Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

• Autor: Dorota Kriger

Powiedziano mi w pracy, że mam określoną ilość dni urlopu do wykorzystania w roku. Następnie wykorzystałem ten urlop. Do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić pracę? Czy byłyby jakieś konsekwencje, gdybym odszedł z firmy, a jeśli tak to jakie? Dodam, że jeszcze nie mam umowy do końca roku, tylko do połowy października i nową umowę mam mieć wkrótce.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

Czy pracownik który wykorzystał całość urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu roku, może odejść z pracy przed końcem roku?

Z pytania wynika, że wykorzystał Pan już cały roczny wymiar urlopu, mimo że umowa nie jest do końca bieżącego roku. W efekcie pracodawca udzielił Panu bezpodstawnie więcej urlopu, niż się Panu należało. Pracodawca, który udziela pracownikowi więcej urlopu, niż wynika z zastosowania zasad proporcjonalności, świadomie ponosi dodatkowe koszty zatrudnienia tego pracownika. Ryzyko poniesienia takich kosztów ponosi zresztą większość pracodawców, gdyż wielu pracowników, którzy wykorzystali całość urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu roku, może odejść z pracy przed końcem roku. Pracodawca być może udzielił Panu więcej urlopu, licząc, że będzie Pan kontynuował zatrudnienie i zawrze kolejną umowę, jednak nie obciąża to Pana w żaden sposób.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pracodawca w takim przypadku nie może wyciągnąć w stosunku do pracownika żadnych konsekwencji: nie ma prawa obciążyć go kosztami ani żądać odpracowania dni urlopowych. Pracownik, który wykorzystał cały urlop (lub zbyt dużo dni w stosunku do okresu zatrudnienia), pewne konsekwencje jednak ponosi – w kolejnej pracy musi liczyć się z tym, że w do końca roku nie dostanie ani jednego dnia urlopu bądź dostanie ich o wiele mniej (jeśli nie wykorzystał całości).

Jest to zgodne z art. 1551 § 2 K.p., z którego wynika, iż pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w zawyżonym wymiarze, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców, a jednocześnie wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 20 lub 26 dni – zgodnie z art. 154 § 1 i 3 K.p.

Zobacz też: Pracownik wykorzystał cały urlop i się zwolnił

Przykłady

Zaskoczenie przy zmianie pracy
Janek, zatrudniony na umowie do końca września, wykorzystał cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy, sądząc, że nie będzie to miało konsekwencji. Gdy znalazł nową pracę w październiku, okazało się, że u nowego pracodawcy nie ma już prawa do żadnych dni urlopowych do końca roku. Musiał więc przepracować trzy miesiące bez możliwości wzięcia wolnego, co utrudniło mu organizację świąt i odpoczynku.

 

Nieoczekiwane potrącenie z pensji
Agnieszka dostała lepszą ofertę pracy i postanowiła odejść z firmy w listopadzie. Wcześniej jednak wykorzystała cały roczny urlop, choć zgodnie z przepisami należało jej się mniej. Pracodawca potrącił jej wynagrodzenie za nadmiarowe dni urlopu, co było dla niej sporym finansowym zaskoczeniem.

 

Brak konsekwencji, ale brak urlopu
Tomek planował zmianę pracy i w sierpniu wykorzystał cały roczny urlop. Gdy dostał nową ofertę i zmienił pracodawcę w październiku, nie musiał zwracać pieniędzy za nadmiarowe dni urlopu. Jednak w nowej firmie dowiedział się, że do końca roku nie dostanie już ani jednego dnia wolnego, ponieważ limit został wykorzystany u poprzedniego pracodawcy.

Podsumowanie

Zmiana pracy po wykorzystaniu całego urlopu może mieć różne konsekwencje. Choć pracodawca nie ma prawa żądać zwrotu wynagrodzenia za nadmiarowe dni wolne, pracownik musi liczyć się z tym, że w nowej firmie może nie otrzymać już urlopu do końca roku. Kluczowe jest świadome planowanie dni wolnych i uwzględnienie zasad proporcjonalnego naliczania urlopu, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek po zmianie zatrudnienia.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz fachowej porady prawnej w zakresie prawa pracy? Skorzystaj z naszych usług online! Oferujemy szybkie i rzetelne konsultacje dotyczące urlopów, wypowiedzeń, umów oraz innych kwestii związanych z zatrudnieniem. Nasi specjaliści pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i znaleźć najlepsze rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj profesjonalne wsparcie bez wychodzenia z domu!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info