Wynagrodzenie dla nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym

• Autor: Marta Handzlik

Jakie wynagrodzenie przysługuje nauczycielowi przebywającemu na urlopie zdrowotnym (dla poratowania zdrowia) – czy ostatnio otrzymywane, czy też tylko pensja zasadnicza?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Wynagrodzenie dla nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym

Wynagrodzenie oraz dodatki do wynagrodzenia przysługujące nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla podratowania zdrowia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 73 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 191) nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości, jaka przysługiwała mu w dniu nabycia uprawnień i rozpoczęcia korzystania z urlopu, dodatek stażowy, dodatek tzw. wiejski, o którym mowa w art. 54 ust. 5 KN, a także dodatek mieszkaniowy. Dwa ostatnie wymienione dodatki należą do tzw. dodatków socjalnych, natomiast inne, niewymienione wyżej dodatki przysługują tylko w przypadku, gdy regulamin uchwalony przez organ jednostki samorządu terytorialnego na podstawie art. 30 ust. 6 KN przewiduje wypłacanie tych dodatków w okresie nieświadczenia pracy.

Podsumowując – nauczyciel na urlopie dla poratowania zdrowia nie otrzymuje wynagrodzenia w wysokości ostatnio otrzymywanej przed urlopem, a jedynie w wysokości wynagrodzenia zasadniczego (z dnia udzielenia urlopu) plus dodatek wiejski i mieszkaniowy.

Jeśli nauczyciel przed urlopem dla poratowania zdrowia otrzymywał jeszcze inne dodatki do wynagrodzenia – na urlopie będą mu one przysługiwały tylko wtedy, gdy z regulaminu uchwalonego przez organ prowadzący wynikać będzie, że w okresie niewykonywania pracy one także przysługują.

Zobacz też: Czy urlop jest płatny 100

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Pani Iwona, nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej na wsi, od wielu lat otrzymywała oprócz wynagrodzenia zasadniczego także dodatek motywacyjny i funkcyjny za pełnienie funkcji wychowawcy klasy. Gdy przeszła na urlop dla poratowania zdrowia, ku swojemu zaskoczeniu przestała otrzymywać oba dodatki. Otrzymywała jedynie pensję zasadniczą, dodatek za wysługę lat oraz tzw. dodatek wiejski i mieszkaniowy, ponieważ tylko te były zagwarantowane w przepisach i lokalnym regulaminie.

 

Pan Marek, nauczyciel historii w szkole miejskiej, zarabiał całkiem dobrze dzięki wysokiemu dodatkowi motywacyjnemu oraz udziałowi w projektach unijnych. Po przejściu na urlop zdrowotny zauważył znaczny spadek wpływów na konto. Po konsultacji z księgową okazało się, że dodatki za realizację projektów i motywacyjny nie są wypłacane w czasie niewykonywania pracy – nie były bowiem ujęte w regulaminie wynagradzania jako obowiązujące na urlopie zdrowotnym.

 

Pani Teresa, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w małej miejscowości, miała duże szczęście – regulamin uchwalony przez jej organ prowadzący przewidywał wypłatę także dodatku motywacyjnego i za warunki pracy w okresie urlopu zdrowotnego. Dzięki temu, mimo że nie chodziła do pracy, jej pensja nie zmniejszyła się znacząco, co pozwoliło jej skupić się na leczeniu bez stresu o domowy budżet.

Podsumowanie

Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia nie otrzymuje pełnego wynagrodzenia, jakie przysługiwało mu przed przejściem na urlop. Ma jednak zagwarantowaną pensję zasadniczą, dodatek za wysługę lat oraz – w przypadku pracy na terenach wiejskich – dodatki wiejski i mieszkaniowy. Pozostałe składniki wynagrodzenia, takie jak dodatki funkcyjne czy motywacyjne, wypłacane są wyłącznie wtedy, gdy przewiduje to regulamin uchwalony przez organ prowadzący. Dlatego warto wcześniej zapoznać się z lokalnymi przepisami, aby wiedzieć, czego można się spodziewać finansowo podczas urlopu zdrowotnego.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z naszej oferty porad online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą rozwiązać problemy z zakresu prawa pracy, rodzinnego, cywilnego i wielu innych. Wystarczy opisać swoją sprawę, a my przygotujemy rzetelną i zrozumiałą odpowiedź, dopasowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info