Kategoria: Uzp, regulaminy i przekształcenia organizacyjne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ustne oddelegowanie pracownika

Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2014-06-11

Czy pracodawca może ustnie oddelegować pracownika do innej pracy (do innego oddziału tej samej placówki, na takie samo stanowisko)? Czy w takiej sytuacji nie wymaga się zgody pracownika?

 

»Wybrane opinie klientów

Odpowiedź uzyskana szybko. W pełni profesjonalnie nakreślone możliwości rozwiązania problemu ,może niekoniecznie po mojej myśli( co też zostało ujęte w odpowiedzi )wiadomo każda sprawa ma swoje oblicze ,ale mimo to polecam. Warto mieć świadomość ,że można z kanapy zasięgnąć porad fachowców.
Alina
Super serwis, super kontakt, szybkie rzeczowe odpowiedzi za nie wielkie pieniądze (do kolejnych klientów serwisu:proszę się nie bać..za jakieś 100 zł z hakiem... można przyjacielsko porozmawiać przez kilka tygodni jak przy dobrej kawie i ciachu...zresztą często ją popijam pisząc do Pana Mecenasa...nie wiem jak Pan po drugiej stronie :)Każde moje pytanie...nie zostało bez odpowiedzi....chociaż poruszałam się jak \"dziecko we mgle\" gubiąc się i powracając do sprawy z uporem maniaka zadając nie raz oczywiste pytania. Dziękuję za zrozumienie i pomoc....za wyzwolenie mnie ze stresu, który przez moją niepewność mnie zjadał. Będę polecała ten portal wszystkim, którzy będą potrzebować porady prawnej, a i ja w razie potrzeby ..skorzystam powtórnie (obym nie musiała :) )...licho nie śpi . Pozdrawiam serdecznie Pana Marka G. oraz cały Zacny Zespół
Izabela
Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka

Polecenie wykonywania pracy innego rodzaju, w innym rozkładzie czasu pracy lub w innym miejscu (oddelegowanie) jest w rozumieniu art. 42 § 4 Kodeksu pracy powierzeniem pracownikowi innej pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy jest dopuszczalne, jednak pod niżej wymienionymi warunkami, mianowicie:

  1. powierzenie podyktowane jest uzasadnionymi potrzebami pracodawcy (muszą być to potrzeby obiektywne,
  2. pracownik może być oddelegowany na okres nie dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym,
  3. nowa praca powierzona pracownikowi odpowiada jego kwalifikacjom (powierzenie innej pracy nie może być szykaną),
  4. nie powoduje obniżenia wynagrodzenia.

Jeśli spełnione są wszystkie powyższe warunki, to pracownik ma obowiązek podjąć inną powierzoną mu pracę. Bezzasadna odmowa podjęcia innej pracy przez pracownika może skutkować wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż w ten sposób pracownik dopuszcza się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Natomiast jeśli powierzenie innej pracy nastąpiło z naruszeniem wymienionych warunków, pracownik może wnieść do sądu pracy tzw. pozew o przywrócenie do poprzedniej pracy.

Powierzenie pracownikowi innej pracy (oddelegowanie) nie wymaga zachowania formy pisemnej ani wypowiedzenia zmieniającego. Wystarczy wydanie ustnego polecenia przez przełożonego lub przez pracodawcę. Pracodawca powierzając pracownikowi inną pracę, nie musi uzyskiwać zgody pracownika na wykonywanie innych zadań. Pracodawca nie ma również obowiązku konsultowania z zakładową organizacją związkową powierzenia jakiemukolwiek pracownikowi innej pracy.

Inną pracę można powierzyć każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Tym samym, jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, to pracodawca mógł powierzyć Panu inną pracę w formie ustnego polecenia bez Pana zgody.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.01.2019 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »