• Autor: Dorota Kriger
Pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym przeszedł szkolenie wstępne, stanowiskowe i okresowe bhp. Kierownik działu sporadycznie wyznacza tego pracownika do pełnienia obowiązków zastępcy kierownika (pod swoją nieobecność). W związku z tym przez parę dni w roku ww. pracownik pełni funkcję zastępcy kierownika. Czy pracownik powinien odbyć szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami?
Sposób postępowania uzależniony jest od tego, jaką dokładnie funkcję pełni ten pracownik, zastępując kierownika działu, i jaki jest jego zakres obowiązków w czasie pełnienia tej funkcji. Decydującym bowiem czynnikiem stanowiącym, czy ktoś jest osobą kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp, jest fakt odpowiedzialności tej osoby za przestrzeganie przepisów i zasad bhp przez pracowników, którymi ta osoba kieruje. Odpowiedzialność taka wynika z art. 212 Kodeksu pracy.
„Art. 212. Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:
1) organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,
2) dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
3) organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy,
4) dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem,
5) egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
6) zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami”.
Pracownik, który z racji wykonywanych obowiązków (nawet sporadycznie) jest osobą kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp, bez względu na tytuł zajmowanego stanowiska powinien być przeszkolony w zakresie szkolenia dla osób kierujących pracownikami.
Zatem powierzenie pracownikowi dodatkowych obowiązków wykonywanych od czasu do czasu, polegających na kierowaniu pracownikami, wymaga dodatkowego przeszkolenia takiej osoby.
Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) programy szkolenia wstępnego oraz szkolenia okresowego powinny być dostosowane do rodzajów i warunków prac wykonywanych przez uczestników szkolenia, a ich realizacja powinna zapewnić spełnienie wymagań określonych w § 3 rozporządzenia. W załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia wskazano, jaki powinien być ramowy program szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami, który to program znacznie wykracza poza ramowy program szkolenia, które jest przeprowadzane dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych.
Powyższe oznacza, że osobę kierującą pracownikami w świetle przepisów prawa pracy oraz bhp należy przeszkolić w zakresie dodatkowo powierzanych jej obowiązków.
Pierwsze szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z kierowaniem pracownikami powinno się odbyć w terminie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku (§ 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia) i winno być powtarzane w okresie co najmniej pięciu lat (§ 15 ust. 2 rozporządzenia).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy