Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Rachunek do umowy zlecenia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
todzio

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 09:36    Temat postu: Rachunek do umowy zlecenia Odpowiedz z cytatem

Czy przy długoterminowych umowach zlecenie trzeba wystawiać rachunki czy może być lista płac?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 10:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinien być rachunek - listę płac z tyt. umów o pracę sporządza pracodawca, zaś przy umowach cywilnoprawnych to wykonujący umowę (zlecenie, dzieło) wystawia rachunek. Ewentualnie umowa zlecenie może być rozliczona przy liście płac, jeśli jest zawarta z własnym pracownikiem.
Powrót do góry
todzio

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 11:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie doprecyzowałem, pytam jako pracodawca Smile
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 11:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracodawca czy dający zlecenie? Wink Jeśli osoba ta jest także Pana pracownikiem - można rozliczyć zlecenie w liście płac, tylko proszę pamiętać o różnicach w liczeniu wynagrodzenia dla pracownika i zleceniobiorcy (podatek, KUP).
Jeśli zaś nie jest to Pana pracownik tylko osoba przyjmująca zlecenie - proponuję zobowiązać ją do wystawienia rachunku - często dający zlecenie wyręczają w tych czynnościach zleceniobiorców, ale stroną wystawiającą rachunek w tym przypadku powinien być zleceniobiorca.
Powrót do góry
todzio

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 12:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pracodawca czy dający zlecenie?
Dający zlecenie.
Twoja odp. jest już dla mnie jasna lecz dalej mam dylemat ponieważ spotykem się z różnymi opiniami w w/w kwestii. Przyznam że zdania są podzielone 50/50 Smile
Osobiście przez kilka lat robię osobne rachunki a nie listę płac lecz przy takiej ilości zleceń jakie mamy (kilkadziesiąt) zajmuje to sporo czasu a wiem że są tacy co robią to za pomocą listy płac (nie wiem czy jest to zgodne z prawem, stąd moje pytanie) i pomyślałem że zasięgnę opinii na forach.
Tu np. http://www.forum.gofin.pl/o.php?id=555916 otrzymaliśmy taką odp. Czy możesz ewentualnie się do tego ustosunkować? Z góry thnx za odp. i poświęcony czas.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 02 Sie 2011, 12:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałam. I odniosę się do programów naliczających wynagrodzenia - w programach tych po zaznaczeniu (wybraniu) umowy zlecenia można rachunek podpiąć pod listę płac i wtedy wydruk prawie nie różni się od pozycji wykazywanych na listach płac. Można też zrobić wydruk rachunku do takiej umowy, i fakt, przy wielu umowach jest to dodatkowa "papierkologia". Jednak ja jestem zdania, że rachunek powinien wystawiać przyjmujący / wykonujący zlecenie, a nie dający. Osoba, która wykonuje zlecenie, nie sporządza listy płac... Wink tylko domagając się zapłaty za wykonane zlecenie powinna wystawić rachunek. Ns podstawie otrzymanego rachunku można sporządzić listę wypłat i "puścić" dyspozycję wypłaty. Stosując powyższe (przy wykorzystywaniu programów płacowych) mamy dwa w jednym - otrzymujemy rachunek, który jest podstawą zapłaty, a w systemie mamy dane do sporządzenia PIT-4R czy obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek, składek do ZUS-u itd.
Ja obstaję przy rachunku, który wystawia ten, co wykonał zlecenie. Jest to odmienne od trybu pracowniczego, w którym wynagrodzenie się należy z mocy prawa - zlecenie zaś może być nieodpłatne. Poza tym kwota na rachunku może pokrywać wydatki, które poniósł zleceniobiorca, a które nie były kwotowo wymienione na umowie - skąd w takim przypadku zleceniodawca ma mieć wiedzę o łącznej kwocie do zapłaty, jak nie z rachunku?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: