2 dni opieki nad dzieckiem a nieformalny związek bez ślubu

• Autor: Dorota Kriger

Żyjemy w nieformalnym związku i mamy córeczkę. Oprócz tego moja partnerka ma jeszcze dwoje dzieci z poprzedniego związku. Czy mogę wziąć 2 dni opieki nad swoim dzieckiem, a ona 2 dni na swoje?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kodeks pracy nie precyzuje, co należy rozumieć przez określenie „pracownik wychowujący”. Przyjmuje się, że z zarówno rodzic, jak i opiekun dziecka pozostający w stosunku pracy, któremu przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który faktycznie uczestniczy w procesie jego wychowania, są „pracownikami wychowującymi”.

Zgodnie z Kodeksem pracy tylko 2 dni przysługują pracownikowi wychowującemu dzieci, bez względu na ilość tych dzieci – art. 188. K.p.: „Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.

Jeśli więc skorzysta Pan z 2 dni na Wasze wspólne dziecko, to partnerka Pana nie będzie mogła skorzystać z dni na opiekę na pozostałe dzieci, bo Pan wykorzysta limit dni dotyczący jej dzieci.

Nie ma tu znaczenia, że nie jest Pan ojcem pozostałych dzieci. Pana partnerka ma prawo, tak jak i Pan, tylko do 2 dni, bez względu na to, ile ma dzieci.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »