Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zakończenie współpracy w związku zakończeniem okresu próbnego

Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-01-26

Zatrudniłem się w pewniej firmie i dostałem umowę na okres próbny (na 2 miesiące). Umowa zakończy się 31 stycznia 2009 r. Warunki pracy, a przede wszystkim zarobki, mi nie odpowiadają. Chcę zaczekać do końca umowy i zrezygnować z dalszej pracy. Czy muszę po tym okresie napisać jakieś wypowiedzenie? Czy mogę po prostu 1 lutego nie przyjść do pracy, oczywiście, po poinformowaniu o tym pracodawcy dzień wcześniej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa o pracę, która została zawarta na okres próbny, powinna rozwiązać się w dniu wskazanym w treści umowy. Strony umowy mogą zdecydować o jej wcześniejszym zakończeniu, np. w drodze zastosowania wypowiedzenia (art. 34 Kodeksu pracy).

Jeśli jednak ani pracodawca, ani pracownik nie zdecydują się rozwiązać umowy o pracę przed datą wskazaną w umowie, to umowa rozwiąże się z upływem czasu, na jaki ją zawarto (art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy nastąpi bez ingerencji stron. Nie jest wskazane składanie wypowiedzenia w takiej sytuacji.

W dobrym tonie jest poinformować drugą stronę o zakończeniu współpracy lub przedstawić swoją ofertę, w której wskazane będą warunki, na jakich dalsza współpraca mogłaby być kontynuowana.

Jeżeli umowa zostanie zakończona i strony nie zdecydują się zawrzeć kolejnej, to pracownik nie będzie miał podstaw do tego, aby zgłaszać się do pracy po terminie obowiązywania umowy, pracodawca zaś nie będzie miał prawa wymagać od niego świadczenia pracy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »