Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

Dorota Kriger • Opublikowane: 2010-10-04

Powiedziano mi w pracy, że mam określoną ilość dni urlopu do wykorzystania w roku. Następnie wykorzystałem ten urlop. Do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić pracę? Czy byłyby jakieś konsekwencje, gdybym odszedł z firmy, a jeśli tak to jakie? Dodam, że jeszcze nie mam umowy do końca roku, tylko do połowy października i nową umowę mam mieć wkrótce.
Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z pytania wynika, że wykorzystał Pan już cały roczny wymiar urlopu, mimo że umowa nie jest do końca bieżącego roku. W efekcie pracodawca udzielił Panu bezpodstawnie więcej urlopu, niż się Panu należało. Pracodawca, który udziela pracownikowi więcej urlopu, niż wynika z zastosowania zasad proporcjonalności, świadomie ponosi dodatkowe koszty zatrudnienia tego pracownika. Ryzyko poniesienia takich kosztów ponosi zresztą większość pracodawców, gdyż wielu pracowników, którzy wykorzystali całość urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu roku, może odejść z pracy przed końcem roku. Pracodawca być może udzielił Panu więcej urlopu, licząc, że będzie Pan kontynuował zatrudnienie i zawrze kolejną umowę, jednak nie obciąża to Pana w żaden sposób.

Pracodawca w takim przypadku nie może wyciągnąć w stosunku do pracownika żadnych konsekwencji: nie ma prawa obciążyć go kosztami ani żądać odpracowania dni urlopowych. Pracownik, który wykorzystał cały urlop (lub zbyt dużo dni w stosunku do okresu zatrudnienia), pewne konsekwencje jednak ponosi – w kolejnej pracy musi liczyć się z tym, że w do końca roku nie dostanie ani jednego dnia urlopu bądź dostanie ich o wiele mniej (jeśli nie wykorzystał całości).

Jest to zgodne z art. 1551 § 2 K.p., z którego wynika, iż pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w zawyżonym wymiarze, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców, a jednocześnie wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 20 lub 26 dni – zgodnie z art. 154 § 1 i 3 K.p.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Drugi wniosek o urlop wychowawczy – ile wychowawczego jeszcze mi zostało?

Chcę przedłużyć urlop wychowawczy. Syn urodził się 7.09.2008 r., a mój pierwszy wniosek o urlop dotyczył okresu od 15.04.2009 r. do 30.04.2011 r. Chciałabym...

 

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Niewykorzystany urlop i zmiana pracy ? czy urlop przechodzi na nowego pracodawcę, czy należy się ekwiwalent?

Czy za niewykorzystany urlop pracodawca musi wypłacić ekwiwalent czy urlop przechodzi na drugiego pracodawcę?

Wniosek o urlop na żądanie

Do kogo należy kierować wniosek o urlop na żądanie? Kadry odsyłają do kierownika wydziału, ten do bezpośredniego przełożonego, czyli brygadzisty, a on z...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »