Umowa-zlecenie dla studenta studiów podyplomowych a składki ZUS i wynagrodzenie netto

• Autor: Dorota Kriger

Jestem na studiach podyplomowych, dostaję rentę rodzinną po ojcu. Byłem zatrudniony na umowę-zlecenie i dostałem 5070 zł brutto. Ile z tego będę miał netto?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Umowa-zlecenie dla studenta studiów podyplomowych a składki ZUS i wynagrodzenie netto

Studenci do 26. roku życia, którzy wykonują zlecenia, z reguły są preferowani przez zleceniodawców, gdyż nie ma potrzeby odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia takich osób – mówi o tym art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Powyższe nie dotyczy jednak studentów studiów podyplomowych. Tak wynika z ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którą studia podyplomowe są inną formą kształcenia niż studia wyższe i studia doktoranckie. Słuchacz studiów podyplomowych, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, nie jest więc studentem i w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy-zlecenia będzie obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym bez względu na wiek.

Nie występuje tu także zbieg tytułów ubezpieczenia, który zwalniałby zleceniobiorcę od obowiązku opłacania składek na ZUS, gdyż od renty rodzinnej nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne.

W związku z powyższym wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno być pomniejszone o kwotę zaliczki na podatek dochodowy, a także kwotę składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne i rentowe) oraz zdrowotne. W zależności od wyboru zleceniobiorcy od wynagrodzenia może być ponadto odprowadzona składka na ubezpieczenie chorobowe, które w przypadku umowy-zlecenia jest dobrowolne.

Przy wynagrodzeniu brutto w kwocie 5070 zł zleceniobiorca może więc liczyć na wynagrodzenie netto w kwocie ok. 3690 zł (uwzględniając składki na ZUS, w tym składkę na ubezpieczenie chorobowe).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »