Bezpodstawne oskarżenia pracownika o mobbing, co robić?

Jestem zastępcą kierownika i jak dotąd nigdy nie miałam problemów z dogadywaniem się z zespołem, ale 2 miesiące temu do pracy został przyjęty nowy pracownik, którego jestem bezpośrednim przełożonym, i zaczęły się problemy. Każde zwrócenie mu uwagi traktuje jak zniewagę. Tymczasem ja proszę jedynie o poprawne wykonywanie swoich obowiązków pracowniczych, nic poza tym. Od pozostałych pracowników dowiedziałam się, że rozpowiada że jest mobbingowany – co jest fałszywym i bezpodstawnym oskarżeniem i może wpłynąć na mój wizerunek przełożonego. Poprosiłam więc kierownika działu o to, żeby porozmawiał z tym pracownikiem, zdaniem kierownika nie ma mowy o żadnym mobbingu, natomiast problem nie zniknął. Wygląda na to, że nowy pracownik, który w poprzedniej pracy był kierownikiem, nie może przyjąć do wiadomości, że jego bezpośrednim przełożonym jest kobieta. Jestem profesjonalistą w swojej branży i zależy mi na dobru firmy oraz mojego zespołu – nie chce ich angażować w coś takiego, proszę o pomoc, jak mogę to rozwiązać? Jakie środki mogę zastosować, żeby coś takiego zakończyć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Bezpodstawne oskarżenia pracownika o mobbing, co robić?

Informacja do pracodawcy o niewłaściwym zachowaniu pracownika i nieprawdziwym zarzucie mobbingu

Przede wszystkim powinna Pani wnieść pisemną informację do pracodawcy, tj. nie tylko do kierownika, ale i do zarządu z opisem zachowania pracownika, wskazując, że jako zastępca kierownika realizuje Pani wymóg Kodeksu pracy polegający na dbaniu o dobro zakładu pracy, kształtowaniu zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, ale i przeciwdziałania dyskryminacji i wszelkim formom mobbingu. W takim piśmie, oprócz opisu zachowań pracownika polegających na lekceważeniu Pani poleceń związanych z jego pracą, wrogim nastawieniem do Pani osoby, proszę wskazać, że oczekuje Pani reakcji poprzez rozmowę z pracownikiem, a jeśli nie poskutkuje – poprzez zastosowanie środków dyscyplinujących z Kodeksu pracy (K.p.), tj. upomnienia lub nagany.

Rozmowa z pracownikiem w obecności zwierzchnika – wyjaśnienie nieporozumień

Z samym pracownikiem proszę zaś nie wdawać się w żadne słowne przepychanki, czy usprawiedliwianie swojego zachowania polegającego na zwracaniu mu uwagi, jak wykonuje swe obowiązki. Zamiast tego zalecam zorganizować z tym pracownikiem spotkanie w obecności Pani kierownika i najlepiej członka zarządu lub osoby z HR, gdzie opisze Pani, jakie zachowanie nie odpowiada Pani jako przełożonej i dopyta Pani pracownika, dlaczego tak się zachowuje, na końcu wskaże Pani wraz z Pani szefem swoje oczekiwania wobec niego. Ze spotkania pracownik HR winien sporządzić notatkę i wszyscy uczestniczy powinni ją podpisać. Będzie ewentualnie dowodem w sprawie podejmowania działań przez pracodawcę, w tym przez Panią, na wypadek gdyby ów pracownik zarzucał mobbing czy dyskryminację.

Zastosowanie upomnienia, nagany wobec pracownika

Jeśli zaś problem będzie się po rozmowie nasilał, pracodawca musi podjąć decyzję o zastosowaniu upomnienia, nagany za nieprzestrzeganie zasad w pracy, tj. nagabywanie, informowanie przełożonych itp. Ostatecznie, jeśli takie zachowania doprowadzą np. do omowy wykonywania poleceń służbowych zgodnych z prawem pracodawca może zwolnić takiego pracownika dyscyplinarnie. Dlatego ważne jest, aby zbierać dowody, tj. polecenia wydawać mailowo i oczekiwać mailowych odpowiedzi od pracownika, bowiem same ustne rozmowy, spotkania, polecenia niepoparte notatką, mailem będą miały słabą moc dowodową, gdyby doszło do czy to zarzutów wobec Pani o mobbing, czy to decyzji o zwolnieniu dyscyplinarnym tego człowieka.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »