Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Równoważny czas pracy a zwolnienie lekarskie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bornholm

PostWysłany: Sob, 22 Paź 2005, 10:05    Temat postu: Równoważny czas pracy a zwolnienie lekarskie Odpowiedz z cytatem

Pracuję w równoważnym systemie czasu pracy. Okres rozliczeniowy, który mam zamiar analizować wynosi 4-tygodnie. W następującym układzie: 1-szy tydzień {03.10 - -9.10}; 2-gi tydzień {10.10 - 16.10};
3-ci tydzień { 17.10 - 23.10 } oraz tydzień 4-ty { 24.10 - 30.10}. Moje pytanie zmierza do do rozwiazania następującego problebu. Otrzymałem zwolnie nie lekarskie w ilości dni 6-ciu w terminie 21.10 - 26.10 { od piątku 3-go tygodnia rozliczeniowego do środy 4-tego tygodnia rozliczeniowego}.Przed zwolnieniem mój harmonogram pracy za ten okres { mam tu na myśli okres od 21.10 do 26.10 } przedstawiał się następujaco:
21.10 piątek - wolne
22.10 sobota - 6.00 do 15.00 { 9-godzin}
23.10 niedziela- 6.00 do 14.00 { 8-godzin }
24.10 poniedziałek - 7.00 do 19.00 { 12-godzin}
25.10 wtorek - 7.00 do 19.00 { 12-godzin }
26.10 środa wolne
Jak wynika z przedstawionego harmonogramu; w okresie 21.10 - 26.10 gdy bym nie był na zwolnieniu lekarskim miał bym do przepracowania 41-godzin.
Czy w zwiazku z tym poprawna jest interpretacja:
a/. pracodawca winien zapłacić tzw. chorobowe za 41-godzin
b/. w związku z tym,że w okresie 2-tygodni winienem przepracować 80-godzin a z tego 41- godzin stanowiło zwolnienie lekarskie, to czy poprawnie interpretuję następujace rozwiązanie, że w okresie 21.10 - 30.10 winienem przepracować 39- godzin?
Opieram to na prostym i wg. mnie logicznym rozumowaniu. Średni czas pracy w okresie rozliczeniowym wynosi 40-godzin w tygodniu. 1-szy i 2-gi tydzień taką średnią spełniały. Pozostał jeszcze 3-ci oraz 4-ty tydzień. W tych ostatnich tygodniach winienem przepracować 80 godzin w związku z faktem otrzymania zwolnienie lekarskiego w okresie , w którym winienem przepracować 41-godzin rachunek jest prosty.
od normy 80- godzin minus 41-godzin zwolnienia = 39 godzin do przepracowania. Co oznacza,że średnia norma tygodniowa została spełniona.
T. Nycz
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 31 Paź 2005, 14:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W okresie poniżej podanym:

22.10 sobota - 6.00 do 15.00 { 9-godzin}
23.10 niedziela- 6.00 do 14.00 { 8-godzin }
24.10 poniedziałek - 7.00 do 19.00 { 12-godzin}
25.10 wtorek - 7.00 do 19.00 { 12-godzin }

pracownik łącznie przepracowałby 41 godzin. Okres ten objęty został zwolnieniem lekarskim od 21.10. do 26.10.2005 r.

Wobec tego, wymiar czasu pracy konieczny do przepracowania w okresie rozliczeniowym ulega obniżeniu o 41 godzin, zgodnie z art. 130 par. 3 K.p.

Tyle co do wymiaru czasu pracy, jaki powinien być przepracowany przez pracownika.

Wynagrodzenie za okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy a nie za 41 godzin.

Obliczane jest ono na zasadach przewidzianych dla obliczania zasiłku chorobowego (art. 92 par. 2 K.p.).
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
goshat

PostWysłany: Pon, 21 Kwi 2008, 10:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podciągam i proszę o odpowiedź.

Pracuję w równoważnym czasie pracy, przeważnie 8 godz dziennie. Przez 4 tygodnie byłam na zwolnieniu chorobowym i i powrocie dowiedziałam się, że 3 ostatnie mojej nieobecności zostały na harmonogramie zaplanowane po 0 godzin, za to muszę odpracować te 24 godz w następnym tygodniu (6 dni po 12 godzin).

Jak rozumiem z powyższego wyjaśnienia, jest to zgodne z prawem pracy. Shocked
Ja będę miała płacone za te 3 dni 80% (zasiłek chorobowy), ale będę musiała je odpracować. Shocked

Dodam, że harmonogram na ten miesiąc był ustalany kiedy byłam na chorobowym i nie zostałam powiadomiona o wolnych dniach w harmonogramie.

Proszę o odpowiedź, czy tak na prawdę ma być?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: