Windykacja należności: Jak chronić finanse Twojej firmy?

• Autor: Artykuł Partnera

Nieuregulowane faktury to zmora każdego przedsiębiorcy - jeśli usługa została wykonana, bądź też sprzedany towar zniknął z magazynu, a pieniądze pomimo ustalonego terminu nadal nie trafiły na konto, to musi nastąpić umiejętna windykacja należności. Jej celem jest skłonienie dłużnika do dokonania spłaty za pomocą środków określonych w prawie. Warto najpierw spróbować rozwiązać sprawę polubownie (nazywa się to windykacją miękką), ale jeśli próby dotarcia do porozumienia nie odniosą skutku, to konieczne będzie wniesienie pozwu, czyli windykacja twarda. Sprawy o zapłatę należą do najczęściej toczących się postępowań przed sądami cywilnymi - jaką ścieżkę wybrać, aby najszybciej odzyskać swoje pieniądze?


Windykacja należności: Jak chronić finanse Twojej firmy?

Jak zabezpieczyć finanse przedsiębiorstwa: Skuteczne techniki windykacji długów

Wystąpienie z pozwem o wydanie nakazu zapłaty odbywa się w postępowaniu uproszczonym, nakazowym, zwykłym, upominawczym, bądź też elektronicznym postępowaniu upominawczym. Dwie ostatnie propozycje należą do najbardziej efektywnych, choć ostatecznie wybór ścieżki będzie zależeć od indywidualnej sytuacji poszkodowanego, warto więc skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii.

Dlaczego postępowanie upominawcze to najczęściej wybierana procedura? Windykacja należności taką drogą polega na przedstawieniu bezsprzecznych dowodów, że praca na rzecz klienta została należycie wykonana i zostały poniesione koszty z tego tytułu. Jeśli przedłożone dokumenty są kompletne i nie pozostawiają żadnych wątpliwości, to sąd wydaje nakaz zapłaty. Od tego momentu dłużnik ma 14 dni na wniesienie sprzeciwu - jeśli nie skorzysta z tego prawa, to nakaz przechodzi bezpośrednio do egzekucji. Taka ścieżka pozwala więc stosunkowo szybko odzyskać pieniądze, aby utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa.

EPU, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze

Sądy powszechne są obecnie mocno obciążone, dlatego z myślą o usprawnieniu ich pracy powołano e-sąd. Jest on prowadzony przez VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie, ale rozpatruje sprawy z całego kraju, niezależnie od tego gdzie mieści się siedziba powoda i pozwanego. Windykacja należności za pomocą tego organu nie pozwala dochodzić innych roszczeń niż pieniężnych, ale w wielu wypadkach elektroniczne postępowanie upominawcze okazuje się wystarczające i skuteczne. Należy pamiętać, że im szybciej podjęte zostaną kroki w celu odzyskania należności, tym większe są szanse na pomyślne rozwiązanie problemu. Jeśli dłużnik zdecyduje się złożyć sprzeciw, sprawa przechodzi w tryb zwykły, a wtedy jej rozpatrywanie może potrwać nawet kilka lat.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »