Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Czy mogę pojechać na wycieczkę zagraniczną, będąc na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-07

Po ustaniu stosunku pracy przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu objawów depresji. Czy będąc na L4 i pobierając zasiłek chorobowy, mogę wyjechać na wycieczkę zagraniczną?

Marek Gola

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy pozostaje Pani pod opieką lekarza psychiatry, czy też zwolnienie lekarskie wypisał lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli pozostaje Pani pod opieką psychiatry, to powinna Pani próbować uzyskać od niego oświadczenie na piśmie, z którego wynikałoby, że w chwili obecnej nie ma Pani zalecenia by leżeć, a najlepszym lekarstwem byłoby zmienić otoczenie i zapomnieć o troskach życia codziennego.

Jeżeli takiego oświadczenia Pani nie uzyska, to proszę ustalić, jaki kod figuruje na zwolnieniu lekarskim, albowiem z niego będzie wynikało, czy może się Pani poruszać, czy też zalecane jest siedzenie w domu. Jeżeli ze zwolnienie będzie wynikało, że może się Pani poruszać, nie widzę przeszkód, by wyjechać w celach turystycznych na wcześniej zaplanowaną wycieczkę. Spotkałem się z sytuacją, kiedy ZUS zakwestionował taką wycieczkę i uznał, że mamy do czynienia z nadużywaniem prawa do zwolnienia lekarskiego i próbą wyłudzenia świadczeń ubezpieczeniowych, ale w sądzie powyższa argumentacja nie znalazła usprawiedliwienia z uwagi na opinię biegłego psychologa, który stwierdził, że przy tego rodzaju schorzeniach odpoczynek psychiczny jest wskazany, a twierdzenie, że chory powinien leczyć się w dotychczasowym otoczeniu jest bezprzedmiotowe, bowiem byłoby to działaniem na niekorzyść ZUS, gdyż jak pokazują tego rodzaju przypadki, terapia trwa wówczas dłużej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Podobne materiały

Zakończenie działalności powodem rozwiązania umowy z pracownikami

Prowadzę zakład, w którym zatrudniam obecnie dwóch pracowników. Z powodu sytuacji ekonomicznej jestem zmuszony zwolnić tych pracowników. Myślę również o zaprzestaniu działalności. W jaki sposób mam rozwiązać umowy o pracę z pracownikami?

Czy pracodawca może zwolnić moją żonę?

Moja żona ma umowę o pracę na czas określony do marca przyszłego roku. Dzisiaj dostała wypowiedzenie z pracy (2-tygodniowy okres wypowiedzenia) i dziś też dowiedzieliśmy się, że żona jest w ciąży. Czy pracodawca może zwolnić moją żonę?

W trakcie wypowiedzenia dowiedziałam się, że jestem w ciąży

Miałam umowę na czas nieokreślony. Aktualnie jestem w trakcie wypowiedzenia za porozumieniem stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jakie prawa mi przysługują? Czy pracodawca musi mnie przyjąć do pracy? Czy po przyjęciu przysługuje mi prawo do zmniejszonego etatu? Czy mam prawo do urlopu i odprawy?

Przeniesienie do pracy na drugi koniec Polski

Chcę wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim jednak oddział firmy, w której pracowałam został już zlikwidowany. Pracodawca chce mnie przenieść do pracy na drugi koniec Polski (takiego rozwiązania nie akceptuję). Mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia i żadnego urlopu. Czy w czasie wypowiedzenia muszę pracować w nowym miejscu mimo wychowywania małego dziecka? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mi wynagrodzenie w czasie wypowiedzenia?

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »