• Autor: Dorota Kriger
Mój tata jest bardzo chory. Często musi robić badania, więc do szpitala wozi go moja siostra. W jego stanie jazda autobusem nie wchodzi w grę. Czy w takiej sytuacji moja siostra może korzystać z jednodniowego urlopu z tytułu opieki nad rodzicem?
Niestety w naszym systemie prawnym nie ma czegoś takiego jak urlop z tytułu opieki nad rodzicem. Jest za to możliwość skorzystania z tzw. opieki nad członkiem rodziny w sytuacjach opisanych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jak podaje art. 32 tej ustawy:
„Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.
2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki”.
Zgodnie z powyższym pracownik może podjąć się opieki nad chorym członkiem rodziny, jeśli ten pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. W takim przypadku usprawiedliwieniem nieobecności będzie wypełniony przez lekarza ZUS ZLA. Jeśli zaś chory członek rodziny nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki, to pracodawca nie będzie zobowiązany do zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy na czas sprawowania takiej opieki – przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 281) nie przewidują bowiem takiej możliwości, gdy ubezpieczony i członek rodziny nie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy