• Autor: Marta Handzlik
Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Urodziłam dziecko 9 miesięcy temu. Od dwóch miesięcy jestem w kolejnej ciąży. Niestety okazało się wczoraj, że ta ciąża obumarła. Lekarz w szpitalu powiedział mi, że należy mi się dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia martwego dziecka. Czy to prawda? Czy mogę zawiesić obecny macierzyński i wykorzystać go po zakończeniu macierzyńskiego trwającego dwa tygodnie?
Zgodnie z art. 1801 ustawy Kodeks pracy w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Zgodnie z definicją medyczną urodzeniem martwym jest całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, o ile nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży. Poronieniem określa się wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, który nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wydobycie lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli, o ile nastąpiło to przed 22. tygodniem ciąży.
W Pani przypadku mamy do czynienia nie z urodzeniem martwego dziecka, tylko z poronieniem (bo w ciąży Pani była tylko 2 miesiące, czyli krócej niż 22 tygodnie). A to oznacza, że nie ma Pani prawa do urlopu macierzyńskiego, bowiem ten przysługuje tylko w związku z urodzeniem martwego dziecka.
Jeżeli jednak uzyska Pani z urzędu stanu cywilnego skrócony akt urodzenia dziecka, który jest podstawą przyznania świadczeń z tytułu macierzyństwa, wówczas będzie Pani miała prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni.
Jeśli zaś chodzi o przerwanie urlopu macierzyńskiego, to należy przyjąć, że obecnie przebywa już Pani raczej na urlopie rodzicielskim, bowiem urlop macierzyński trwa jedynie 20 tygodni.
Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego składa się na 21 dni przed powrotem do pracy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy