Zwolnienie pracownika zatrudnionego z dofinansowaniem

• Autor: Marek Gola

Zostałam zatrudniona w pewnej firmie na zasadzie dofinansowania do stanowiska pracy. Dostałam umowę na 2 lata, pracuję od pół roku i pracodawca chce ze mną rozwiązać umowę. W rozmowie powiedział mi, że jest zadowolony z mojej pracy, ale szuka innego pracownika z biegła znajomością języka obcego i chce ze mną rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Czy zgadzać się na takie rozwiązanie? Czy jednak się na to nie zgadzać i niech oni mnie zwolnią? Czy jeśli się zgodzę na porozumienie stron, będę mogła zarejestrować się normalnie w urzędzie pracy, czy przysługuje mi zasiłek i czy w ogóle jest to etyczne zwalnianie pracownika, choć podpisało się z nim umowę na 2 lata, a zwalnia po kilku miesięcy bez wyraźnych przyczyn? W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca wiedział że nie znam języków i jakoś to wtedy mu nie przeszkadzało. Dodam, że bardzo mi się w tej pracy podoba i chętnie bym tam nadal pracowała.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie pracownika zatrudnionego z dofinansowaniem

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż rozwiązanie umowy o pracę na czas określony nie wymaga podania przyczyny. Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż w ww. przepisie nie ma mowy o przyczynie rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Ustawodawca wskazuje jedynie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

W tej sytuacji pracodawca nie musi podawać przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca może rozwiązać z Panią umowę o pracę i zgodnie z przepisami nikt nie zarzuci mu działania nieetycznego.

Jeżeli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to musiałaby Pani w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, być zatrudnioną i osiągać wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z wyjątkiem obowiązku opłacania składek za niepełnosprawnych, o których mowa w art. 104; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni. Jeżeli zatem przed zatrudnieniem nie podejmowała Pani żadnej pracy, to niestety nie widzę szans na przyznanie Pani prawa do zasiłku. Na Pani miejscy nie godziłbym się jednak na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, bowiem Pani stanowisko powstało na skutek dotacji, co powoduje, że być może (w umowie pomiędzy pracodawcą a PUP-em) jest zapis, że pracodawca może rozwiązać umowę przed 2 laty jedynie za porozumieniem stron. Z tego też powodu nie może Pani się na to godzić.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »