Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

• Autor: Dorota Kriger

Powiedziano mi w pracy, że mam określoną ilość dni urlopu do wykorzystania w roku. Następnie wykorzystałem ten urlop. Do końca roku zostały jeszcze 3 miesiące. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić pracę? Czy byłyby jakieś konsekwencje, gdybym odszedł z firmy, a jeśli tak to jakie? Dodam, że jeszcze nie mam umowy do końca roku, tylko do połowy października i nową umowę mam mieć wkrótce.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Zmiana pracy a wykorzystanie urlopu przed końcem roku

Czy pracownik który wykorzystał całość urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu roku, może odejść z pracy przed końcem roku?

Z pytania wynika, że wykorzystał Pan już cały roczny wymiar urlopu, mimo że umowa nie jest do końca bieżącego roku. W efekcie pracodawca udzielił Panu bezpodstawnie więcej urlopu, niż się Panu należało. Pracodawca, który udziela pracownikowi więcej urlopu, niż wynika z zastosowania zasad proporcjonalności, świadomie ponosi dodatkowe koszty zatrudnienia tego pracownika. Ryzyko poniesienia takich kosztów ponosi zresztą większość pracodawców, gdyż wielu pracowników, którzy wykorzystali całość urlopu wypoczynkowego przysługującego w ciągu roku, może odejść z pracy przed końcem roku. Pracodawca być może udzielił Panu więcej urlopu, licząc, że będzie Pan kontynuował zatrudnienie i zawrze kolejną umowę, jednak nie obciąża to Pana w żaden sposób.

Pracodawca w takim przypadku nie może wyciągnąć w stosunku do pracownika żadnych konsekwencji: nie ma prawa obciążyć go kosztami ani żądać odpracowania dni urlopowych. Pracownik, który wykorzystał cały urlop (lub zbyt dużo dni w stosunku do okresu zatrudnienia), pewne konsekwencje jednak ponosi – w kolejnej pracy musi liczyć się z tym, że w do końca roku nie dostanie ani jednego dnia urlopu bądź dostanie ich o wiele mniej (jeśli nie wykorzystał całości).

Jest to zgodne z art. 1551 § 2 K.p., z którego wynika, iż pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w zawyżonym wymiarze, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze. Łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców, a jednocześnie wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć 20 lub 26 dni – zgodnie z art. 154 § 1 i 3 K.p.

Zobacz też: Pracownik wykorzystał cały urlop i się zwolnił

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info