Wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnienie lekarskie z tego samego dnia

• Autor: Marta Handzlik

Pracuje w sektorze prywatnym. Dzisiaj na spotkaniu zespołu, w miejscu, w którym normalnie nie wykonuję pracy, otrzymałem wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska. Nie przyjąłem go i dałem pracodawcy zwolnienie lekarskie z dzisiejszą datą. Czy wypowiedzenie zaczęło swój bieg?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wypowiedzenie umowy o pracę i zwolnienie lekarskie z tego samego dnia

Wręczenie wypowiedzenia w dniu przedłożenia przez pracownika zwolnienia lekarskiego

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Ma znaczenie dla pracodawcy sytuacja, w której po otrzymaniu wypowiedzenia pracownik przedkłada mu zaświadczenie lekarskie, że w chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu był niezdolny do pracy z powodu choroby.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego podstawową przesłanką objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę jest nieobecność pracownika w pracy.

Jeżeli zatem pracownik, mimo niezdolności do pracy z powodu choroby, świadczy pracę, wówczas nie obejmuje go zakaz wypowiedzenia, o którym mowa w art. 41 K.p.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 marca 1993r. (I PZP 68/92) wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 K.p.

Przesłanką przewidzianego w tym przepisie zakazu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest więc choroba pracownika powodująca jego niezdolność do pracy, lecz nieobecności pracownika w pracy z powodu jego choroby.

Tym samym początek okresu ochronnego (okresu nieobecności w pracy) wyznacza moment przerwania pracy z powodu wystąpienia objawów chorobowych, które uniemożliwiają świadczenie pracy.

Pan, jak wynika z opisu, w dniu, kiedy otrzymał wypowiedzenie, świadczył pracę. Nie ma więc znaczenia, że miał Pan na ten dzień zwolnienie lekarskie – samo zwolnienie lekarskie to za mało – gdyby rzeczywiście był Pan chory, nie stawiłby się Pan tego dnia do pracy. Wobec tego należy uznać, że wypowiedzenie otrzymał Pan prawidłowo i okres wypowiedzenia biegnie, mimo tego że od kolejnego dnia był Pan już rzeczywiście chory.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pani Kasia przyszła rano do biura, mimo że od kilku dni źle się czuła. podczas zebrania wręczono jej wypowiedzenie z powodu redukcji etatów. po spotkaniu poszła do lekarza, który wystawił jej zwolnienie lekarskie z dzisiejszą datą. mimo to wypowiedzenie zostało uznane za skuteczne – w momencie jego wręczenia była obecna w pracy.

 

Pan Marek, pracownik magazynu, przyszedł na pierwszą zmianę i odebrał wypowiedzenie. chwilę później zadzwonił do przełożonego, informując, że jednak źle się czuje i idzie do lekarza. dostał L4 z datą wsteczną, ale sąd pracy uznał później, że skoro rano był w pracy i wykonywał obowiązki, to wypowiedzenie jest ważne.

 

Pani Agnieszka rano stawiła się w firmie, choć planowała tego dnia odwiedzić lekarza z powodu nasilających się dolegliwości. zanim wyszła, kierownik wręczył jej wypowiedzenie. lekarz wystawił jej zwolnienie z datą bieżącą, ale nie miało to wpływu na bieg wypowiedzenia, bo tego dnia była obecna w pracy.

Podsumowanie

Samo zwolnienie lekarskie wystawione z datą dnia wręczenia wypowiedzenia nie chroni pracownika, jeśli w tym dniu był on obecny w pracy i świadczył obowiązki służbowe. Ochrona przewidziana w Kodeksie pracy dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy pracownik faktycznie nie wykonuje pracy z powodu choroby. Dlatego kluczowe znaczenie ma faktyczna nieobecność w pracy, a nie tylko przedłożenie zaświadczenia lekarskiego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej w podobnej sprawie? Skontaktuj się z nami online – szybko i wygodnie uzyskasz odpowiedź dopasowaną do Twojej sytuacji. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci ocenić, czy wypowiedzenie było zgodne z prawem i wskażą możliwe dalsze kroki.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info