Zakończenie współpracy w związku zakończeniem okresu próbnego

• Autor: Dorota Kriger

Zatrudniłem się w pewniej firmie i dostałem umowę na okres próbny (na 2 miesiące). Umowa zakończy się 31 stycznia 2009 r. Warunki pracy, a przede wszystkim zarobki, mi nie odpowiadają. Chcę zaczekać do końca umowy i zrezygnować z dalszej pracy. Czy muszę po tym okresie napisać jakieś wypowiedzenie? Czy mogę po prostu 1 lutego nie przyjść do pracy, oczywiście, po poinformowaniu o tym pracodawcy dzień wcześniej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zakończenie współpracy w związku zakończeniem okresu próbnego

Procedura rozwiązania umowy na okres próbny

Umowa o pracę, która została zawarta na okres próbny, powinna rozwiązać się w dniu wskazanym w treści umowy. Strony umowy mogą zdecydować o jej wcześniejszym zakończeniu, np. w drodze zastosowania wypowiedzenia (art. 34 Kodeksu pracy).

Jeśli jednak ani pracodawca, ani pracownik nie zdecydują się rozwiązać umowy o pracę przed datą wskazaną w umowie, to umowa rozwiąże się z upływem czasu, na jaki ją zawarto (art. 30 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Rozwiązanie umowy nastąpi bez ingerencji stron. Nie jest wskazane składanie wypowiedzenia w takiej sytuacji.

W dobrym tonie jest poinformować drugą stronę o zakończeniu współpracy lub przedstawić swoją ofertę, w której wskazane będą warunki, na jakich dalsza współpraca mogłaby być kontynuowana.

Jeżeli umowa zostanie zakończona i strony nie zdecydują się zawrzeć kolejnej, to pracownik nie będzie miał podstaw do tego, aby zgłaszać się do pracy po terminie obowiązywania umowy, pracodawca zaś nie będzie miał prawa wymagać od niego świadczenia pracy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »