Zaloguj się:

  

loguj mnie automatycznie

REJESTRACJA

Zapomniałem hasła

START | FORUM |

PRAW0 PRACY

SZUKAJ:

   
Zadaj pytanie

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»

»Biuletyn

Zapisz się tutaj
jeżeli chcesz
otrzymywać
biuletyn.

»Kodeks pracy

Pobierz Kodeks pracy
Stan prawny – 1.07.2014 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

Pobierz ustawę o PIP
Stan prawny – 1.01.2013 r.
j.t. z zaznaczonymi zmianami.

» Polecamy

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

» Wartościowe linki
z innych dziedzin prawa

»  Prawo do świadczenia przedemerytalnego na zasiłku dla bezrobotnych
»  Postępowanie o rozgraniczenie a zasiedzenie
»  Sądowy dział spadku
»  Prawo spadkowe
»  Pozew rozwodowy

Zadaj pytanie
 

»Start »Czas pracy »Pytanie i odp.

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

Opublikowane: 27.11.2005

Dzień wolny za pracę w niedzielę

W moim zakładzie normalnie praca w niedziele nie występuje. Jednakże sporadycznie się to zdarza i wówczas pracodawca prawidłowo udziela dnia wolnego w zamian w wymaganym 6 dniowym terminie. Zdarzyło mi się, że ze względu na wyjątkowe potrzeby pracodawcy, pracowałem w dniu 30 października 2005 r., za co otrzymałem dzień wolny od pracy 2 listopada 2005 r. Niestety w sobotę było zimno i zaziębiłem się, co skończyło się zwolnieniem lekarskim od 2 do 4 listopada 2005 r. Chciałem w związku z tym, aby pracodawca udzielił mi dnia wolnego w zamian 7 listopada 2005 r., lecz odmówił, powołując się na interpretację art. 15111 K.p. przez resort pracy, zgodnie z którą dzień wolny w zamian za niewykorzystany dzień 2 listopada 2005 r. podobno mi się nie należy. Czy to prawda?

Wybrane Opinie Klientów
Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.

Faktycznie, jeżeli pracodawca udzieli pracownikowi dnia wolnego w zamian za przepracowaną niedzielę i tego dnia pracownik nie wykorzysta, zgodnie z interpretacją przyjętą przez resort pracy, prawo pracownika do dnia wolnego zostało zrealizowane i pracodawca nie jest obowiązany udzielić w zamian innego dnia wolnego.

 

W podanym przykładzie, bez znaczenia jest, zdaniem resortu pracy, niewykorzystanie tego dnia wolnego z powodu choroby pracownika, ponieważ nie ma podstaw prawnych, aby nakładać na pracodawcę dodatkowo obowiązek udzielenia kolejnego dnia wolnego, lub obowiązek wypłacenia dodatku do wynagrodzenia.

 

Przyjęcie odmiennej interpretacji, zdaniem resortu powodowałoby ten skutek, że taki dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę trzeba by traktować jako wpływający na obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika, w rozumieniu art. 130 § 3 K.p., do czego brak jest uzasadnienia.

 

W konsekwencji, na pracodawcy ciążyłby obowiązek wypłaty stosownego wynagrodzenia (dodatku) pomimo, że zrealizował obowiązek udzielenia dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę.

 

Zaprezentowana wykładnia jest oczywiście błędna, gdyż pozostaje w sprzeczności z gramatycznym brzemieniem art. 15111 § 2 K.p.

 

Po pierwsze, w art. 15111 § 2 K.p. istnieje wyraźny zapis stanowiący, co następuje: „Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia takiego dnia wolnego od pracy w tym terminie – dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każda godzinę pracy w niedzielę”.

 

Z tego gramatycznego zapisu ustawodawcy, jasno wynika, że może wystąpić sytuacja w której pracodawca udzieli dnia wolnego w zamian, w terminie 6 dni kalendarzowych, lecz ten dzień nie zostanie przez pracownika wykorzystany. Mamy więc do czynienia z przyczynami leżącymi po stronie pracownika, w szczególności taką jak choroba.

 

Jeśli z powodu choroby pracownik nie wykorzysta dnia wolnego udzielonego w zamian za przepracowaną niedzielę, to pracodawca musi udzielić mu dnia wolnego w terminie do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy, w którym przepracowana niedziela wystąpiła, chyba, że nie jest to możliwe.

 

Obowiązek ten jest wyraźnie, literalnie zapisany w art. 15111 § 2 K.p., toteż może budzić zdziwienie, twierdzenie odmienne.

 

Po drugie, łączenie dnia wolnego od pracy z przepisem art. 130 § 3 K.p. świadczy niestety o całkowitym niezrozumieniu systemu instytucji czasu pracy.

 

Udzielenie dnia wolnego w zamian nie powoduje bowiem żadnego skutku w zakresie dokonywania jakiegoś odliczenia od normatywnego czasu pracy przewidzianego do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym.

 

Dzień wolny udzielony w zamian za pracę w niedzielę jest bowiem jedynie czasem wolnym od pracy, niepłatnym, podobnie jak niepracująca niedziela.

 

Z tego powodu twierdzenie o rzekomej konieczności dokonywania jakichś odliczeń w rozumieniu art. 130 § 3 K.p. jest bezprzedmiotowe.

 

Pracownik, który przepracował niedzielę a nie wykorzystał z powodu choroby udzielonego dnia wolnego w zamian np. najbliższego poniedziałku, nie przepracuje przecież więcej godzin w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy, co można arytmetycznie łatwo udowodnić.

 

Podobnie zresztą rzecz wygląda, w przypadku, gdy pracodawca nie stosuje zasady średnio 5 dniowego tygodnia pracy, lecz rozpisuje pracę na 6 dni w tygodniu, zachowując jednak normatywny czas pracy w okresie rozliczeniowym.

 

Czyli przykładowo, poleca pracownikom pracować od poniedziałku do piątku przez 7 godzin a w sobotę przez 5 godzin.

 

W takim przypadku, pracownicy w danym okresie rozliczeniowym przepracują wymaganą normę czasu pracy a mimo tego mają roszczenie o udzielenie im dni wolnych od pracy w zamian, zgodnie z art. 1513K.p., a w razie nie udzielenia tych dni wolnych, mają prawo do stosownego odszkodowania na podstawie art. 471 K.c. przez art. 300 K.p.

 

Po trzecie, nie można zasadnie twierdzić, że pracodawca, który w naszym przypadku udzielił w dniu 2 listopada 2005 r., dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę, który to dzień nie został wykorzystany przez pracownika z powodu choroby – miałby być uwolniony od dalszych powinności, bowiem te obowiązki są wyraźnie zapisane w art. 15111 § 2 K.p.

 

Tworzący odmienną wykładnię, musieliby wyjaśnić rozumienie art. 15111 § 2 K.p., gdyż w przypadku ich wykładni w rzeczywistości przepis ten byłby zbędny. Wskazana interpretacja jest więc klasycznym przykładem zmiany prawa przy pomocy błędnej wykładni, co jest oczywiście niedopuszczalne.

 

Po czwarte, nieporozumienie być może wynika stąd, że zwrot „jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie...” tłumaczy się błędnie jako niemożliwość wykorzystania z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

 

Na przykład, pracodawca udzielił dnia wolnego w zamian 2 listopada 2005 r. a następnie w tym dniu pracownika zatrudnił.

 

Taki przypadek jest oczywiście prawnie niedopuszczalny, a poza tym wskazanego zwrotu nie można tłumaczyć jako niemożliwości wykorzystania dnia wolnego z przyczyn dotyczących pracodawcy.

 

Pracodawca bowiem, realizując swój obowiązek musi udzielić dnia wolnego w zamian, chyba, że jest to niemożliwe. Jeśli pracodawca udzieli takiego dnia wolnego w zamian, to jego niewykorzystanie może wynikać jedynie z okoliczności leżących po stronie pracownika.

 

Czym innym jest niemożliwość udzielenia dnia wolnego w zamian i gdyby o to ustawodawcy chodziło wówczas użyłby dwukrotnie takiego zwrotu a nie dwóch odmiennych sformułowań.

 

Zważyć trzeba, że w samym art. 15111 § 2 K.p. ustawodawca używa dwóch odmiennych zwrotów:

  • jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie...
  • w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego...

 

i zwroty te muszą mieć odmienne znaczenie, co wynika jednoznacznie z ich różnego gramatycznego brzemienia.

 

Brak możliwości udzielenia może polegać na tym, że pracownik przepracował już niedzielę, w poniedziałek miano mu określić dzień wolny w zamian, ale doszło do jego niezdolności do pracy z powodu choroby i nie było możliwości udzielenia pracownikowi tego dnia.

 

Drugi przypadek, o charakterze obiektywnym, może polegać na tym, że niedziela przypadała na kilka dni przed końcem okresu rozliczeniowego i dlatego wobec niemożliwości wykorzystania dnia wolnego udzielonego niezwłocznie po przepracowanej niedzieli z powodu niezdolności pracownika do pracy, nie było już możliwości wyznaczenia następnego dnia wolnego, bo okres rozliczeniowy upłynął.

 

Reasumując, zarówno gramatyczna jak i systemowa wykładnia art. 15111 § 2 K.p. jednoznacznie wskazuje, że w podanym przypadku, pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy a jeśli udzielenie dnia wolnego nie będzie możliwe, wówczas musi zapłacić za każdą godzinę pracy w niedzielę 100% dodatek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

 

 

poleć pytanie znajomemu poleć     wersja do druku drukuj

linia

Porady Prawne – skutecznie i na czas

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie – zapytaj naszego prawnika

Kliknij w guzik rozwiń Wypełnij poniższe pola i zadaj pytanie Otrzymasz bezpłatną wycenę

1. Wpisz tytuł pytania:

2. Wpisz treść pytania:

Załącznik 1:

3. Wprowadź dane kontaktowe:

Imię:  
E-mail:  
Telefon:   Nieobowiązkowe

Bezpłatną wycenę otrzymasz do 2 godzin

»Podobne materiały

12.04.2007 | Zmiana rozkładu czasu pracy przez pracodawcę

Do tej pory pracowałem od poniedziałku do piątku , czyli 40 godzin tygodniowo . Od nowego roku postanowiono zmienić nam system pracy na sześciodniowy lub inaczej osiemnastozmianowy. Tak więc pierwsza i druga zmiana ma pracować od poniedziałku do soboty. Za pracę w sobotę dostawalibyśmy inny dzień wolny. Natomiast trzecia zmiana zaczynałaby się w niedzielę i kończyła w sobotę rano. Również za pracę w niedzielę byłby udzielony inny dzień wolny . Nie mogę znaleźć w kodeksie odpowiedniego punktu, który mówiłby o takim rozwiązaniu. Jak np. ma być opłacana praca w dzień, który został przyznany jako wolny za niedzielę? Czy jest szansa aby nie można było wprowadzić takiego systemu?

12.06.2007 | Czy dopuszczalne jest zatrudnienie przez 6 dni w tygodniu?

Czy mogę pracować na własną prośbę 6 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie (3/4 etatu), pracodawca oczywiście wyraża zgodę? Czy ma w mojej sytuacji zastosowanie art 142 KP? Jeśli chodzi o odpoczynek to zachowane jest 35 godzin.

23.08.2007 | Zmiana liczby godzin pracy

Pracuję w sklepie, jako kasjerka. Ostatnio z racji niezbyt ruchliwego dnia pani kierownik powiedziała, że pracujemy 5 zamiast 8 godzin. 3 godziny odpracujemy kiedy będzie trzeba. Kiedy zapytałam, czy mogę iść na przerwę śniadaniową, pani kierownik odpowiedziała mi, że nie, bo pracujemy 5, a nie 8 godzin. Czy kierowniczka może tak postępować? Dodam, iż moja współpracowniczka na taką przerwę poszła mimo, iż mnie zabroniono? Czy podlega to nierównemu traktowaniu pracowników?

16.10.2012 | Szkolenia poza godzinami pracy

W moim zakładzie pracy co miesiąc odbywają się krótkie „szkolenia” poza godzinami pracy. Jak powinno się liczyć nadgodziny za takie szkolenia? Jak to wyliczyć, gdy szkolenie trwa np. 15 minut?

03.06.2015 | Zastępstwa nauczyciela bibliotekarza

Czy nauczyciel bibliotekarz może być wysyłany notorycznie na doraźne zastępstwa w ramach godzin bibliotecznych?

 

 
zapytaj prawnika
opinie

» Najnowsze artykuły

04.04 | GLOSA do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 2009 r., II PK 51/09, OSNP z 2011 r. Nr 11-12, poz. 150 - czas pracy a faktyczny czas pracy

04.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 3

04.01 | Dodatek za pracę w porze nocnej

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 1

03.01 | Decyzja płacowa inspektora pracy 2

05.03 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 8

19.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 7

11.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 6

10.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 5

04.02 | Nowelizacja czasu pracy w 2013 r. – część 4

» Najnowsze pytania

25.11 | Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

24.11 | Unieważnienie wypowiedzenia z powodu błędu

23.11 | Zakaz konkurencji w prawie pracy

20.11 | Dodatki do wynagrodzenia a urlop wypoczynkowy

19.11 | Długośc okresu wypowiedzenia

18.11 | Prawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim

17.11 | Czy czynności związane z obsługą przedszkola należą do nauczycieli?

16.11 | Naruszenie obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy

13.11 | Ruchomy czas pracy a indywidualny rozkład czasu pracy

12.11 | Dźwiganie ciężarów powodem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika

Kontakt | Nasi partnerzy | Reklama | Informacje | Polityka prywatności | Poleć serwis znajomemu | Pomoc
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2004-2015 Serwis prawo-pracy.pl