Jak rozliczyć niewykorzystany urlop przed zakończeniem umowy o pracę?

• Autor: Adam Dąbrowski

Wypowiedziałam umowę o pracę za porozumieniem stron i za 6 dni (25 sierpnia) kończy się moja współpraca z pracodawcą. Przysługuje mi 26 dni urlopu, jak dotąd wykorzystałam 18,5 dnia. Prosiłam pracodawcę, aby udzielił mi jeszcze urlopu na te ostatnie 6 dni, na co odpowiedział, że nie należy mi się już żaden urlop i mam przyjść do pracy. Czy mogę wziąć urlop kosztem tego, że już u przyszłego pracodawcy nie będę miała urlopu? Czy mogę np. wziąć urlop na żądanie? Czy pracodawca prawidłowo liczy urlop? Proszę o wyjaśnienie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Jak rozliczyć niewykorzystany urlop przed zakończeniem umowy o pracę?

Zasada proporcjonalności wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika

Pani stosunek pracy ustaje 25 sierpnia 2022 r. Niewątpliwie ma Pani prawo do urlopu wypoczynkowego. Bezwzględnie jest to prawo do urlopu za dany rok, ale tylko proporcjonalnie do liczby miesięcy przepracowanych u tego pracodawcy. W opisanej sytuacji domyślnie jest to 26 dni urlopu za cały rok. Co oznacza, że mogła Pani wykorzystać urlop za 8 miesięcy. Jest to kodeksowa zasada proporcjonalności prawa do wykorzystania urlopu w razie ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego. Tutaj nie ma miejsca na różne podejście – wynika to wprost z Kodeksu pracy:

Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 2.”

Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Ot, i wszystko.

Kodeks pracy przewiduje sytuację, w jakiej pracownik wykorzystał więcej urlopu, niż wynika z zasady proporcjonalności, jeszcze przed ustaniem stosunku pracy. Wtedy pracownikowi przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; ale łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

Pracodawca ustalił urlop za 8 miesięcy. Pani formalnie nie ma prawa do wykorzystania większej liczby dni urlopu wypoczynkowego, a pracodawca nie musi się godzić na propozycję większej liczby dni urlopu niż to wynika z zasady proporcjonalności. Kodeks pracy wskazuje:

Art. 1671. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551. (proporcjonalność).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Urlop na żądanie

A według art. 1672: „Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu”.

Wykorzystanie urlopu w wymiarze proporcjonalnym uniemożliwia wzięcie urlopu na żądanie – albowiem u tego pracodawcy wykorzystała Pani już urlop w wymiarze, w jakim jest dopuszczalne jego wykorzystanie u tego pracodawcy.

W związku z ustaniem stosunku pracy 25 sierpnia nie ma Pani prawa do samodzielnego wykorzystania do tego dnia urlopu w większym wymiarze niż to wynika z zasady proporcjonalności.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna pracowała w firmie produkcyjnej od stycznia do końca września, a przysługiwało jej 20 dni urlopu za cały rok. Złożyła wypowiedzenie, które miało zakończyć stosunek pracy 30 września. Na dzień wypowiedzenia Anna miała wykorzystane jedynie 12 dni urlopu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, za 9 miesięcy pracy przysługiwało jej 15 dni urlopu (20 dni ÷ 12 miesięcy × 9 miesięcy = 15 dni). Pracodawca mógł jej zatem przyznać jeszcze 3 dni urlopu w okresie wypowiedzenia. Anna poprosiła jednak o więcej dni, argumentując, że pozostałe dni powinna móc wykorzystać jeszcze przed zakończeniem współpracy. Pracodawca odmówił, tłumacząc to zasadą proporcjonalności, co było zgodne z przepisami.

 

Marek pracował w firmie informatycznej przez 8 miesięcy, a przysługiwało mu 26 dni urlopu za cały rok. Na dzień złożenia wypowiedzenia miał wykorzystane już 20 dni urlopu. Gdy złożył wypowiedzenie, stosunek pracy miał zakończyć się 31 sierpnia. Po przeliczeniu, za 8 miesięcy pracy przysługiwało mu 17,3 dni urlopu (26 dni ÷ 12 miesięcy × 8 miesięcy ? 17,3). Marek wykorzystał więcej urlopu, niż wynikało z przepisów o proporcjonalności, dlatego nowy pracodawca mógł mu odmówić przyznania pełnego wymiaru urlopu za kolejne 4 miesiące roku. W ten sposób wymiar urlopu u nowego pracodawcy został proporcjonalnie zmniejszony.

 

Ewa złożyła wypowiedzenie z pracy w połowie roku, a stosunek pracy miał zakończyć się 31 lipca. Przysługiwało jej 26 dni urlopu za pełny rok, co oznaczało, że za 7 miesięcy przysługiwało jej 15,2 dni urlopu (26 dni ÷ 12 miesięcy × 7 miesięcy ? 15,2). Ewa wykorzystała do dnia wypowiedzenia jedynie 10 dni urlopu i poprosiła o udzielenie jeszcze 5 dni przed zakończeniem współpracy. Pracodawca zgodził się na udzielenie urlopu w wymiarze proporcjonalnym. Jednak Ewa nie mogła skorzystać z urlopu na żądanie, ponieważ wykorzystała już cały proporcjonalny wymiar przysługującego jej urlopu.

Podsumowanie

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który zakończył stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, jest ściśle związany z zasadą proporcjonalności. Pracownik ma prawo do urlopu jedynie za okres faktycznie przepracowany, co oznacza, że liczba dni urlopu przysługująca pracownikowi jest odpowiednio dostosowana do długości zatrudnienia w danym roku. Pracodawca ma obowiązek udzielić przysługującego urlopu w okresie wypowiedzenia, jednak nie może przekroczyć limitu wynikającego z proporcjonalności. Urlop na żądanie również podlega ograniczeniom w ramach tego wymiaru. Przestrzeganie tych zasad pozwala na zachowanie równowagi w prawach pracownika i pracodawcy, a także umożliwia efektywne zarządzanie urlopami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz tworzenie pism dostosowanych do Twojej sytuacji, gwarantując rzetelność, terminowość i pełne wsparcie na każdym etapie sprawy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc prawną szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »