Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za wakacje nauczyciela zależne od wymiaru etatu

Marta Handzlik • Opublikowane: 2019-02-01

Jestem nauczycielem dyplomowanym języka polskiego z uprawnieniami do pracy w bibliotece. Pracuję od ośmiu lat w tej samej szkole. Przez pięć lat miałam czasowe umowy (do końca sierpnia lub na zastępstwo do czerwca). Trzy lata temu, z końcem sierpnia dyrektor podpisał ze mną umowę na czas nieokreślony na połowę etatu w bibliotece. Od dwóch lat przygotowywane są porozumienia zmieniające tę umowę o pracę i w ten sposób przejmuję obowiązki nieobecnych od 1 września do 30 czerwca nauczycieli (w bieżącym roku pracowałam w bibliotece w wym. 30/30). W czasie wakacji pobieram pensję urlopową za pół etatu. Rozumiem, że nie należy mi się ekwiwalent za dodatkowe pół etatu, bo moja umowa nie ulega rozwiązaniu. Czy w związku z tym, że przez 10 miesięcy pracowałam na pełny etat, moje warunki urlopowe są takie same, jakbym pracowała na pół etatu, tzn. wynagrodzenie urlopowe w okresie wakacji za pół etatu i brak dodatkowych godzin urlopu do wykorzystania?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.) – w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

1) wynagrodzenie zasadnicze,

2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,

5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,

6) wynagrodzenie za pracę w święto,

7) dodatek za uciążliwość pracy,

8) jednorazowy dodatek uzupełniający.

Składniki wynagrodzenia określone w stawkach miesięcznych w stałej wysokości oraz składniki wynagrodzenia określone procentowo od tych stawek uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Zasadą jest, że wynagrodzenie za urlop nauczyciel otrzymuje takie, jakie by otrzymał, gdyby w czasie trwania urlopu pracował. A więc wynagrodzenie to jest zależne od wymiaru etatu.

To, że przez cały okres zajęć pracuje Pani w pełnym wymiarze czasu pracy, nie oznacza, że w okresie urlopu ma Pani prawo do wynagrodzenia za pełny urlop, bowiem gdyby Pani nie pracowała – otrzymywałaby Pani połowę pensji. Jednak ma Pani prawo do urlopu w pełnym wymiarze, gdyż w placówkach feryjnych urlop nie zależy od wymiaru etatu.

Jednocześnie z tytułu tego, że tuż po zakończeniu zajęć zmienia się Pani wymiar zatrudnienia, nie ma Pani roszczeń o wypłatę ekwiwalentu, bowiem nie dochodzi do rozwiązania umowy.

W mojej opinii jedyna nieprawidłowością jest to, że uzupełnianie etatu – bo tym owe aneksy w rzeczywistości są – jest Pani przydzielane jedynie na czas zajęć dydaktycznych. Tutaj widziałabym pole do dochodzenia ewentualnych roszczeń poprzez wskazanie, że takie działanie jest w pewnym sensie naruszeniem przepisów.

Niemniej kwestia urlopu jest jasna: skoro zatrudniona jest Pani na część etatu w chwili urlopu – nie ma Pani roszczeń o pozostałe wynagrodzenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z wynagrodzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wynagrodzenie po zawarciu porozumienia zmieniającego

Pierwszą pracę rozpoczęłam na początku października 2010 r. (na okres próbny) – wynagrodzenie ustalono na 7 zł za godzinę. Później umowę...

Zwrot nadpłaty wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy pracownik otrzymuje wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie – tak jest, gdy w danym miesiącu...

Dodatek funkcyjny

Pracowałam na pół etatu i miałam dodatkowo płacony dodatek funkcyjny. Mój pracodawca podzielił firmę na spółki, a ja dostałam propozycję, aby przejść na...

Nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy

Pobieram emeryturę od 01.05.2015 i zostałam ponownie zatrudniona na tym samym etacie w zakładzie budżetowym samorządowym. W 2017 r. planowana...

Nadgodziny a równoważny czas pracy

Mam pytanie odnośnie nadgodzin u osoby zatrudnionej na 1/2 etatu w ramach równoważnego czasu pracy. W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »