Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy umowa o pracę została automatycznie przedłużona?

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-09-11

Skończyła mi się umowa na okres próbny i w tej chwili od dwóch tygodni pracuję bez żadnej umowy. Pracodawca powiedział mi, że tamta umowa jest automatycznie przedłużona, ponieważ dopuszcza mnie do pracy. Ja żadnej nowej umowy na razie nie podpisywałam. Czy jest to zgodne z prawem?
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracodawca nieprawidłowo interpretuje przepisy – umowa o pracę nie przedłuża się automatycznie w opisanej sytuacji, ale wskutek dopuszczenia Pani do pracy faktycznie doszło do kolejnego zawarcia umowy o pracę. Strony umowy, po zakończeniu czasu trwania umowy o pracę zawartej na czas próbny, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, mogą bowiem zgodnie ustalić, iż zamierzają kontynuować współpracę, zawierając kolejną umowę o pracę. Co prawda, zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy umowę o pracę należy w takim przypadku zawrzeć na piśmie, ale jeżeli kolejna umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, a pracownik został dopuszczony do pracy, to umowa taka i tak jest wiążąca. Wynika tak m.in. z orzecznictwa Sądu Najwyższego, zgodnie z którym jeśli pracodawca po zakończeniu aktualnego stosunku pracy dopuścił pracownika do dalszej pracy, bez zawarcia z nim umowy na piśmie, to poprzez ten fakt należy domniemywać, że strony zawarły umowę ustną, a umowa zawarta ustnie jest równie ważna i równie skuteczna jak pisemna (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 31.08.1981r., sygn. akt III PZ 18/81, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.09.1977r, sygn. akt I PR 67/77, oraz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 06.10.1976r, sygn. akt I PRN 66/76).

W takim przypadku pracodawca powinien jednak najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków, wymienione m.in. w art. 29 § 1 Kodeksu pracy. Nie potwierdzenie warunków zatrudnienia na piśmie, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 05.05.1976 r. (sygn. akt I PZP 9/76), należy domniemywać, iż strony zawarły umowę o pracę na czas nieokreślony.

Zgodnie z powyższym należy zażądać od pracodawcy pisemnego potwierdzenia warunków pracy i płacy, przy czym, wskazując na powyższe orzecznictwo, aktualna umowa o pracę powinna być już umową zawartą na czas nieokreślony.

W przypadku sprzeciwu ze strony pracodawcy sprawę należy skierować do sądu pracy w celu wyegzekwowania powyższego. Pracodawca może także zostać ukarany przez sąd karą grzywny, gdyż zgodnie z art. 281 pkt 2 Kodeksu pracy „kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę, podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł”.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Umowa-zlecenie a ryczałt

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę)....

 

Nieprzyjęcie wypowiedzenia zmieniającego

Szef powiadomił mnie niedawno, że w przyszłym miesiącu zostanę przeniesiony do innej placówki, odległej od mojego miejsca zamieszkania o 40 km. Nie chcę się...

 

Ubezpieczenie wypadkowe przy umowie-zleceniu

Pracuję w firmie X na podstawie umowy o pracę. W czasie mojego urlopu pracowałam dla firmy Y na podstawie umowy-zlecenia. Podczas wykonywania tej drugiej pracy...

 

Urlop dla żołnierza na czas kampanii wyborczej

Jestem zawodowym żołnierzem i chcę kandydować na radnego na szczeblu gminnym. O owym fakcie muszę powiadomić dowódcę jednostki wojskowej, od...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »