Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
WYPOWIEDZENIE ZA ABSENCJE CHOROBOWA

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DAREK73

PostWysłany: Pią, 17 Kwi 2009, 13:43    Temat postu: WYPOWIEDZENIE ZA ABSENCJE CHOROBOWA Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie. Mam pytanie żona dostała wypowiedzenie umowy
O prace art.30&1pkt2kp.w uzasadnieniu przez pracodawcę jako powód wypowiedzenia podął absencje chorobowa. Dodam ze żona pracuje w tym zakładzie od 5 lat. Nikt nigdy nie miał zastrzeżeń, co do wykonywania przez nią pracy. Ze zwolnień korzystała sporadycznie były to opieki na dziecko i kilka razy były na nią ze względu na stan zdrowia, ale nie były długotrwale. W zeszłym roku 2008 od 23 października do 31 marca przebywała na zwolnieniu lekarskim. Dodam ze w październiku miała przeprowadzony zabieg ginekologiczny i stan zdrowia nie pozwalał na wcześniejszy powrót do pracy związku z tym czy pracodawca miał prawo wypowiedzieć umowę o prace z powodu absencji chorobowej i czy przysługuje żonie z tego tytułu odprawa.Dodam jeszcze ze pracodawca na wypowiedzeniu wiza pod uwagę zwolnienia lekarskie tylko z ubiegłego roku do 31 marca tego roku. Bardzo proszę o szybka odpowiedz, bo nie wiem czy zakładać sprawę do sadu pracy. Z góry dziękuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 19 Kwi 2009, 11:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 22. § 1. Kodeksu pracy pracownik zobowiązuje się do „wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem”. Niedyspozycyjność pracownika związana z chorobami jego lub dzieci powoduje, iż nie jest spełniona ta podstawowa reguła stosunku pracy.
Oczywiste jest także, iż częste lub długotrwałe nieobecności w pracy, związane z chorobą pracownika lub jego dzieci, przyczyniają się do zwiększenia kosztów ponoszonych przez pracodawcę.
Pracodawca w takiej sytuacji ma niestety prawo rozwiązać umowę z chorującym pracownikiem.

Jednak przyczyna rozwiązania umowy, jaką wskazał pracodawca w uzasadnieniu wypowiedzenia, jest niewystarczająca. Wskazanie tylko „absencji chorobowej” bez wskazania jej negatywnych skutków dla pracodawcy stoi bowiem w sprzeczności z wyrokiem Sądu Najwyższego (Sygn. akt I PK 175/06), który mówi, że przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna, oraz z twierdzeniem iż przyczyna ta powinna być powiązana z istotą i celem stosunku pracy.
Ponadto, jak stwierdził Sąd Najwyższy, pracodawca, który jest przedsiębiorcą, powinien organizować swą działalność gospodarczą, biorąc pod uwagę nieuchronność nieobecności pracowników, spowodowanych chorobami, urlopami i innymi usprawiedliwionymi przyczynami.
Wypowiedzenie umowy o pracę z uwagi na nieobecności pracownika spowodowane chorobą może być uznane za uzasadnione tylko wówczas, gdy pracodawca wykaże ich związek z naruszeniem jego istotnych interesów (wyrok SN z 6.11.2001 r., I PKN 449/00, OSNP Nr 19/2003, poz. 456).

Zapis mówiący o absencji chorobowej powinien być więc uzupełniony o negatywne skutki, jakie wynikają dla pracodawcy np. dezorganizacja pracy, dodatkowe koszty spowodowane zastępstwami, pracą w godzinach nadliczbowych pozostałych pracowników, dodatkowym zatrudnieniem, niezrealizowaniem zadań i tego konsekwencjach.

W przypadku późniejszego ewentualnego postępowania sądowego niezbędne będzie także wykazanie rzeczywiście poniesionych przez pracodawcę kosztów w związku z nieobecnością pracownika.

Ponieważ przyczyna rozwiązania umowy leży po stronie pracownika (długotrwała choroba) odprawa się nie należy.
Powrót do góry
LMNTal

PostWysłany: Pon, 27 Kwi 2009, 16:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat.

Więc tak. Pracuję fizycznie u mojego obecnego pracodawcy od maja 2004. Przez cały okres mojego zatrudnienia nie otrzymałem żadnego upomnienia ani kary dyscyplinarnej. W dn. 16 września 2008 trafiłem do szpital a na oddział kardiologiczny gdzie przebywałem 14 dni. Zdolność do pracy uzyskałem od dnia 17 marca 2009 jednak nie wróciłem od razu do zakładu ponieważ wziąłem 13 dni urlopu wypoczynkowego. Tak więc w pracy pojawiłem się 6 kwietnia 2009 i w zasadzie w ten sam dzień uzyskałem tą samą wydajność co przed chorobą. Dzisiaj tj. 27 kwietnia przewodniczący związku zawodowego do którego należę poinformował mnie że znajduję się na liście osób do zwolnienia "z powodów organizacyjnych". Narazie jeszcze nie dostałem żadnego pisma od dyrekcji ale spodziewam sie otrzymać je w ciągu najbliższych dni. Nie będę ukrywał że na samej pracy mi nie zależy ponieważ nie należy ona do lekkich a płace oscylują w granicach minimalnej krajowej, jednak martwią mnie inne sprawy związane z tym zwolnieniem.

midka napisał:

Zapis mówiący o absencji chorobowej powinien być więc uzupełniony o negatywne skutki, jakie wynikają dla pracodawcy np. dezorganizacja pracy, dodatkowe koszty spowodowane zastępstwami, pracą w godzinach nadliczbowych pozostałych pracowników, dodatkowym , niezrealizowaniem zadań i tego konsekwencjach.
.

Nie sądzę żeby z powodu mojej absencji pracodawca poniósł jakiekolwiek dodatkowe koszty. Mój wydział zatrudnia 70 osób z czego każdy w umowie ma wpisane to samo stanowisko (pracownik wydziału), nie ma wyszczególnienia na np. operator prasy czy kierowca wózka. Praktycznie wszyscy również jesteśmy przeszkoleni do pracy na wszystkich stanowiskach tak więc te same szkolenia stanowiskowe co ja przeszło co najmniej 50 osób. Pracodawca nie organizował jakichkolwiek godzin nadliczbowych spowodowanych moja nieobecnością ani nie zostały spowodowane żadne opóżnienia w realizacji zleceń.
Czy mam jakąkolwiek szansę wywalczenia odprawy?
Czy pracodawcę obowiązuję 3-miesięczny okres wypowiedzenia czy może mnie zwolnić z dnia na dzień?
Czy jak dostanę pismo od dyrekcji dotyczące zwolnienia to czy złożenie na nim podpisu pozbawi mnie jakichkolwiek szans na wywalczenie odprawy?
Jak taki rodzaj zwolnienia będzie postrzegał mój przyszły pracodawca?
Jak przy takim zwolnieniu wygląda sprawa z zasiłkiem dla bezrobotnych (w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymywałem minimalne wynagrodzenie przez co najmniej 365 dni)?

Przepraszam za taką ilość pytań ale to jest moja pierwsza praca i nigdy nie znalazłem się w takiej sytuacji. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: