Ustne oddelegowanie pracownika

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy pracodawca może ustnie oddelegować pracownika do innej pracy (do innego oddziału tej samej placówki, na takie samo stanowisko)? Czy w takiej sytuacji nie wymaga się zgody pracownika?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Ustne oddelegowanie pracownika

Oddelegowanie pracownika do innej pracy

Polecenie wykonywania pracy innego rodzaju, w innym rozkładzie czasu pracy lub w innym miejscu (oddelegowanie) jest w rozumieniu art. 42 § 4 Kodeksu pracy powierzeniem pracownikowi innej pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy jest dopuszczalne, jednak pod niżej wymienionymi warunkami, mianowicie:

  1. powierzenie podyktowane jest uzasadnionymi potrzebami pracodawcy (muszą być to potrzeby obiektywne,
  2. pracownik może być oddelegowany na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym,
  3. nowa praca powierzona pracownikowi odpowiada jego kwalifikacjom (powierzenie innej pracy nie może być szykaną),
  4. nie powoduje obniżenia wynagrodzenia.

Brak zgody pracownika na oddelegowanie do innej pracy

Jeśli spełnione są wszystkie powyższe warunki, to pracownik ma obowiązek podjąć inną powierzoną mu pracę. Bezzasadna odmowa podjęcia innej pracy przez pracownika może skutkować wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż w ten sposób pracownik dopuszcza się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Natomiast jeśli powierzenie innej pracy nastąpiło z naruszeniem wymienionych warunków, pracownik może wnieść do sądu pracy tzw. pozew o przywrócenie do poprzedniej pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy oddelegowanie pracownika wymaga formy pisemnej?

Powierzenie pracownikowi innej pracy (oddelegowanie) nie wymaga zachowania formy pisemnej ani wypowiedzenia zmieniającego. Wystarczy wydanie ustnego polecenia przez przełożonego lub przez pracodawcę. Pracodawca powierzając pracownikowi inną pracę, nie musi uzyskiwać zgody pracownika na wykonywanie innych zadań. Pracodawca nie ma również obowiązku konsultowania z zakładową organizacją związkową powierzenia jakiemukolwiek pracownikowi innej pracy.

Inną pracę można powierzyć każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Tym samym, jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, to pracodawca mógł powierzyć Panu inną pracę w formie ustnego polecenia bez Pana zgody.

Przykłady

Marta pracuje jako rejestratorka w przychodni w centrum miasta. Pewnego ranka kierownik poprosił ją, by przez najbliższe dwa tygodnie pomagała w filii na obrzeżach — inna rejestratorka poszła na zwolnienie. Marta się zgodziła, bo praca była taka sama, a dojazd niewiele dłuższy. Nie dostała tego na piśmie, ale wiedziała, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.

 

Tomasz jest magazynierem w dużej hurtowni. Z powodu nagłej awarii systemu w jednym z działów, kierownik działu logistyki poprosił go ustnie, by przez trzy tygodnie wspierał tamtejszy zespół. Tomasz miał doświadczenie z poprzedniego stanowiska i nie stracił na tym finansowo, więc bez problemu podjął nowe obowiązki. Wszystko odbyło się ustnie.

 

Ania pracuje jako księgowa. Szefowa poprosiła ją ustnie, by przez trzy miesiące zajęła się również fakturowaniem dla nowego działu, w związku z urlopem koleżanki. Ania się zgodziła — wiedziała, że potrafi to robić, a zadanie nie obniżało jej wynagrodzenia. Choć nie podpisywała żadnych dokumentów, uznała polecenie za wiążące.

Podsumowanie

Ustne oddelegowanie pracownika do innej pracy jest zgodne z Kodeksem pracy, pod warunkiem że wynika z uzasadnionych potrzeb pracodawcy, nie przekracza trzech miesięcy w roku, odpowiada kwalifikacjom pracownika i nie wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracownik nie musi wyrażać zgody, a polecenie nie wymaga formy pisemnej. Odmowa przyjęcia takich obowiązków — jeśli warunki zostały spełnione — może zostać potraktowana jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online – bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności. Odpowiemy na Twoje pytania, wyjaśnimy przepisy i pomożemy rozwiązać Twój problem prawny. Napisz do nas, a prawnik odezwie się nawet tego samego dnia.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info