Wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia

• Autor: Marta Handzlik

Chcę pod koniec stycznia złożyć wypowiedzenie w swojej obecnej firmie. Wiem, że składanie wniosku na początku roku nie ma sensu, bo mocy nabierają dopiero w następnym miesiącu. Chcę złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia (pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony od ponad 5 lat), z zachowaniem zaległego urlopu itp. Mam przekonanie, że pracodawca nie będzie chciał rozwiązać umowy za porozumieniem. Jakich „zagrożeń” mogę spodziewać się z jego strony? Czy może mi nie podpisać wypowiedzenia? Czy dostanę odprawę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy za porozumieniem lub za wypowiedzeniem

Nie ma wypowiedzenia za porozumieniem stron. Jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – i do tego potrzebna jest zgoda obu stron (a więc i pracownika, i pracodawcy) oraz rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – do tego zgoda pracodawcy nie jest potrzebna.

W porozumieniu stron o zakończeniu stosunku pracy można oczywiście wskazać dowolną datę zakończenia umowy i ustalić, że w tym czasie pracownik wykorzysta urlop, można tez ustalić, ze umowa kończy się z dnia na dzień. Wszystko zależy od zgodnej woli stron.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawidłowe złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez jedną ze stron stosunku pracy drugiej stronie, powodujące rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu wypowiadającym umowę, zwanego okresem wypowiedzenia. Oświadczenie o wypowiedzeniu musi być złożone adresatowi w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią i wymaga zachowania formy pisemnej.

Pracodawca nie musi podpisywać wypowiedzenia, aby było ono ważnie mu doręczone. Wystarczy, że się z nim zapozna, nawet jeśli nie będzie się zgadzał. Dlatego warto zadbać o dowód dostarczenia pracodawcy wypowiedzenia (na przykład w postaci świadka, lub poświadczenia złożenia odpowiedniego pisma). Z kolei dla ważności porozumienia stron konieczna jest wyraźna zgoda pracodawcy (a nie tylko podpisanie przyjęcia pisma).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia

Wypowiedzenie miesięczne upływa z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone. Stąd złożone w dowolnym dniu stycznia skończy się ostatniego dnia lutego. Pan pracuje ponad 5 lat, więc obowiązuje Pana 3-miesięczne wypowiedzenie. Jeśli więc pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron (także jeśli nie da znać, że się na nie zgadza), musi Pan złożyć wypowiedzenie 3-miesięczne.

Co do wypowiedzenia przez pracodawcę, odprawa zależy od bardzo wielu czynników – powodu wypowiedzenia, liczby zatrudnionych pracowników itp.

Jeśli przestanie Pan po prostu przychodzić do pracy, to dostanie Pan dyscyplinarkę. I pracodawca będzie mógł dochodzić od Pana odszkodowania za szkodę – przed sądem cywilnym.

Przykłady

Adam, pracując w firmie od 6 lat, chciał złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Pracodawca odmówił, wskazując, że obowiązuje go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Adam złożył więc formalne wypowiedzenie, którego pracodawca nie podpisał, lecz przyjął je do wiadomości. Ostatecznie Adam zakończył pracę po 3 miesiącach, korzystając przy tym z zaległego urlopu.


Katarzyna planowała zmienić pracę i złożyła wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z końcem lutego. Jej pracodawca początkowo nie wyraził zgody. Katarzyna złożyła więc formalne wypowiedzenie 3-miesięczne na początku stycznia. Pracodawca, widząc, że odejście jest nieuniknione, zgodził się na porozumienie stron, dzięki czemu Katarzyna zakończyła pracę pod koniec lutego.


Marek po 7 latach pracy postanowił odejść z firmy. Liczył na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, by szybciej rozpocząć nową pracę. Pracodawca odmówił i wskazał na konieczność 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Mimo starań, Marek musiał pracować do końca tego okresu, ale w jego trakcie udało mu się wykorzystać zaległy urlop, co skróciło faktyczny czas spędzony w firmie.

Podsumowanie

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić zarówno za porozumieniem stron, jak i poprzez wypowiedzenie. W przypadku porozumienia stron kluczowa jest zgoda obu stron, co daje większą elastyczność w ustaleniu daty zakończenia współpracy. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na porozumienie, pracownik może złożyć jednostronne wypowiedzenie, którego pracodawca nie musi podpisywać, ale musi je przyjąć do wiadomości. Ważne jest, by pamiętać o odpowiednim okresie wypowiedzenia, który w przypadku długiego stażu pracy może wynosić nawet 3 miesiące. Dokładne zaplanowanie działań i znajomość przepisów pozwoli uniknąć nieporozumień i zakończyć współpracę w sposób uporządkowany.

Oferta porad prawnych

Jeśli stoisz przed decyzją o rozwiązaniu umowy o pracę i potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z porad prawnych online. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, doradzą w kwestii najlepszego rozwiązania oraz przygotują niezbędne dokumenty. Konsultacje online to szybki i wygodny sposób na uzyskanie fachowej pomocy bez wychodzenia z domu, co pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info