Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wspólne rozliczenie z żoną, a progi podatkowe

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
djdriver

PostWysłany: Pon, 05 Gru 2011, 16:00    Temat postu: Wspólne rozliczenie z żoną, a progi podatkowe Odpowiedz z cytatem

Witam,
Chciałem zapytać jak ma się wspólne rozliczenie z żoną do progów podatkowych? Załóżmy że po odliczeniu wszystkich wydatków zarobiłem w tamtym roku 90 tys zł, a żona 20 tys zł. Rozliczając się oddzielnie na pewno wpadłbym w wyższy próg podatkowy (bo mam więcej niż 85.528 zł), a żona w niższy. Czy rozliczając się wspólnie też wpadamy w wyższy próg podatkowy?

Gdzieś wyczytałem, że kwoty zarobku małżonków dodaje się do siebie (razem wyszłoby nam 110 tys.), następnie dzieli przez 2. Wychodzi 55 tys. Jako, że jest to mniej niż 85528zł łapiemy się jeszcze do niższego progu podatkowego. Z tej kwoty oblicza się podatek dla każdego z małżonków (odejmuje się ulgi itp.). Uzyskany podatek dodaje się do siebie i wychodzi cała suma do zapłacenia.
Pytanie na ile w tym prawdy?

Może ktoś mógłby podać kwotę jaką maksymalnie możemy zarobić z żoną żeby nie wkroczyć w 2 próg?

Z góry dziękuję za informacje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 07 Gru 2011, 11:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Raczej nikt Panu nie poda takiej kwoty, bo ostateczna wartość podatku do zapłaty zależna jest głównie od kosztów. A z pytania nie wynika ,czy Państwo jesteście zatrudnieni, prowadzicie działalność, jak jesteście opodatkowani, z jakich ulg i odliczeń będziecie korzystać.... Gdyby każdą powyższą wersję przyjąć to poniżej musiałoby być kilkanaście różnych obliczeń i przykładów. Kwota progu 1 jest znana i jej przekroczenie skutkuje wejściem już w ciągu roku w wyższy próg, ale nie oznacza to, że w tym wyższym progu będziemy nadal przy rozliczeniu rocznym - tu właśnie sposobem na obniżenie podatku jest wspólne rozliczenie z małżonkiem - schemat podany przez Pana jest bowiem prawidłowy.
Najlepszym sposobem na obliczenie, czy korzystne jest wspólne rozliczenie małżonków (o ile w ogóle jesteście uprawnieni do wspólnego rozliczenia...), jest zrobienie symulacji w dostępnych w internecie programach, stosowanych do rocznego rozliczenia. Warto też zajrzeć do instrukcji wypełniania PIT-u rocznego - jest wyjaśnione w takiej broszurze, jak ustalany jest wymiar podatku dla osób korzystających z preferencji w zależności od tego, z jakiego tytułu były uzyskane dochody.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
Kadrowa na godziny

PostWysłany: Czw, 12 Sty 2012, 21:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem wygląda dokładnie tak, jak Pan doczytał.
Łączny dochód małżonków musi być poniżej kwoty 171056 zł, żeby można zapłacić podatek w wysokości 18%.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: