest jednorazowo na zakończenie każdego półrocza, ale warunkiem wypłacenia jej jest nieprzebywania na wypowiedzeniu.
W maju już wiem, że przysługuje mi premia, ponieważ spełniłam jej warunki, natomiast podczas wypłacania tej premii - w lipcu będę na okresie wypowiedzenia.
Czy to jest zgodne z prawem, że nie dostanę premii? Czy ten zapis w regulaminie jest zgodny z prawem?
Dziekuje za odpowiedzi
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 06 Cze 2019, 20:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasadniczo obszar wypłaty premii nie jest objęty szczegółowymi regułami kodeksu pracy - pracodawca zasady wypłaty premii i nagród ustala właśnie w regulaminie. Na problem należy spojrzeć inaczej - czy przypadkiem zapis taki nie jest przejawem dyskyminacji w zakresie płac? Jestem zdania, że tak, bo zapis z regulaminu różnicuje sytuację osób, które w ten sam sposób wypracowały / nabyły prawo do premii, ale nie otrzyma jej każdy uprawniony a tylko te osoby, które nie otrzymały bądź nie złożyły wypowiedzenia.
Art. 18[3a]. § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Art. 18[3b]. § 1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem § 2-4, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1, którego skutkiem jest w szczególności:
1) odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,
2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,
3) pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe
- chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: