Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
justus25

PostWysłany: Wto, 02 Lis 2010, 18:16    Temat postu: wypowiedzenie umowy na zastępstwo Odpowiedz z cytatem

Witam
Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę na czas zastępstwa kobiecie w ciąży?. Według mojej opinii i również opinii ekspertów publikacji internetowych nie można, ponieważ jest ona chroniona z mocy Art. 177. § 1 KP. Nie mam na myśli w tym przypadku powrotu osoby zastępowanej, ale przedwczesne zwolnienie osoby zatrudnionej na podstawie tej umowy. Proszę o odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 04 Lis 2010, 22:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Umowa o pracę na zastępstwo, to szczególny rodzaj umowy o pracę, którą zawiera się, jeżeli zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy. Zgodnie z art. 33[1] k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na zastępstwo wynosi zawsze 3 dni robocze. Okres wypowiedzenia w tym przypadku jest niezmienny, bez względu na to, jak długo trwał okres zastępstwa.
Do ciężarnej pracownicy, zastępującej innego pracownika, tak jak w przypadku innych ciężarnych pracownic, zastosowanie ma art. 177 § 1 k.p., zgodnie z którym pracodawca nie może wypowiedzieć takiej umowy, jak również nie może już wypowiedzianej umowy rozwiązać.
Pracodawca nie może więc wypowiedzieć umowy o pracę ciężarnej pracownicy, bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę. Jest jednak kilka wyjątków, przy wystąpieniu których umowę z ciężarną można będzie rozwiązać. Rozwiązanie umowy lub jej wypowiedzenie możliwe będzie, gdy:
- pracodawca ogłosi upadłość lub likwidację firmy (art. 177 § 4 k.p.),
- reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy (art. 52 § 1 pkt 1).
Gdy w zakładzie brak jest zakładowej organizacji związkowej - pracodawca samodzielnie może podjąć decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownicy.

Nie jest możliwe wypowiedzenie umowy ciężarnej pracownicy w przypadku zwolnień przeprowadzanych w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, nawet jeżeli zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na zmianę dotychczasowych warunków pracy i płacy takiej pracownicy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.
Powrót do góry
justus25

PostWysłany: Czw, 04 Lis 2010, 23:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za potwierdzenie mojego zdania na ten temat, znajomość tych przepisów nie jest mi obca, ale na innym szanowanym forum podważali moją odpowiedź. Uważali, że art. 177 § 1 k.p nie dotyczy pracownicy zatrudnionej na umowę zastępstwo bez jakiegokolwiek uzasadnienia i odesłania do przepisów prawa pracy.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 04 Lis 2010, 23:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem zdania, iż wszystkie wyjątkowe sytuacje, które dotyczą umowy na zastępstwo (okres wypowiedzenia, nieprzedłużanie umowy w związku z ciążą, i inne) zostały wyszczególnione w kodeksie pracy. Wypowiedzenie / rozwiązanie umowy z terminem wcześniejszym niż określony w umowie jest w tym przypadku nieskuteczne.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: