Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wypadek przy pracy??
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arieta

PostWysłany: Pią, 26 Wrz 2008, 16:51    Temat postu: Wypadek przy pracy?? Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry
Bardzo proszę o radę,w lipcu miałam wypadek.Złożyłam do ZUS u o uznanie wypadku przy pracy dodam że prowadzę dzialalność firma jedno osobowa.Po około 2 tygodniach wezwano mnie do ZUS w celu spisania protokolu zdarzenia.Dołączyłam do tego opinie lekarską i kazano mi czekać.Minął już około miesiąc i dostałam wezwanie na komisję lekarską ale nic o uznaniu tego jako wypadek przy pracy?Po 2 dniach dostałam pismo o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego a o nic takiego nie składałam bo nie opłacam składnki chorobowej płacę za to wypadkowa.Chodziło mi głównie o uznanie tego jako wypadek przy pracy abym mogła uzyskać odszkodowanie poniewaz to było już 3 miesiące temu ja nadal przebywam na zwolnieniu lekarski i szybko nie wrócę do pracy ponieważ złamałam bark lewy i po 3 miesiącach mi sie nie zrósł.Proszę o pomoc co moze oznaczac to wezwanie na komisję lekarską i czy dostanę jakies pismo o uznaniu tego jako wypadek przy pracy??Na komisję jadę w środę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 27 Wrz 2008, 08:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawy wypadków osób prowadzących własną działalność gospodarczą reguluje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia. (Dz. U. Nr 236, poz. 1992)
ZUS od chwili zawiadomienia o wypadku ma 14 dni na sporządzenie karty wypadku, jeden egzemplarz tej karty powinnaś otrzymać. Jeśli ZUS nie uznał wypadku powinien to uzasadnić.
Natomiast cel wezwania powinien być określony w wezwaniu. Ponieważ świadczenie chorobowe wypłaca ZUS być może jest to wezwania w celu sprawdzenia zasadności wystawinia L4.

Ostatnio zmieniony przez arisa dnia Pon, 29 Wrz 2008, 19:59, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
arieta

PostWysłany: Sob, 27 Wrz 2008, 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuję bardzo ale w wezwaniu napisano ze jest to komisja lekarska a nie napisano w jakim celu natomiast odmówiono mi przyznania zasiłuku chorobowego więc to też nie o to chyba chodzi a proszę mi powiedzieć o co chodzi z tą zasadnoscią wystawienia L4zaznaczam ze zadnej odpowiedzi od ZUS odnosnie uznania tego zdarzena za wypadek przy pracy nie dostałam a minelo juz prawie 3 miesiące od kiedy zgłosiłam do ZUS o wypadku
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 27 Wrz 2008, 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na podstawie artykułu 59 Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( D.U.05.31.267 ze zmianami), zwolnienia lekarskie podlegają kontroli przez lekarzy orzeczników ZUS.
Kontrola tak może się odbyć zarówno w budynku ZUS jak i w domu pacjenta. ZUS może skierować pacjenta na dodatkowe badania przez lekarza konsultanta ZUS i zlecić udostępnienie dokumentacji medycznej, związaną z kontrolowanym zwolnieniem lekarskim. Kontrola zwolnienia odbywa się po wysłaniu pisemnego wezwania do pacjenta.
arieta

PostWysłany: Nie, 28 Wrz 2008, 15:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bardzo dziekuje za szczegółową odpowiedz Smile a jak można jeszcze to jak sie odbywa taka komisja??
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 28 Wrz 2008, 19:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie byłam na takiej komisji, dlatego trudno mi powiedzieć jak to się odbywa. Ale z relacji pracowników wiem, że ZUS bardzi szybko "uzdrawia"chorych cofając im zwolnienia.
Moim zdaniem powinnaś zabrać ze sobą całą dokumentację choroby jaką posiadasz i pokazać ją lekarzowi w ZUS.
arieta

PostWysłany: Pon, 29 Wrz 2008, 07:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok.bardzo dziekuje
Powrót do góry
arieta

PostWysłany: Pon, 29 Wrz 2008, 18:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

doczytałam się jeszcze na tym wezwaniu że to będzie lekarz orzecznik i dotyczy świadczeń pienieżnych z ubezpieczenia społecznego w wypadku chorób i macierzyństwa nie bardzo rozumiem gdyż dostałam odmowe przecież wypłacenia zasiłku chorobowego to o jakie świadczenie może chodzić i ten lekarz orzecznik?
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 29 Wrz 2008, 20:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, ze chodzi o ustalenie prawa do zasiłku chorobowego.

Gdyby uznano wypadek przy pracy - ale tego nie wiesz, bo nie otrzymalaś karty wypadku, o którą powinnaś sie upomnieć w ZUS ( to tak na marginesie), świadczenie chorobowe byłoby płacone z ubezpieczeia wypadkowego bez okresu wyczekiwania w wysokości 100% podstawy wymiaru.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=402

Natomiast prawo do zasiłku chorobowego może natąpić po upływie okresu oczekiwania w wysokości 80%.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=429
arieta

PostWysłany: Wto, 30 Wrz 2008, 13:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W porządku bardzo dziękuję za pomoc jutro się dowiem wszystkiego
Powrót do góry
arieta

PostWysłany: Sro, 01 Paź 2008, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile Bylam na tej komisji i rzeczywiście było to w celu sprawdzenia zasadności wystawienia L4.Pani lekarz orzecznik skierowała mnie do sanatorium i uznała to zwolnienie,po powrocie do domu dostałam w końcu tę kartę wypadku i uznano mi wypadek przy pracy dostałam również wniosek do wypełnienia o stanie zdrowia(chyba dla lekarza).W związku z tym mam pytanie co dalej robić?Czy mogę się teraz starać o odszkodowanie?Jakie nastepne kroki powinnam podjąć?I czy mogę odmówić sanatorium(mam małe dziecko a mąż pracuje)Z góry dziękuję.Pozdrawiam
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sro, 01 Paź 2008, 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

arieta napisał:
dostałam w końcu tę kartę wypadku i uznano mi wypadek przy pracy

Cieszę się, że ZUS uznał wypadek przy pracy .

arieta napisał:
dostałam również wniosek do wypełnienia o stanie zdrowia

Zaświadczenie o tanie zdrowia N9 ( przypuszczam, że taki druk otrzymałaś) wypełnia lekarz, ktory Cię leczył po wypadku.
Zaświadczenie to potrzebne jest aby można było starać się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego w tym m.in. o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Przypuszczam, że w tym celu otrzymałaś N9.
Zasady orzekania o uszczerbku na zdrowiu określa rozporządzenie
http://bap-psp.-.pl/serwis/du/2002/1974.htm

Ciebie dotyczył będzie § 4, bo jako osoba prowadząca własną działalość jesteś płatnikiem składek.
Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji napisz pismo/wniosek do ZUS o skierowanie do lekarza orzecznika w celu ustalenia % uszczerbku na zdrowiu i wypłacenie odszkodowania. Do pisma dołacz kopię karty wypadku ( w ZUS niech Ci potwierdzą tę kartę za zgodność z oryginałem) i Zaświadczenie o stanie zdrowia N9. Dokumenty te należy złożyć w ZUS za potewierdzeniem odbioru. Po otrzymaniu Twojego wniosku ZUS wezwie Cibie do lekarza orzecznika, który określi % uszczerbek na zdrowiu.

arieta napisał:
I czy mogę odmówić sanatorium(mam małe dziecko a mąż pracuje)Z góry dziękuję

Moim zdaniem nie bardzo, skoro lekarz ZUS kieruje Ciebie do sanatorium może to być potraktowane jak rehabilitacja. Nie wiem jak w takiej sytuacji się ZUS zachowa kiedy odmówisz skorzystania z sanatorium , tym bardziej że był to wypadek przy pracy i będziesz starać się o odszkodowanie.
arieta

PostWysłany: Pią, 03 Paź 2008, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Czyli jak dobrze zrozumiałam to z tym wnioskiem o stanie zdrowia muszę poczekać aż odbędę to sanatorium czy mogę już do lekarzowi dać w poniedziałek? chociaż podejrzewam że dopóki nie dostanę wieści z sanatorium o terminie na który się zakwalifikowałam to lekarz mi zleci jeszcze rechabilitację (ręka jest niesprawna niestety Sad ) jaki jest termin złożenia tego wniosku w zusie o skierowanie mnie do lekarza orzecznika?Pozdrawiam
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 03 Paź 2008, 19:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O wypłatę jednorazowego odszkodowania z ZUS w związku z wypadkiem przy pracy możesz starać się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Nie wiem czy pobyt w sanatorium do którego kieruje Cię ZUS traktowany będzie jako rehabilitacja ( przypauszczam, ze tak moze być potraktowany)
Jeśli zaświadczenie, które otrzymałaś jest rzeczywiście Zaświadczeniem o stanie zdrowia N9 to jest ono ważne 30 dni od chwili wypełnienia przez lekarza.
Mysalę, ze powinnaś zapytać lekarza , być może zaświadczenie to jest też potrzebne przy staraniu się do sanatorium. ( nie wiem, nigdy nie byłam w sanatorium).
Tak sie zastanawiam, czy w ZUS dając Ci to zaświadczenie nie powiedzieli w jakim celu masz je złozyć?

pozdrawiam
arieta

PostWysłany: Sob, 04 Paź 2008, 06:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmn...zus przesłał mi to zaświadczenie pocztą w raz z kartą wypadku i nic wiecej na temat tego zaświadczenia nie pisze,w poniedziałek idę do lekarza więc zapytam może on będzie zorientowany co z tym dalej zrobić.Chyba powinnam udać się do swojego oddziału zus i zapytać być może powinnam teraz już złożyć te papiery w zusie i nie czekać aż mi sanatorium poda termin w którym mam się stawić bo myślę że to może potrwać nawet do miesiąca albo i dłużej.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wypadki przy pracy i choroby zawodowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: