Kategoria: Urlop

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z urlopem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Pytania

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Wymiar urlopu wypoczynkowego

Staram się jednej z pracownic obliczyć urlop za 2007 r. i nie mam pewności, czy robię to poprawnie. Dane są takie: dziewczyna ma studia magisterskie, obroniła się w czerwcu 2005 r. – więc liczyć należy 8 lat. Swoją pierwszą pracę podjęła właśnie u nas – 16 grudnia 2005 r. A więc 16 grudnia 2007 r. zwiększył się wymiar przysługującego jej urlopu na 26 dni. Czy poniższe sumowanie jest zatem prawidłowe? Od stycznia do listopada – 19 dni, grudzień – 3 dni, razem za rok 2007 – 22 dni.

więcej ››

Likwidacja firmy a urlop macierzyński

W październiku urodzę dziecko. Szefowa już od jakiegoś czasu mówi, że nie wie, ile jeszcze pociągnie ten interes, ale raczej do listopada firma powinna jeszcze istnieć, choć to nic pewnego. Urlop macierzyński skończy mi się prawdopodobnie w marcu. Czy w związku z tym, jeśli pójdę zaraz po macierzyńskim do nowej pracy, to z urlopu wychowawczego będę mogła skorzystać dopiero po przepracowaniu 6 miesięcy? Czy nie liczy się wcześniejszy okres zatrudnienia i czas, w którym przebywałam na macierzyńskim? A co byłoby, gdyby firma została zamknięta w dniu, w którym kończy mi się urlop macierzyński? A ja, od razu po tym urlopie poszłabym do nowej pracy? Czy wtedy też dopiero po 6 miesiącach mogłabym skorzystać z urlopu wychowawczego?

więcej ››

Urlop wychowawczy a zwolnienie

Jestem na urlopie wychowawczym do 1 marca 2009 r. Chcę podjąć nową pracę od 1 października 2008 r. Jak będzie wyglądać moje zwolnienie? Umowę mam podpisaną do końca 2009 r.

więcej ››

System zmianowy od poniedziałku do niedzieli

Jestem zatrudniona na umowę o pracę w hipermarkecie, w którym obowiązuje zmianowy system pracy od poniedziałku do niedzieli. Zadzwoniłam do swego pracodawcy w niedzielę rano i poprosiłam na ten dzień o urlop na żądanie. Niestety, szef mi odmówił, tłumacząc, że w niedzielę nie można brać urlopu na żądanie. Czy miał do tego prawo i czy to prawda, że na niedzielę nie można dostać urlopu na żądanie?

więcej ››

Urlop wychowawczy dla ojca

Mamy czwórkę dzieci. Dwoje z nich to osoby niepełnosprawne, wymagające stałej opieki. Mąż pracuje, ja otrzymuję zasiłek z tytułu rezygnacji z pracy w związku z koniecznością opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Olbrzymią trudność sprawia mi dowożenie dzieci do dwóch ośrodków rehabilitacyjnych. Czy mój mąż mógłby starać się o urlop wychowawczy?

więcej ››

Dwa dni opieki na dziecko

Mój mąż chciał wziąć 2 dni opieki na dziecko. Uprzedził kierownika 3 dni wcześniej, a ten powiedział, że tych 2 dni nie dostanie. Czy ma prawo mu odmówić, a jeśli tak – na jakiej podstawie? Ja jestem obecnie bezrobotna.

więcej ››

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Czy po skończonym urlopie wychowawczym należy mi się urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Urlop macierzyński a działalność gospodarcza

Żona prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od ponad dwóch lat (doradztwo). Od początku tego roku jest równocześnie zatrudniona na umowę o pracę, na część etatu, i z tego tytułu opłacane jest ubezpieczenie. Kilkanaście dni temu urodziła dziecko. Pracodawca chce wysłać ją na urlop macierzyński. Czy to konieczne? Jak wówczas prowadzić działalność gospodarczą pobierając jednocześnie zasiłek? Czy żona może w tym czasie wystawiać faktury VAT? Czy pracodawca musi zgłosić do ZUS urodzenie dziecka i urlop macierzyński żony? Mam zamiar ubezpieczyć dziecko w swoim zakładzie pracy.

więcej ››

Czas urlopu

Jestem zatrudniona na pół etatu, pracuję 5 dni w tygodniu po 4 godziny. W sumie mam przepracowane ponad 10 lat. Pracodawca daje mi 13 dni urlopu i liczy każdy dzień urlopu po 8 godzin. Czy jest to prawidłowe?

więcej ››

Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy

3 marca 2008 r. urodziło mi się dziecko. Przebywałem wówczas na urlopie wypoczynkowym, ustalonym do 7 marca 2008 r. Następnie na okres od 5 do 18 marca dostałem zwolnienie z tytułu opieki nad żoną. Pracodawca poinformował mnie, że mój urlop wypoczynkowy jest nadrzędny i go tracę, zaś urlop okolicznościowy muszę wykorzystać w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od urodzenia dziecka. Czy pracodawca ma rację?

więcej ››

Wymiar urlopu a zwolnienie lekarskie

Od 4 stycznia 2007 roku przebywałam na L4 aż do urodzenia dziecka tzn. do dnia 12 sierpnia 2007 r. Następnie do dnia 29 grudnia 2007 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim. Obecnie po urlopie chcę wykorzystać urlop. Wypisałam wniosek na 26 dni, jednak kadrowa twierdzi, iż należy mi się jedynie 18 dni urlopu. Czy faktycznie mój wymiar urlopu uległ zmniejszeniu?

więcej ››

Urlop na żądanie

Czy w jednym kwartale mogę wziąć 4 dni urlopu na żądanie i czy pracodawca może go odmówić?

więcej ››

Urlop doktoranta

Jestem na czwartym roku studiów doktoranckich. Pracuję w prywatnej firmie. Słyszałam, iż w związku z obroną przysługuje mi dodatkowy, płatny urlop. Czy to prawda?

więcej ››

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o pracę - pełny etat) który jednocześnie prowadzi działalność gospodarcza. Czy należy mu się urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Egzekucja zaległego urlopu

Czy po 11 miesiącach po rozwiązaniu umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron, mamy szanse jako grupa 10 osobowa na odzyskanie roszczeń finansowych - ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

więcej ››

Zwolnienia w czasie ciąży

Z końcem września poroniłam. Bardzo to przeżyłam bo o dziecko staraliśmy się od kilku lat a u nas tylko invitro wchodzi w grę. Po poronieniu załamałam się i z tytułu depresji od połowy września jestem na L4. Podczas zwolnienia podeszłam jeszcze raz do invitro i udało się. Ze względu na sytuację muszę bardzo na siebie uważać, dużo leżeć i unikać stresu by historia się nie powtórzyła. Obecnie L4 kończy mi się 17 stycznia. Czy od razu mogę przejść na zwolnienie z tytułu ciąży? Prawdopodobnie będę musiała na nim być aż do rozwiązania. Czy musi być jakaś przerwa między tymi zwolnieniami by nie utracić prawa do wynagrodzenia? Moja praca jest związana z ciągłym siedzeniem przy komputerze i stresem - windykacja. Bardzo się boję ryzykować, ponieważ u mnie jest spore niebezpieczeństwo poronienia.

więcej ››

Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym

Mam trochę nietypowy problem - chcę przejść na urlop wychowawczy, jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą i nie chciałabym jej zawieszać na ten czas. Wiem, że mogę ją prowadzić, jeśli nie koliduje z opieką nad dzieckiem. Moje pytanie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne - czy opłacam je ja w pełnej wysokości czy nadal płacę tylko zdrowotną?

więcej ››

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Proszę o informację ile przysługuje mi urlopu macierzyńskiego? (17 września urodziłam) Czy w ten okres wlicza się dni wolne od pracy i niedziele? Kiedy planowo powinnam wrócić do pracy?

więcej ››

Świadczenia na urlopie wychowawczym

Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Jestem teraz na urlopie wychowawczym do końca tego roku. Miałam go przedłużyć. Okazało się, że jestem w ciąży wysokiego ryzyka, plamię, nie mogę się forsować. Mogę przedłużyć wychowawczy wiadomo, ale sytuacja materialna nie jest najlepsza. Lekarz bez problemu chce mi dać zwolnienie ze względu na mój stan. Czy może mi dać zwolnienie już. np od 8 grudnia do któregoś stycznia? Ja wiem, że zasiłek chorobowy za czas urlopu wychowawczego się nie będzie należał. Zostanie zapewne wypłacony za styczeń. Ale czy na zwolnieniu mogą być w tym okresie? Jak liczone jest wtedy wynagrodzenie - od stycznia? Przebywam na wychowawczym kilka miesięcy (mniej niż 12), wcześniej macierzyński, wypoczynkowy. Czy trzeba mieć zdolność do pracy po wychowawczym? Ja jej nie będę miała w tej sytuacji. Czy zostanie mi wypłacone jakieś wynagrodzenie ? Czy muszę przepracować 1 dzień po wychowawczym, żeby dostać zasiłek? Rozumiem, że trzeba zanieść do pracy zaświadczenie o stanie ciąży. Czy trzeba być w 3 miesiącu ciąży idąc na zwolnienie? Wiem, dużo pytań, myślę, że wiele osób ma z nimi problem. Proszę o pomoc.

więcej ››

Praca na urlopie wychowawczym

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym. Słyszałam, ze można legalnie dorobić będąc na takim urlopie. Moje pytanie dotyczy tego jak ma się taka praca do pobierania zasiłku z opieki. Dodam, że w mojej firmie jestem zatrudniona na 1/2 etatu, a moja ewentualna praca byłaby na umowę -zlecenie. Czy podejmując taką pracę nie stracę zasiłku? A może jest jakaś kwota której nie można przekroczyć przy pobieraniu zasiłku?

więcej ››

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Masz problem z urlopem? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »