Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Działalność gospodarcza a spółka cywilna i ZUS

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jjczopek

PostWysłany: Sro, 30 Maj 2012, 15:01    Temat postu: Działalność gospodarcza a spółka cywilna i ZUS Odpowiedz z cytatem

Witam,
Zarejestrowałem przez system CEIDG działalność gospodarczą z datą rozpoczęcia działalności 1 czerwca 2012. Działalność zostala założona ponieważ mam zamiar założyć z kolegą spółkę cywilną, jednak zanim to zrobimy minie jeszcze jakiś czas.

Wydaje mi się że muszę się zgłosić do ZUS do wymaganych ubezpieczeń, jednak co kiedy założę spółkę? Spółka też ma obowiązek rejestracji wspólników w zus i odprowadzanie składek - czy to oznacza że będę płacił składki dwa razy? Tak naprawdę całą działalność będę wykonywał w formie spółki cywilnej, która jeszcze się nie utworzyła. Czy nie stracę wtedy prawa do preferencyjnych składek ZUS przez pierwsze 24 miesiące?
Czy może spółka ma obowiązek odprowadzania składaek tylko od zatrudnionych pracowników?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 30 Maj 2012, 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy zgłosić się w ciągu 7 dni do ubezpieczenia z tyt. prowadzonej działalności. Gdy powstanie spółka cywilna, to również wtedy niezbędne będzie dokonanie zgłoszenia dodatkowej działalności. Nie będzie Pan płacił składek na ubezp. społeczne w podwójnej wysokości z tytułu dwóch rodzajów działalności, podwójnie należy za to płacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która musi być opłacana od każdego rodzaju działalności.Spółka powinna być płatnikiem dla osób zatrudnionych, zaś w przypadku wspólników sp. c. płatnikami są oni sami.
Powrót do góry
jjczopek

PostWysłany: Czw, 31 Maj 2012, 00:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze pytanie z innej beczki trochę:

Do zgłoszenia się do ZUS muszę przygotować dwie deklaracje jak rozumiem:
ZUS ZFA - ZGŁOSZENIE / ZMIANA DANYCH PŁATNIKA SKŁADEK - OSOBY FIZYCZNEJ
ZUS ZUA - ZGŁOSZENIE DO UBEZPIECZEŃ / ZGŁOSZENIE ZMIANY DANYCH OSOBY UBEZPIECZONEJ

I teraz rodzi mi się pytanie:
W dokumencie ZFA, w sekcji IV - Podstawa do prowadzenia pozarolniczej działalnośći, kod rodzaju uprawnienia podaję 11 a jako numer uprawnienia wpisuję NIP? Jako nazwę organu wydającego uprawnienie wpisuję CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ czy coś innego?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 31 Maj 2012, 08:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZUS ZUA na pewno. Co do ZUS ZFA - nie jestem pewna, czy po wypełnieniu formularza rejestracyjnego w CEDiG lub w Gminie ten obowiązek nie jest spełniony (proszę sprawdzić, jakie dane Pan tam wypełniał - z pewnością była sekcja dot. zgłoszenia płatnika).
Kiedy ja rejestrowałam firmę to składałam od dnia rozpoczęcia działalności tylko ZUS ZUA - ZUS ZFA na podstawie wypełnionych przeze mnie danych przy rejestracji firmy przysłała mi ZUS już wypełniony i zweryfikowany przez nich.
Powrót do góry
jjczopek

PostWysłany: Czw, 31 Maj 2012, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po doczytaniu opisu działania CEIDG doszedłem do wniosku że jest tak jak Pani pisze. ZFA jest wysyłane do ZUSu za mnie, nastomiast sam muszę zgłosić siebie do obowiązkowych i dobrowolnych ubezpieczeń na druku ZUA.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 31 Maj 2012, 17:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak Smile.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: