Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak podpisania umowy po okresie próbnym

Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-04-17

Kilka miesięcy temu podjąłem pracę w nowym zakładzie (zakład liczy około 25 osób). Dostałem umowę na okres próbny 3-miesięczny. Po jego zakończeniu pracuję nadal w tym zakładzie na prośbę pracodawcy, ale do tej pory nie mam jeszcze żadnej umowy. Jest pewien zastój w zamówieniach produkcyjnych i podejrzewam, że pracodawca nie wie jeszcze, co ze mną zrobić. Boję się, że nagle powie, że nie pracuję już u niego, bo go nie stać na wypłaty. Nadmienię jeszcze, że w trakcie tej pracy skończyłem 62 lata. Czy mimo skończenia okresu próbnego przysługuje mi ochrona przedemerytalna i nie można mnie zwolnić? A jeśli ta ochrona mi nie przysługuje, to czy mam inne możliwości obrony przed zwolnieniem, np. brak nowej umowy, mimo że przychodzę do pracy i podpisuję listę? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak podpisania umowy po okresie próbnym

Brak podpisania umowy a stosunek pracy

Brak umowy na piśmie nie oznacza, że stosunek pracy nie został zawarty. Zgodnie z art. 29 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy”.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Potwierdzenie na piśmie stosunku pracy

Z uwagi na to, że umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, może Pan zwrócić się do pracodawcy o potwierdzenie przez niego na piśmie wzajemnych ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

W orzecznictwie sądowym wskazuje się, że w przypadku umów o pracę forma pisemna nie ma charakteru formy pod rygorem nieważności. Kodeks pracy, mimo wprowadzenia wymagania zachowania formy pisemnej, dopuszcza również możliwość nawiązania stosunku pracy w inny sposób (np. przez dopuszczenie do pracy). Umowa o pracę zawarta w innej formie niż forma pisemna nie jest zatem nieważna i jest prawnie skuteczna.

Brak podpisania umowy a jej zawarcie przez dopuszczenie do pracy

W Pana przypadku należy więc przyjąć, iż mamy do czynienia właśnie z niedochowaniem pisemnej formy umowy o pracę, choć doszło do zawarcia umowy poprzez dopuszczenie Pana do wykonywania zadań.

Problematyczne może okazać się jedynie ustalenie rodzaju zawartej w sposób dorozumiany umowy o pracę, co wymagałoby dokonania przez obie strony szczegółowej analizy i następnie oceny zachowań obu stron pod kątem przyświecającego każdej z nich zamiaru (należałoby ustalić, czy obie strony były świadome, że ten dorozumiany stosunek pracy jest ograniczony w czasie, czy tez miała to być w zamierzeniu umowa na czas nieokreślony). 

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 4 listopada 2009 r. w przypadku kiedy doszło do zawarcia umowy po rozwiązaniu się umowy na okres próbny, należałoby z reguły przyjąć (wobec braku innych zastrzeżeń stron), że doszło do nawiązania umowy na czas nieokreślony.

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Skoro więc pracodawca dopuścił Pana do pracy, nie może teraz wręczyć Panu wypowiedzenia. Należy tylko ustalić, jaka umowa została dorozumianie zawarta.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Cechy stosunku pracy

Czy stosunek pracy może być nawiązany dla wykonania "określonych" lub "oznaczonych" czynności?

 

Ciągłość zatrudnienia a podpisanie umowy na czas nieokreślony

Zatrudniłam pracownika od 1.02.2010 r. do 30.04.2010 r. na czas określony, a teraz chcę go zatrudnić na czas nieokreślony. Powinnam z nim podpisać umowę od...

 

Kiedy nauczyciel mianowany może być zatrudniony na czas określony?

Jestem nauczycielem dyplomowanym z 23-letnim stażem. W 2009 roku zmieniłam zakład pracy w innej placówce oświatowej na stanowisku nauczyciela....

 

Odstąpienie od aneksu do umowy o pracę

Podpisałem wczoraj pod wpływem emocji aneks do umowy o pracę. Do jakiego czasu mogę od takiego aneksu odstąpić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »