Kategoria: Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Baner RODO

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnienie lekarskie z tego samego dnia

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 2018-03-12

Pracuje w sektorze prywatnym. Dzisiaj na spotkaniu zespołu, w miejscu, w którym normalnie nie wykonuję pracy, otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Nie przyjąłem go i dałem pracodawcy zwolnienie lekarskie z dzisiejszą datą. Czy wypowiedzenie zaczęło swój bieg?

»Wybrane opinie klientów

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ma znaczenie dla pracodawcy sytuacja, w której po otrzymaniu wypowiedzenia pracownik przedkłada mu zaświadczenie lekarskie, że w chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu był niezdolny do pracy z powodu choroby.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego podstawową przesłanką objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę jest nieobecność pracownika w pracy.

Jeżeli zatem pracownik, mimo niezdolności do pracy z powodu choroby, świadczy pracę, wówczas nie obejmuje go zakaz wypowiedzenia, o którym mowa w art. 41 K.p.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1993r. (I PZP 68/92) wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.

Przesłanką przewidzianego w tym przepisie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest więc choroba pracownika powodująca jego niezdolność do pracy, lecz nieobecności pracownika w pracy z powodu jego choroby.

Tym samym początek okresu ochronnego (okresu nieobecności w pracy) wyznacza moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych, które uniemożliwiają świadczenie pracy.

Pan, jak wynika z opisu, w dniu, kiedy otrzymał wypowiedzenie, świadczył pracę. Nie ma więc znaczenia, że miał Pan na ten dzień zwolnienie lekarskie – samo zwolnienie lekarskie to za mało – gdyby rzeczywiście był Pan chory, nie stawiłby się Pan tego dnia do pracy. Wobec tego należy uznać, że wypowiedzenie otrzymał Pan prawidłowo i okres wypowiedzenia biegnie, mimo tego że od kolejnego dnia był Pan już rzeczywiście chory.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.



Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwiązaniem umowy?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Kiedy dla mnie zaczyna się okres ochrony przedemerytalnej?

Czy można zwolnić mnie z pracy? Urodziłam się w kwietniu 1956, mam umowę na stałe. Kiedy dla mnie zaczyna się okres ochrony przedemerytalnej? Pracodawca chce wypowiedzieć mi umowę z dniem 1 marca 2013 roku*.

Odprawa za zwolnienie z pracy

Czy należy się odprawa pieniężna od upadającego pracodawcy zatrudniającego poniżej 20 pracowników?

Działania pracodawcy a długi staż pracy

Mam 58 lat, jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Dostałam wczoraj rozwiązanie umowy o pracę z wypowiedzeniem. Przyczyną jest zła sytuacja finansowa pracodawcy i redukcja etatów. Czy dostanę odprawę? Czy działania pracodawcy, biorąc pod uwagę mój długi staż pracy (37 lat), są zgodne z prawem? Co mogę zrobić, by zachować pracę?

Prawo do ubiegania się o zasiłek przedemerytalny

Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Do rozwiązania umowy stosunku pracy ma zastosowanie art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikiem stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przyczyną rozwiązania umowy jest likwidacja stanowiska pracy. Ukończyłem 60 lat przed upływem rozwiązania umowy o pracę. Mam 38-letni staż pracy. Czy mam prawo do ubiegania się o zasiłek przedemerytalny?

Zmiana treści rozwiązania umowy

Wczoraj podpisałem rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dopiero dzisiaj zwróciłem uwagę, że w piśmie tym nie ma wpisanej przyczyny rozwiązania umowy. Czy mogę zwrócić się do pracodawcy o zmianę treści rozwiązania umowy? Bez wpisania z czyjej winy jest wypowiedzenie nie należy mi się odprawa. Jeśli pracodawca odmówi, czy jest sens odwoływać się w tej sprawie do sądu?



Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »