Indywidualne porady prawne
• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielką z 34-letnim stażem pracy. Ukończyłam 55 lat i tym samym nabyłam prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W październiku mam zaplanowany zabieg operacyjny i w konsekwencji zwolnienie lekarskie, po którym chciałabym skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (3 miesiące). Czy mogę odejść na świadczenie kompensacyjne po wspomnianym urlopie zdrowotnym w dowolnie wybranym czasie?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
1) osiągnęli określony wiek,
2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
3) rozwiązali stosunek pracy.
Przy ustalaniu wymaganego do przyznania świadczenia kompensacyjnego okresu pracy nauczycielskiej nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a także okresów:
– urlopu dla poratowania zdrowia,
– pozostawania w stanie nieczynnym,
– przebywania na urlopie udzielonym w związku z dalszym kształceniem się,
– służby wojskowej,
– urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego.
Zobacz też: Odprawa po urlopie dla poratowania zdrowia
Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielowi, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł między innymi w przypadku, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w razie:
– całkowitej likwidacji szkoły,
– częściowej likwidacji szkoły lub w razie zmian organizacyjnych powodujący zmniejszenie liczby oddziałów w szkole.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest, aby po rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciel nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej (nawet na część etatu). Ostatnim miejscem zatrudniania przed dniem zgłoszenia wniosku o świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela. Jednocześnie nie istnieje wymóg zarejestrowania się takiej osoby jako bezrobotnej.
Jeśli więc po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia rozwiąże Pani stosunek pracy to może Pani złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy