Redukcja etatu, porozumienie stron czy dyscyplinarka

• Autor: Marta Handzlik

Pracuję w firmie od 10 lat i w tym tygodniu dowiedziałam się, że otrzymam wypowiedzenie z pracy. Powiedziano mi, że mam możliwość wybrania sobie zwolnienia. Pierwsze zwolnienie to redukcja etatu, następne to porozumienie stron, kolejne to tak zwana dyscyplinarka. Co mam wybrać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wypowiedzenie stosunku pracy jest jednostronną czynnością prawną związaną ze stosunkiem pracy, do której w świetle art. 300 Kodeksu pracy w zakresie nieunormowanym przepisami prawa pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

W świetle art. 61-62 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli składane innej osobie, uznaje się za złożone z chwilą, gdy doszło do tej osoby w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Natomiast odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z nim lub wcześniej. Ponadto oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, nie traci mocy wskutek tego, że zanim do tej osoby doszło, składający je zmarł lub utracił zdolność do czynności prawnych, chyba że co innego wynika z treści oświadczenia, z ustawy lub z okoliczności.

Tak więc oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do wiadomości pracodawcy w taki sposób, że miał on możliwość zapoznania się z jego treścią.

Z zasady tej wynika, iż decydujące jest ustalenie istnienia możliwości zapoznania się przez pracodawcę z treścią złożonego mu oświadczenia woli, a nie to, czy do takiego zapoznania się w istocie w danym przypadku doszło. Złożenie przez pracownika oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę ma więc miejsce także wtedy, gdy pracodawca, mając realną możliwość zapoznania się z jego treścią, np. z własnej woli nie podejmuje przesyłki pocztowej zawierającej takie oświadczenie.

Wypowiedzenie skutecznie odwołać można tylko wtedy, gdy odwołanie doszło do pracodawcy jednocześnie z tym oświadczeniem albo wcześniej. W pozostałych przypadkach niezbędne jest zgodne współdziałanie pracownika z pracodawcą, tzn. pracownik może skutecznie wycofać złożone wypowiedzenie w czasie gdy biegnie okres wypowiedzenia tylko za zgodą pracodawcy.

Porozumienie stron to umowa rozwiązująca stosunek pracy. Może być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy.

Porozumienie powinno określać datę ustania stosunku pracy. Zdaniem SN (wyrok z dnia 20 października 1998 r., I PKN 317/98, OSNAPiUS 1999, nr 22, poz. 721) termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron z przyczyn dotyczących pracodawcy może być określony zdarzeniem przyszłym, zwłaszcza gdy zdarzenie to (likwidacja stanowiska pracy) jest przez strony przewidywane po okresie dłuższym niż okres wypowiedzenia przez pracodawcę oraz przy zastrzeżeniu, że termin ten może ulec jedynie przedłużeniu.

W Pani wypadku najlepiej będzie zgodzić się na wypowiedzenie stosunku pracy, gdyż wtedy, jeśli pracodawca wpisze jako powód redukcję etatu ma Pani szansę, aby zarejestrować się jako bezrobotna i otrzymać zasiłek. Przy porozumieniu stron tego nie uda się zrobić. Z kolei na dyscyplinarkę godzić się nie należy, gdyż nie ma do niej podstaw.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »