Świadectwo pracy bez pieczątek

• Autor: Dorota Kriger

Dostałam świadectwo pracy bez pieczątek: ani firmowej, ani imiennej pracodawcy. Urząd pracy wymaga takich pieczątek. Czy są jakieś przepisy, które regulują tę kwestię?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Świadectwo pracy bez pieczątek

Jak powinno wyglądać świadectwo pracy?

Treść świadectwa pracy, w związku z art. 97 § 4 Kodeksu pracy, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282 z późn. zm.). Do rozporządzenia załączony jest wzór, precyzujący, co powinno w świadectwie pracy być umieszczone.

Zgodnie z tym wzorem w nagłówku powinny być dane pracodawcy: nazwa, adres pracodawcy, REGON, EKD – dane te mogą być naniesione w formie pieczęci firmowej. Pieczęć pracodawcy powinna być umieszczona także na końcu świadectwa pracy wraz z podpisem pracodawcy lub osoby działającej w jego imieniu.

Zobacz też: Śmierć pracownika świadectwo pracy wzór

Czy pieczęć firmowa i pieczęć imienna powinny znajdować się na świadectwie pracy?

W związku z nieprecyzyjnym określeniem – czy ma to być pieczęć imienna czy tzw. nagłówkowa – bardzo często urzędy wymagają, aby na świadectwie pracy były umieszczone obie, czyli i pieczęć pracodawcy i pieczęć imienna osoby reprezentującej zakład pracy (pracodawcy). Jednakże, moim zdaniem, podejście to jest błędne, gdyż pracodawca nie ma obowiązku posiadania imiennej pieczęci. W takim przypadku pracodawca (lub osoba działająca w jego imieniu) powinien podpisać dokument czytelnie pełnym imieniem i nazwiskiem oraz powinien podać pełnione stanowisko.

Reasumując – pieczęć firmowa powinna być na świadectwie pracy, imienna niekoniecznie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »