Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Szkolenie dla osób kierujących pracownikami

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-11-13

Pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym przeszedł szkolenie wstępne, stanowiskowe i okresowe bhp. Kierownik działu sporadycznie wyznacza tego pracownika do pełnienia obowiązków zastępcy kierownika (pod swoją nieobecność). W związku z tym przez parę dni w roku ww. pracownik pełni funkcję zastępcy kierownika. Czy pracownik powinien odbyć szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami?

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź bez wychodzenia z domu
Monika, 33 lata, pracownik biurowy
Moja opinia o poradach prawnych świadczonych przez w.w. usługodawcę jest pozytywna.
Bernadeta, nauczyciel akademicki emeryt, 76 lat
Bardzo obszerne wytłumaczenie i podkreślenie dla mnie kluczowych kwestii kilka razy. Język zrozumiały dla każdego.
Kinga, księgowa, 29 lat
Bardzo dziękuję za szczegółowa i bardzo kompetentna odpowiedź na moje pytanie na temat urlopu uzupełniającego.
Magdalena
Bardzo dziekuje za szybkie i sprawne przeprowadzenie transackcji i dostarczenie opinii. Komunikacja z Prawnikiem i Biurem Obslugi szybka, sprawna i uprzejma. Funkcja negocjacji ceny za usluge dala mi szanse wynegocjowac obopolnie korzystna cene. Polecam uslugi tej platformy prawnej :-).
Ewa, 60 lat

Sposób postępowania uzależniony jest od tego, jaką dokładnie funkcję pełni ten pracownik, zastępując kierownika działu, i jaki jest jego zakres obowiązków w czasie pełnienia tej funkcji. Decydującym bowiem czynnikiem stanowiącym, czy ktoś jest osobą kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp, jest fakt odpowiedzialności tej osoby za przestrzeganie przepisów i zasad bhp przez pracowników, którymi ta osoba kieruje. Odpowiedzialność taka wynika z art. 212 Kodeksu pracy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 212. Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:

1) organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

2) dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,

3) organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy,

4) dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,

5) egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,

6) zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami”.

Pracownik, który z racji wykonywanych obowiązków (nawet sporadycznie) jest osobą kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp, bez względu na tytuł zajmowanego stanowiska powinien być przeszkolony w zakresie szkolenia dla osób kierujących pracownikami.

Zatem powierzenie pracownikowi dodatkowych obowiązków wykonywanych od czasu do czasu, polegających na kierowaniu pracownikami, wymaga dodatkowego przeszkolenia takiej osoby.

Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia, a ich realizacja powinna zapewnić spełnienie wymagań określonych w § 3 rozporządzenia. W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia wskazano, jaki powinien być ramowy program szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami, który to program znacznie wykracza poza ramowy program szkolenia, które jest przeprowadzane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.

Powyższe oznacza, że osobę kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp należy przeszkolić w zakresie dodatkowo powierzanych jej obowiązków.

Pierwsze szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z kierowaniem pracownikami powinno się odbyć w terminie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku (§ 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia) i winno być powtarzane w okresie co najmniej pięciu lat (§ 15 ust. 2 rozporządzenia).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z BHP?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Okulary przy komputerze

Czy pracując z komputerem w biurze przez 8 godzin dziennie, moja firma musi opłacić rachunek za moje okulary i na jaka kwotę? Firma jest państwowa, ale nie...

BHP – okres korzystania z odzieży ochronnej

Pracuję w małej firmie na stanowisku elektromonter, odzież zużywa się średnio po roku, a obuwie po 6 miesiącach. Jak często powinna być wymieniana odzież...

Odpowiedzialność karna po rozwiązaniu umowy

Przez 10 lat byłem specjalistą BHP w dużej firmie. Warunki, w jakich pracowałem, nie pozwalały na dokładne wykonywanie obowiązków. Moje protokoły były...

Termin szkolenia BHP

Pracownik zawarł umowę z pracodawcą z dniem 10 lutego, a termin rozpoczęcia pracy to 20 lutego. Z jaką datą należy wypisać kwestionariusz dla pracownika? Czy...

Inspektor ds. bhp

Spółka zatrudniająca 300 pracowników powierza funkcję służby bhp dwóm pracownikom z odpowiednimi kompetencjami, ale na zasadzie umowy-zlecenia. Czy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »