Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
zwolnienia grupowe ( czy kozystne za porozumieniem stron?)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anukasDołączył: 20 Lut 2009
Posty: 11

PostWysłany: Pią, 20 Lut 2009, 11:21    Temat postu: zwolnienia grupowe ( czy kozystne za porozumieniem stron?) Odpowiedz z cytatem

witam , w naszym dość duzym zakładzie szykują się zwolnienia grupowe, na jakie rozwiazanie umowy lepiej się zgodzić , za porozumieniem stron czy nie? ogólnie pracowałem 30 lat ale firma zmieniła właściciela i od tej zmiany 12 lat,oraz kiedy będe mógł się zarejestrować w UP i po jakim czasie dostane ewentualny zasiłek bardzo proszę o pomoc

dopisano:

podobno jest taka opcja że mogą zaproponować przy zwolnieniu grupowym rozwiazanie umowy za porozumieniem stron, przy zaznaczeniu że z przyczyny pracodawcy? czy to kozystne , czy nie wyrażać zgody na taką formę


Proszę kontynuować temat w jednym miejscu!. pozdr. Midka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokoshaglavaDołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 50

PostWysłany: Pią, 20 Lut 2009, 18:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zarówno w przypadku prawa do odprawy przewidzianej w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jak i zasiłku dla bezrobotnych to czy w przypadku zwolnień grupowych umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron czy też za wypowiedzeniem, nie ma znaczenia.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron...

Jeżeli pracodawca dokonuje zwolnień grupowych, to niezależnie od tego czy umowa zostanie wypowiedziana przez pracodawcę, czy zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
a) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
b) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
c) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy (art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).
Według art. 75 ust. 1 pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Stosownie do powyższych przepisów jeżeli rozwiąże Pan umowę o pracę za porozumieniem stron, w związku ze zwolnieniami grupowymi zasiłek dla bezrobotnych będzie Panu przysługiwał, tak samo kiedy umowa zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem.

Różnica pomiędzy wypowiedzeniem umowy o pracę i rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron sprowadza się do tego, iż w przypadku porozumienia stron umowa zostanie rozwiązana w terminie wskazanym w porozumieniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy obowiązywał będzie termin wypowiedzenia (w Pana przypadku 3 miesięczny).

Ten 3 miesięczny termin wypowiedzenia może zostać skrócony przez pracodawcę, stosownie do art. 36[1] § 1 KP według, którego, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Według § 2 art. 36[1] KP, okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Jeżeli nie zgodzi się Pan na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to wówczas, albo będzie Pan pracował jeszcze przez 3 miesiące (okres wypowiedzenia), albo pracodawca skróci Panu ten okres do 1 miesiąca, a Pan otrzyma odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia (za 2 miesiące).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wapert6Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 1

PostWysłany: Sob, 21 Lut 2009, 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kokoshaglava napisał:

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy (art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).
Według art. 75 ust. 1 pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy


Ale w tej ustawie o promocji zatrudnienia jest napisane , że zasiłek dla bezrobotnych należy się po 90 dniach.
W mojej firmie własnie pracodawca zaproponował dodatkowe odprawy dla pracowników objetych zwolnieniem grupowym w zamian za zgodę na "rozwiazanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z przyczyn nie dotyczących pracownika" .
Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych jeżeli przystanę na jego propozycję i po jakim czasie od momentu zarejestrowania w urzędzie pracy bede otrzymywał to świadczenie?


Może wyjaśnie to dokladniej...Pracodawca w porozumieniu ze zwiazkami zawodowymi zawarł porozumienie . W myśl którego ,pracownikom objętym zwolnieniem grupowym, oprócz odpraw należnych ustawowo proponuje dodatkowe odprawy jeśli pracownik zgodzi się na rozwiazanie stosunku pracy na mocy porozyminia stron z przyczyn nie dotyczacych pracownika. Porozumienie to otrzymały na pismie związki zawodowe oraz miejscowy urząd pracy

Np.Jeśli nie zgadzam się na porozumienie stron należy mi się odprawa w wysokości dwumiesiecznego wynagrodzenia. Jeśli zgadzam się na "rozwiazanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z przyczyn nie dotyczących pracownika" dostaje od pracodawcy odprawę w wysokosci czteromiesiecznego wypowiedzenia.


Ostatnio zmieniony przez wapert6 dnia Sob, 21 Lut 2009, 21:32, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
anukasDołączył: 20 Lut 2009
Posty: 11

PostWysłany: Sob, 21 Lut 2009, 19:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

;;;Jeżeli nie zgodzi się Pan na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron to wówczas, albo będzie Pan pracował jeszcze przez 3 miesiące (okres wypowiedzenia), albo pracodawca skróci Panu ten okres do 1 miesiąca, a Pan otrzyma odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia (za 2 miesiące) ;;; słyszałem że mają proponować porozumienie stron , jeżeli się zgodzę to zostanie mi skrócony okres wypowiedzenia np do jednego miesiąca? to czy mimo tego otrzymam jeszcze odszkodowanie za pozostałe dwa miesiące czy nie? plus odprawę trzymiesięczną? i jeżeli otrzymam odszkodowanie plus odprawę to po jakim czasie mogę się zarejestrować w up i otrzymać zasiłek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »