Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
"Przychód" w PIT-11

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
antekone

PostWysłany: Sro, 10 Mar 2010, 09:04    Temat postu: "Przychód" w PIT-11 Odpowiedz z cytatem

Witam,

Wydaje mi się, że mój pracodawca zapisał większy przychód (pole 36 w PIT-11) niż dostałem w przeciągu ostatniego roku. Czy mogę to jakoś sam sprawdzić?

W tej chwili liczę to tak, że loguję się na stronę mojego banku, następnie w "historii operacji bankowych" wybieram, że chodzi mi o przelewy mojego pracodawcy na moje konto w całym roku 2009. W historii tej więc pojawiają się moje przychody netto, razem z ewentualną premią. Dodaję te sumy, a następnie wyliczam wartość brutto korzystając z internetowych kalkulatorów netto->brutto (np. tutaj: http://www.infor.pl/kalkulatory/brutto_netto.html). Wiem, że przeliczenie to jest jedynie orientacyjne, ale różnica między tym co wylicza mi ten kalkulator z tym, co mam wpisane w polu 36, jest spora.

Czy moja metoda sprawdzania jest poprawna?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
antekone

PostWysłany: Czw, 11 Mar 2010, 15:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są jakieś szanse na otrzymanie odpowiedzi? Wink
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 11 Mar 2010, 21:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten sposób wyliczania wynagrodzenie niestety nie będzie rzetelny, wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju przychody Pan otrzymywał - nie wszystkie musiały być ozusowane lub opodatkowane, już tu będzie spora róznica. Poza tym - jeśli np otrzymywał Pan wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy - również i tu nie da się ustalić dokładnie kwoty brutto, licząc uproszczonym kalkulatorem.
Łatwiej będzie wyliczyć netto od bruttto, które Pan ma na PIT11. Proponuję sprawdzić w ten sposób : od dochodu (poz. 38 ) odjąć składki na zus, podatek i zdrowotne (poz. 76, 78 i 40) i otrzymaną kwotę porównać z sumą wynagrodzeń, które wpłynęły na konto. Różnica może być też wskutek przesunięcia lub opóźnienia wypłaty któregokolwiek z wynagrodzeń na przełomie roku (np wynagrodzenie za grudzień, które wpłynęło w styczniu a które zostało rozliczone w grudniu).

Ostatnio zmieniony przez midka dnia Czw, 18 Mar 2010, 11:03, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
antekone

PostWysłany: Czw, 18 Mar 2010, 08:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Tak też myślałem, że kalkulator ten nie jest w stanie w stu procentach oddać prawdziwej wartości i przyznam się też szczerze, że nie pomyślałem o L4, które niestety musiałem oddać w poprzednim roku dwa razy. Skorzystam z Pani rady, dziękuję!
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 18 Mar 2010, 11:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli po sprawdzeniu kwot uzna Pan, że przychody zostały zawyżone, ma Pan prawo zwrócić się do pracodawcy z żądaniem korekty PITu lub przedłożenia dokumentów, na podstawie których ustalono przychody w PIT ( np.listy płac, karty wynagrodzeń). Pismo takie należy też skierować do wiadomości do US.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: