Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie nauczyciela za dni wolne od zajęć

Marta Handzlik • Opublikowane: 2015-11-25

Pracuję jako wychowawca w internacie (pensum 30/30). W trakcie roku szkolnego są dni wolne od zajęć dydaktycznych, np. w trakcie matur. W tym czasie nauczyciele zobowiązani są do przyjścia do szkoły na szkolenie lub radę i mają za te dni płacone. Ja w tym czasie też jestem zobligowana do przyjścia do szkoły na radę lub szkolenie, ale za te dni nie otrzymuję wynagrodzenia z uwagi na to, iż internat jest nieczynny, gdyż nie ma wówczas uczniów. Te dni wolne muszę odpracować w ciągu miesiąca tak, żeby moje pensum za każdy tydzień wyniosło 30 godzin. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.

W ramach czasu pracy, o którym mowa wyżej, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:

– zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;

– inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:

a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,

b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;

– zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Nauczyciel, który realizuje tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć zgodnie z ust. 3 i dla którego ustalony plan zajęć w pewnych okresach roku szkolnego nie wyczerpuje obowiązującego tego nauczyciela tygodniowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, powinien nauczać odpowiednio większą liczbę godzin w innych okresach danego roku szkolnego. Praca wykonywana zgodnie z tak ustalonym planem zajęć nie jest pracą w godzinach ponadwymiarowych.

Przepisy prawa oświatowego nie przewidują obowiązku odpracowywania zajęć za dni, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze się nie odbywały. Owszem nauczyciel w te dni powinien być w pracy, zwłaszcza po to, aby zapewnić opiekę tym uczniom, którzy mimo wszystko przyjdą do szkoły (może się zdarzyć, że jakiś uczeń w internacie pozostanie na ten okres), jednak nie ma obowiązku odrabiania zajęć, aby pensum w danym tygodniu się zgadzało.

Działania dyrektora są więc niepoparte żadnymi przepisami, a przez to są bezprawne i ma Pani całkowite prawo odmówić odpracowywania tych godzin, zwłaszcza że de facto prowadzić to może do przekroczenia limitu 40 godzin pracy w tygodniu (bo i odpracowuje Pani godziny i jednocześnie w dniu wolnym od zajęć przebywa w szkole na zebraniach, itp.).

Nie widzę także podstaw do niewypłacania Pani wynagrodzenia za dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Przepisy prawa oświatowego nie pozwalają na dokonywanie takich potrąceń.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Urlop dla zatrudnionego na pół etatu

Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu, który pracuje: w poniedziałki 7 godzin, we wtorki i środy po 6,5 godziny, a czwartki i piątki...

 

Czy okres wypowiedzenia wlicza się w okres zatrudnienia?

Zawarłem umowę na czas określony w dniu 3.12.2007 r. (do 30.11.2008). Kolejna umowa jest już na czas nieokreślony. Kiedy „wpadam” w 3-miesięczny...

 

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Jak napisać wniosek o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Wiem, że od czasu rozwiązania stosunku pracy mam 3 lata, aby ubiegać sie o wypłatę, ale...

Praca w godzinach nocnych i dyżury telefoniczne

Pracuję na dwie zmiany, druga trwa od 17.00-1.00. Czy za godziny nocne (22.00-1.00) należy mi się dodatkowe wynagrodzenie? Poza tym mam dyżury telefoniczne w...

 

Miejsce zamieszkania a miejsce świadczenia pracy

Miejsce zamieszkania a miejsce świadczenia pracy

Czy mogę odliczać koszty uzyskania przychodu z racji zamieszkiwania w innej miejscowości niż miejsce pracy? Dokładnie chodzi o to, że kod pocztowy mojej...

Czy dodatek stażowy wlicza się do 13 pensji (trzynastki)

Czy dodatek stażowy wlicza się do 13 pensji (trzynastki)

Jesteśmy sfera budżetową. Przy wypłacie zasiłków chorobowych jest wypłacany dodatek stażowy w pełnej wysokości (nie jest pomniejszany za dni...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »