Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Dorota Kriger • Opublikowane: 2009-09-04
Czy okres pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia można zaliczyć do stażu, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej? Wydaje mi się, że nie należy go wliczać, ale w mojej firmie obowiązuje inna praktyka, więc jeśli można, prosiłabym o podstawę prawną.
Odpowiedź na Pani pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ aktualny stan prawny już nie zobowiązuje wszystkich pracodawców do wypłacania nagrody jubileuszowej.
Art. 79 Kodeksu pracy, który dotyczył nagrody jubileuszowej i na podstawie którego wydane zostało zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania – został uchylony w 1996 roku i aktualnie nie obowiązuje.
Obecnie kwestie przyznania tej nagrody – jeśli zakład pracy takową wypłaca – regulują wewnętrzne przepisy zakładu pracy, takie jak regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. Jest też kilka wyjątków. Niektóre przepisy szczegółowe nadal nakazują wypłatę nagrody jubileuszowej poszczególnym grupom pracowników, a także regulują zasady jej wypłacania.
Zasady przyznawania nagrody jubileuszowej są więc w niektórych przypadkach zależne od tego, jaki zawód wykonują pracownicy bądź gdzie są oni zatrudnieni. Mianowicie nagroda jubileuszowa jest wypłacana:
W pozostałych przypadkach zasady przyznawania nagrody jubileuszowej mogą być kształtowane w sposób dowolny, przepisy prawa pracy nie zawierają bowiem żadnych ograniczeń co do długości stażu pracy wymaganego do jej przyznania i okresów zatrudnienia zaliczanych do tego stażu. Brak jest też przepisów, które mówiłyby, jaka powinna być częstotliwość przyznawania takiej nagrody czy też jej wysokość.
W powyższej sprawie wypowiedział się też Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z 22 stycznia 2002 r. (I PKN 820/00) gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny. Istotą gratyfikacji jubileuszowej jest nagradzanie pracy u jednego pracodawcy lub w jednym zawodzie, nagroda jubileuszowa jest więc świadczeniem o charakterze zakładowym, branżowym lub zawodowym (stąd też nadal obowiązujące przepisy szczegółowe, dotyczące np. górników czy nauczycieli).
Jeśli w przepisach wewnątrzzakładowych brak informacji, jakie okresy powinny być uwzględniane, a jednocześnie przepisy te przewidują możliwość przyznania nagrody jubileuszowej pracownikom, to zastosowanie może mieć już nieobowiązujące, wyżej przywołane zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania.
Zgodnie zaś z § 4 ust. 3. pkt 2 zarządzenia do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się przypadające po wyzwoleniu okresy przerw w zatrudnieniu, spowodowane niezdolnością do pracy, w czasie której przysługiwały zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa lub wynagrodzenie albo świadczenie rehabilitacyjne.
Proszę sprawdzić, czy w Pani przypadku zastosowanie mają przepisy szczegółowe (podane powyżej), czy też wewnętrzny regulamin oraz czy w regulaminie powołano się na nieobowiązujące już zarządzenie. Sądzę, że pomoże to rozstrzygnąć Pani wątpliwości.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane
Kodeks pracy
[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.
[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.