Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zwolnienie pracownika zatrudnionego z dofinansowaniem

Marek Gola • Opublikowane: 2019-04-10

Zostałam zatrudniony w pewnej firmie na zasadzie dofinansowania do stanowiska pracy. Dostałam umowę na 2 lata, pracuję od pół roku i pracodawca chce ze mną rozwiązać umowę. W rozmowie powiedział mi, że jest zadowolony z mojej pracy, ale szuka innego pracownika z biegła znajomością języka obcego i chce ze mną rozwiązać umowę za porozumieniem stron. Czy zgadzać się na takie rozwiązanie? Czy jednak się na to nie zgadzać i niech oni mnie zwolnią? Czy jeśli się zgodzę na porozumienie stron, będę mogła zarejestrować się normalnie w urzędzie pracy, czy przysługuje mi zasiłek i czy w ogóle jest to etyczne zwalnianie pracownika, choć podpisało się z nim umowę na 2 lata, a zwalnia po kilku miesięcy bez wyraźnych przyczyn? W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca wiedział że nie znam języków i jakoś to wtedy mu nie przeszkadzało. Dodam, że bardzo mi się w tej pracy podoba i chętnie bym tam nadal pracowała.

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż rozwiązanie umowy o pracę na czas określony nie wymaga podania przyczyny. Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż w ww. przepisie nie ma mowy o przyczynie rozwiązania umowy o pracę na czas określony. Ustawodawca wskazuje jedynie na umowę o pracę na czas nieokreślony.

W tej sytuacji pracodawca nie musi podawać przyczyny rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca może rozwiązać z Panią umowę o pracę i zgodnie z przepisami nikt nie zarzuci mu działania nieetycznego.

Jeżeli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to musiałaby Pani w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, być zatrudnioną i osiągać wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z wyjątkiem obowiązku opłacania składek za niepełnosprawnych, o których mowa w art. 104; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni. Jeżeli zatem przed zatrudnieniem nie podejmowała Pani żadnej pracy, to niestety nie widzę szans na przyznanie Pani prawa do zasiłku. Na Pani miejscy nie godziłbym się jednak na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, bowiem Pani stanowisko powstało na skutek dotacji, co powoduje, że być może (w umowie pomiędzy pracodawcą a PUP-em) jest zapis, że pracodawca może rozwiązać umowę przed 2 laty jedynie za porozumieniem stron. Z tego też powodu nie może Pani się na to godzić.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »