Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Czas na rejestrację w Urzędzie Pracy po chorobowym.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urząd Pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
stachuxp

PostWysłany: Sob, 18 Lut 2012, 11:58    Temat postu: Czas na rejestrację w Urzędzie Pracy po chorobowym. Odpowiedz z cytatem

Witam
1.
Wiem że w urzędzie pracy mam prawo zarejestrować się jeśli w ciągu 18 miesięcy od rejestracji przepracowałem 365 dni.

Czy w takim razie w przypadku pełnego etatu chodzi o to że po zakończeniu zwolnienia mam 6 miesięcy na rejestrację, czy chodzi o przepracowane dni nie licząc dni wolnych jak święta?"

Bo w takim wypadku wychodzi ,że po zakończeniu stosunku pracy i zwolnienia mam zaledwie kilkanaście dni na rejestrację.

2. Czy muszę przedłożyć w urzędzie pracy zaświadczenie z zusu o zwolnieniu chorobowym? Zwolnienie trwało dwa tygodnie po ustaniu stosunku pracy.

3.Ile czasu ma zus na wydanie takiego zaświadczenia?Czy wydaje je dopiero po wypłacie świadczenia czy odrazu na wniosek?

Pozdrawiam Michał
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 19 Lut 2012, 16:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, trochę inaczej należy interpretować zapisy ustawy o promocji zatrudnienia .... Zarejestrować się można w każdej chwili - o ile są spełnione przesłanki z ustawy - czyli wtedy, gdy nie ma się dochodów, jest się zdolnym do pracy i skłonnym do jej podjęcia. Zaś jeśli dana osoba chce się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych, to w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją musi przepracować co najmniej 365 dni (wliczamy wszystkie dni z okresu zatrudnienia - także dni wolne, które w tym czasie wystąpiły - w końcu zatrudnienie trwało też w święta czy niedziele, a nie tylko od poniedziałku do piątku, prawda?). Nie wystarczy jednak przepracować tego okresu - wynagrodzenie w tym czasie musi wynosić co najmniej minimum krajowe. Do okresu 365 dni zaliczane są także okresy pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, o ile podstawa świadczenia była w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czyli - jeśli patrząc wstecz w okresie 18 miesięcy ma Pan łącznie okres przepracowany i okres pobierania zasiłku chorobowego w ilości co najmniej 365 dni (nie musi to być "jednym ciągiem") i otrzymywał Pan wynagrodzenie w kwocie równej co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu, a potem od tego wynagrodzenia było liczone świadczenie chorobowe, to będzie Pan miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wszystko też zależy od trybu rozwiązania umowy o pracę - jeśli umowę wypowiedział pracodawca to zasiłek przysługuje po 7 dniach od rejestracji, ale jeśli umowę wypowiedział pracownik to dopiero po 3 miesiącach.
W PUP należy przedstawić zaświadczenie z ZUSu o okresie pobierania świadczenia chorobowego, ZUS wystawia taki dokument na Pana wniosek po zakończeniu zwolnienia lekarskiego (z tym, że ZUS nie wystawi wcześniej niż po naliczeniu zasiłku).

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
stachuxp

PostWysłany: Nie, 19 Lut 2012, 22:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.

Rozumiem że w takim wypadku Zus na naliczenie tego zasiłku, a co za tym idzie wystawienie zaświadczenia ma 30 dni od daty dostarczenia zwolnienia?

Czy można złożyć wniosek do urzędu pracy o późniejsze dostarczenie zaświadczenia z zus?
Dodam że zasiłek nie miał żadnego wpływu na 365 dni przepracowane w ciągu 18 miesięcy.
Na zasiłku chorobowym byłem tylko 12 dni i teraz niestety bez zasiłku dla bezrobotnych w przyszłym miesiącu zostanę bez środków.

Pozdrawiam
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 19 Lut 2012, 23:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli zakończył Pan już pobieranie zasiłku chorobowego, to może Pan udać się do ZUS-u po zaświadczenie - tam otrzyma Pan informację, kiedy ZUS wyda takie zaświadczenie. Nie ma znaczenia, że ten okres teoretycznie nie ma wpływu .... wypełniając dokumenty przy rejestracji musi Pan także i taką informację (o tych 12 dniach zasiłku) podać. Jeśli poda Pan nieprawdziwe dane (niepełne), to UP może robić problemy, gdy dojdzie do prawdy. Chodzi też o to, że rejestrując się w PUP musi być Pan zdolny do pracy, czego w pewien sposób potwierdzeniem jest to, że już nie pobiera Pan zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.
Z tego też względu radzę najpierw wizytę w ZUS-ie, a potem w PUP, gdzie podczas rejestracji może Pan podać, kiedy otrzyma stosowne zaświadczenie (a być może ZUS załatwi to od ręki..). Jeśli wykazane okresy wystarczą do ustalenia prawa do zasiłku, to zaświadczenie można będzie uzupełnić w terminie późniejszym. Tylko gdyby ten okres miał wpływ rejestracja może nie zakończyć się sukcesem...

Powrót do góry
ratownik

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 14:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co jak ZUS moze wyda takie zawsiadczenie za miesiac ? Czyli znaczy to ze przez miesiac jestesmy bez zadnych srodkow i mamy "wegrtowac jak rosliny".
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 14:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ZUS, zgodnie z przepisami KPA, powinien wydać bez zwłoki stosowny dokument, a najpóźniej w ciągu 7 dni. Jednak nie będzie mógł tego uczynić zanim nie zakończy się okres pobierania świadczenia. Dopóki świadczenie jest pobierane - nie można się zarejestrować w UP. I nie chodzi tu o fizyczne otrzymanie środków - te często docierają z opóźnieniem, a o naliczenie i decyzję o wypłacie.
Cytat:
A co jak ZUS moze wyda takie zawsiadczenie za miesiac ? Czyli znaczy to ze przez miesiac jestesmy bez zadnych srodkow i mamy "wegrtowac jak rosliny".

Czy jedynym Pana celem jest rejestracja w UP? A czemu nie zacząć samodzielnie szukać pracy, zamiast czekać na możliwość rejestracji w UP?

Powrót do góry
ratownik

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 14:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chorobowe skonczylo sie 29.04 po tygodniu bylem w ZUS-ie i nie wydano mi takowego zaswiadczenia tlumaczac sie ze nie zostalo ono mi wyplacone i moze po 20-tym beda mogli wystawic.
Cytat:
Czy jedynym Pana celem jest rejestracja w UP? A czemu nie zacząć samodzielnie szukać pracy, zamiast czekać na możliwość rejestracji w UP?

Moim celem jest pracowac ale jezeli niema pracy to chcialbym tez jakos przezyc okres poszukiwania tej pracy.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 15:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm 29.04 ale chyba 2011 roku?? Wink.
Wszystko się zgadza, jeśli idzie o termin - to nie chodzi o termin 7 dni od zakończenia zwolnienia lekarskiego, a od naliczenia zasiłku - ZUS weryfikuje zwolnienie, sprawdza, czy wypłata świadczenia jest zasadna i jak tylko zasiłek zostanie naliczony i wiadomo, że nic nie ulegnie zmianie, wtedy ZUS może wydać zaświadczenie. Wcześniej nie wyda, bo przykładowo może się okazać, że zwolnienie było niezasadne, albo że zostało przedłużone o kolejny okres - zwolnienie bardzo rzadko jest dostarczane w tym samym dniu, w którym zostało wystawione. Dopóki nie zakończy się cały proces weryfikacji - nie można wydać zaświadczenia o okresach pobierania świadczenia.

Niestety, wiele osób polega tylko na zasiłku z UP, i zapominają o tym, że rejestrują się po to, aby znaleźć pracę, stąd moje pytanie. Rozumiem, że brak środków to duża trudność dla osób tracących pracę, ale kwota zasiłku jest tak niewielka, że warto polegać na sobie i poszukiwać pracy, nie czekając na ew. środki z UP.

Powrót do góry
ratownik

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 15:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juz raz bylem zarejestrowany jako bezrobotny wiec chyba wiem o co w tym biega. A co wyskokosci zasilku to jezeli jest on w wyskoosci 2/3 poprzediego zarobku to chyba warto go miec?
Jezeli chodzi o scislosc to tego roku 2012 i po stanieciu przed orzecznikiem lekarskim ZUS jestm zdolny do pracy wlasnie od 29.03 (sorki ale miesiace mi sie poprzestawialy)
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

29.04 dopiero jest przed nami....

Powrót do góry
ratownik

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a 29.03 jest juz za nami
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Kwi 2012, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edytował Pan swój post w tym samym czasie, co ja pisałam swoją odpowiedź.
Jak dla mnie EOT.

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urząd Pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: