Zwolnienie lekarskie po urlopie macierzyńskim

• Autor: Marta Handzlik

Jestem nauczycielem. Od 16 lipca byłam na zwolnieniu lekarskim. Od 5 września przebywam na urlopie macierzyńskim. W tym roku na feriach byłam na urlopie macierzyńskim. Napisałam wniosek o dodatkowe sześć tygodni. Do kiedy należy mi się urlop? Wyliczono mi do 19 czerwca wszystkie urlopy. Czy od 17 czerwca mogę iść na dwa tygodnie zwolnienia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niewykorzystanie przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych 

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.

Przepis ten dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne. Ustalenie prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii zimowych i letnich. Nauczyciel, który chorował przez dwa tygodnie ferii zimowych nie nabywa automatycznie prawa do urlopu uzupełniającego i nie może domagać się udzielenia urlopu w wymiarze 2 tygodni np. w kwietniu. Nauczyciel ten nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego, jeżeli nie wykorzysta 8 tygodniu urlopu w czasie trwania ferii letnich. Jeśli skorzysta z 8 tygodni urlopu, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.

Termin skorzystania przez nauczyciela z urlopu uzupełniającego ustala dyrektor szkoły, uwzględniając organizację pracy szkoły oraz propozycje nauczyciela.

W związku z powyższym, jeśli od 16 lipca była Pani na zwolnieniu lekarskim, to zakładając, że przed zwolnieniem korzystała Pani z urlopu w czasie ferii zimowych (2 tygodnie) i letnich (2 tygodnie), to po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (plus urlopu dodatkowego) ma Pani prawo do urlopu uzupełniającego za poprzedni rok szkolny w wymiarze 4 tygodni.

Oznacza to, że do 19 czerwca będzie Pani na urlopie macierzyńskim, a potem na uzupełniającym.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed końcem urlopu uzupełniającego skorzystała Pani ze zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji urlop ulega przerwaniu do czasu Pani powrotu ze zwolnienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Anna, nauczycielka języka polskiego, wraca po macierzyńskim
Anna zakończyła urlop macierzyński 15 czerwca. Dyrektor szkoły udzielił jej czterech tygodni urlopu uzupełniającego, więc do połowy lipca była formalnie nadal nieobecna. Na kilka dni przed końcem urlopu źle się poczuła i od 12 lipca poszła na zwolnienie lekarskie. Jej urlop został przerwany, a dni niewykorzystane wrócą do niej po zakończeniu zwolnienia.

 

Marta nie wykorzystała ferii z powodu ciąży i choroby
Marta była w ciąży i na zwolnieniu lekarskim jeszcze przed feriami zimowymi. Potem od razu rozpoczęła urlop macierzyński, który trwał przez całe wakacje. Ponieważ w żadnym z okresów ferii nie mogła skorzystać z urlopu wypoczynkowego, po zakończeniu macierzyńskiego uzyskała prawo do pełnych 8 tygodni urlopu uzupełniającego. Skorzystała z niego od września.

 

Kasia planuje zwolnienie tuż przed zakończeniem roku szkolnego
Kasia, nauczycielka matematyki, zaplanowała swój urlop uzupełniający zaraz po macierzyńskim, który kończył się 19 czerwca. Jednak kilka dni przed tą datą umówiła się na badania i lekarz wystawił jej zwolnienie od 17 czerwca. Oznaczało to, że nie rozpoczęła jeszcze urlopu wypoczynkowego — ten rozpocznie się dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.

Podsumowanie

Nauczyciel, który po zakończeniu urlopu macierzyńskiego planuje skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, ma do tego prawo – również wtedy, gdy przebywa jeszcze na urlopie uzupełniającym. W takim przypadku urlop zostaje przerwany, a niewykorzystana jego część może być wykorzystana po zakończeniu zwolnienia. Kluczowe jest także to, że prawo do urlopu uzupełniającego przysługuje wyłącznie wtedy, gdy nauczyciel nie miał możliwości wykorzystania przynajmniej części urlopu wypoczynkowego w czasie ferii z powodu urlopu macierzyńskiego lub choroby. Decyzję o terminie wykorzystania tego urlopu podejmuje dyrektor szkoły, uwzględniając zarówno organizację pracy placówki, jak i potrzeby nauczyciela.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z urlopem macierzyńskim, zwolnieniem lekarskim lub uprawnieniami nauczyciela? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy specjalizują się w prawie pracy i Karcie Nauczyciela, a odpowiedź otrzymasz już w ciągu 24 godzin. Zadaj pytanie i zyskaj pewność, że Twoje prawa są właściwie chronione.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info