• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielem matematyki, informatyki i techniki. Obecnie przebywam na urlopie zdrowotnym po rocznym urlopie macierzyńskim, zaległym urlopie wypoczynkowym. W trakcie trwania tego urlopu dyrektor szkoły pozbawił mnie kilku godzin matematyki i przyznał je innemu jako godziny ponadwymiarowe. Natomiast mi po powrocie do pracy zagwarantował etat, ale uzupełniony świetlicą. Co mam robić? Jestem zatrudniona na podstawie mianowania i mam 11-letni staż pracy.
Zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 50, poz. 400), kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat.
Oznacza to, że ma Pani uprawnienia do pracy na stanowisku wychowawcy w świetlicy. Dlatego tez dyrektor, jako dysponent godzin, mógł Pani przydzielić godziny świetlicowe, co w efekcie nie spowodowało ograniczenia Pani zatrudnienia.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 849/00, LEX nr 54887) stwierdził, ze „w zakresie określenia stanowiska należy je (stanowisko) interpretować zgodnie z treścią art. 42 KN. Teza, że »stanowisko« to stanowisko nauczyciela o określonych kwalifikacjach (np. nauczyciel biologii) nie jest jednak prawidłowa, gdyż w innych przepisach, KN nie wiąże już ze szczegółowo określonym przedmiotem nauczania (kwalifikacji) skutków prawnych. Z kolei art. 42 KN dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół. Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 KN”.
Dlatego tez dyrektor prawidłowo przydzielił Pani godziny świetlicy bez dokonywania zmiany stanowiska.
Katarzyna, nauczycielka biologii w szkole podstawowej, po rocznym urlopie macierzyńskim i wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego, wróciła do pracy z nadzieją na objęcie tych samych klas, które prowadziła wcześniej. Dyrektor poinformował ją jednak, że jej godziny zostały rozdysponowane innym nauczycielom w ramach ponadwymiarowych. Aby zachować etat, Katarzyna została skierowana do prowadzenia zajęć w szkolnej świetlicy, mimo że przez ostatnie 10 lat uczyła wyłącznie przedmiotu.
Tomasz, nauczyciel historii z 15-letnim stażem, wrócił do pracy po półrocznym urlopie zdrowotnym. Wcześniej miał pełen etat złożony z godzin historii i wiedzy o społeczeństwie. Po powrocie okazało się, że część jego godzin została przyznana nauczycielowi pracującemu w szkole na czas określony. Aby nie ograniczać Tomaszowi etatu, dyrektor zaproponował mu uzupełnienie godzin poprzez dyżury w świetlicy, na co – choć niechętnie – musiał się zgodzić.
Anna, nauczycielka języka polskiego, po powrocie z urlopu wychowawczego została zaskoczona informacją, że zamiast dotychczasowych 18 godzin polskiego, będzie mieć tylko 12, a resztę etatu dopełni jako opiekunka świetlicy. Dyrektor powołał się na zmniejszenie liczby godzin z powodu niżu demograficznego, zapewniając jednocześnie, że przydzielone jej obowiązki nie naruszają przepisów, ponieważ nadal pracuje na stanowisku nauczyciela zgodnie z kwalifikacjami.
Przydzielenie nauczycielowi po powrocie z urlopu zdrowotnego godzin świetlicowych, mimo wcześniejszego nauczania przedmiotów takich jak matematyka czy informatyka, jest zgodne z przepisami prawa oświatowego, jeśli nauczyciel posiada odpowiednie kwalifikacje. Dyrektor ma prawo rozdysponować godziny tak, aby zapewnić pełen etat, nawet jeśli część z nich realizowana jest w świetlicy. Choć dla wielu nauczycieli może to być zawodowo rozczarowujące, działania takie nie stanowią formalnego ograniczenia zatrudnienia ani zmiany stanowiska służbowego.
Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji lub masz wątpliwości co do swoich praw jako nauczyciel, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Doświadczeni prawnicy specjalizujący się w prawie oświatowym udzielą Ci rzetelnej i szybkiej pomocy – bez wychodzenia z domu. Wystarczy opisać problem, a my wskażemy możliwe rozwiązania i podpowiemy, jakie kroki podjąć, by skutecznie bronić swoich interesów.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 2002 r. sygn. akt I PKN 849/00
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy