Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia

Marta Handzlik • Opublikowane: 2020-06-22

Chcę pod koniec stycznia złożyć wypowiedzenie w swojej obecnej firmie. Wiem, że składanie wniosku na początku roku nie ma sensu, bo mocy nabierają dopiero w następnym miesiącu. Chcę złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia (pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony od ponad 5 lat), z zachowaniem zaległego urlopu itp. Mam przekonanie, że pracodawca nie będzie chciał rozwiązać umowy za porozumieniem. Jakich „zagrożeń” mogę spodziewać się z jego strony? Czy może mi nie podpisać wypowiedzenia? Czy dostanę odprawę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wypowiedzenie za porozumieniem stron z miesięcznym okresem wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy za porozumieniem lub za wypowiedzeniem

Nie ma wypowiedzenia za porozumieniem stron. Jest rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron – i do tego potrzebna jest zgoda obu stron (a więc i pracownika, i pracodawcy) oraz rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – do tego zgoda pracodawcy nie jest potrzebna.

W porozumieniu stron o zakończeniu stosunku pracy można oczywiście wskazać dowolną datę zakończenia umowy i ustalić, że w tym czasie pracownik wykorzysta urlop, można tez ustalić, ze umowa kończy się z dnia na dzień. Wszystko zależy od zgodnej woli stron.

Prawidłowe złożenie wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie woli, złożone przez jedną ze stron stosunku pracy drugiej stronie, powodujące rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wskazanego w oświadczeniu wypowiadającym umowę, zwanego okresem wypowiedzenia. Oświadczenie o wypowiedzeniu musi być złożone adresatowi w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią i wymaga zachowania formy pisemnej.

Pracodawca nie musi podpisywać wypowiedzenia, aby było ono ważnie mu doręczone. Wystarczy, że się z nim zapozna, nawet jeśli nie będzie się zgadzał. Dlatego warto zadbać o dowód dostarczenia pracodawcy wypowiedzenia (na przykład w postaci świadka, lub poświadczenia złożenia odpowiedniego pisma). Z kolei dla ważności porozumienia stron konieczna jest wyraźna zgoda pracodawcy (a nie tylko podpisanie przyjęcia pisma).

Trzymiesięczny okres wypowiedzenia

Wypowiedzenie miesięczne upływa z końcem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone. Stąd złożone w dowolnym dniu stycznia skończy się ostatniego dnia lutego. Pan pracuje ponad 5 lat, więc obowiązuje Pana 3-miesięczne wypowiedzenie. Jeśli więc pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron (także jeśli nie da znać, że się na nie zgadza), musi Pan złożyć wypowiedzenie 3-miesięczne.

Co do wypowiedzenia przez pracodawcę, odprawa zależy od bardzo wielu czynników – powodu wypowiedzenia, liczby zatrudnionych pracowników itp.

Jeśli przestanie Pan po prostu przychodzić do pracy, to dostanie Pan dyscyplinarkę. I pracodawca będzie mógł dochodzić od Pana odszkodowania za szkodę – przed sądem cywilnym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Treść świadectwa pracy

Jestem pracodawcą, moja firma jest malutka i zatrudniam dwie osoby. Jedna osoba jest zatrudniona na stałe a druga na czas określony. Wkrótce dobiegnie ona do...

 

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 55 K.p.

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 55 K.p.

Firma, w której pracuję, od dłuższego czasu znajduje się w kłopotach finansowych. Od 5 miesięcy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Miesiąc...

Operacja podczas okresu wypowiedzenia

Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron, okres wypowiedzenia został skrócony do 2 miesięcy. W tym czasie okazało się, że będę mieć operację...

 

Dłuższy okres wypowiedzenia

Pracuję w jednej firmie od 9 lat. Aktualnie mam możliwość zmiany zatrudnienia. Z tego co pamiętam w aktualnej umowie o pracę mam zapisany 14-dniowy okres...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »