Czy muszę zapłacić za braki stwierdzone po inwentaryzacji?

• Autor: Marta Handzlik

Zostałam zwolniona przez pracodawcę 1 czerwca i skierowana na urlop (podczas tego 2-tygodniowego wypowiedzenia). W mojej umowie o pracę zawarty był punkt o odpowiedzialności zbiorowej dotyczącej mienia firmy. Po moim odejściu nie została przeprowadzona inwentaryzacja od razu, lecz dopiero 15 lipca. Czy muszę zapłacić za braki stwierdzone po inwentaryzacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Czy muszę zapłacić za braki stwierdzone po inwentaryzacji?

Wspólna odpowiedzialność pracowników za powierzone mienie

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z § 19 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (j.t. Dz. U. z 1996 r. Nr 143, poz. 663) w razie wypowiedzenia przez jedną ze stron umowy o pracę z pracownikiem ponoszącym wspólną odpowiedzialność materialną zakończenie inwentaryzacji powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Nieuczestniczenie pracownika przy inwentaryzacji a odpowiedzialność za braki stwierdzone po rozwiązaniu umowy o pracę

Przypadki, w których pracownik nie może uczestniczyć w inwentaryzacji zostały uregulowane w § 22 i § 23 rozporządzenia. Zgodnie z § 22 rozporządzenia w razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą pracodawcy weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji.

Jeżeli pracownik nie bierze udziału w przeprowadzaniu inwentaryzacji ani też nie wskaże innej osoby, pracodawca przeprowadzi inwentaryzację przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób.

Podsumowując – skoro to pracodawca wypowiedział Pani umowę o pracę zobowiązany był dokonać inwentaryzacji w ostatnim dniu trwania umowy o pracę. Skoro tego nie zrobił – naruszył przepisy i może Pani uwolnić się od odpowiedzialności właśnie poprzez wskazanie, że inwentaryzacja nie została przeprowadzona zgodnie z przepisami.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »