Upomnienie z powodu spóźnienia do pracy

• Autor: Dorota Kriger

Dostałem od pracodawcy pisemne upomnienie z powodu spóźnienia do pracy. W poniedziałki zaczynam pracę o 4:00, zaś w pozostałe dni tygodnia o 6:00. Spóźniłem się, bo nie mogłem uruchomić samochodu. Dojechałem do pracy na 6:00 rano (zamiast na 4:00), ponieważ akurat tak kursował autobus. Pracodawca w ogóle mnie nie wysłuchał, tylko od razu wręczył pisemne upomnienie. Czy miał prawo tak postąpić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Upomnienie z powodu spóźnienia do pracy

Kiedy pracodawca może zastosować pisemną karę upomnienia?

Pracodawca miał prawo ukarać Pana, ponieważ pracodawca może zastosować karę upomnienia (a także karę nagany), gdy pracownik nie przestrzega:

  • ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
  • sposobu potwierdzania obecności i usprawiedliwiania nieobecności,
  • przepisów bhp i przeciwpożarowych.

Powyższe jest zgodne z art. 108 § 1 Kodeksu pracy (w skrócie K.p.), a także z wyrokiem SN z 24 marca 1977 r. (sygn. akt I PRN 28/77).

Kara od pracodawcy za spóźnienie do pracy

Spóźnienie do pracy należy w tym przypadku traktować jako naruszenie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Bez względu na powyższe uprawnienie pracodawcy miał on jednak obowiązek wysłuchać Pana przed nałożeniem kary (art. 109 § 2 K.p.), przy czym nie miał obowiązku uwzględniać wyjaśnień, jeśli jego zdaniem nie były one wystarczające. Zgodnie bowiem z wyrokiem SN z 1 lipca 1999 r. (sygn. akt I PKN 86/99, OSNP Nr 18/2000, poz. 683) wymierzenie kary upomnienia uzasadnione jest nawet w przypadku niewielkiego stopnia winy (art. 108 § 1 K.p.).

Czy pracodawca ma obowiązek wysłuchania pracownika przed wymierzeniem mu kary?

Obowiązek wysłuchania pracownika przed wymierzeniem mu kary wynika nie tylko z art. 109 § 2 K.p., ale także z wyroku Sądu Najwyższego z 4 marca 1999 r. (sygn. akt I PKN 605/98, OSNP Nr 8/2000, poz. 307). SN stwierdził: „Wysłuchanie pracownika musi poprzedzać zastosowanie wobec niego kary porządkowej. Zastosowanie kary następuje w chwili podpisania pisma o ukaraniu, gdyż wtedy wewnętrzna wola przełożonego otrzymuje swój zewnętrzny, formalny wyraz. Natomiast z punktu widzenia skutków takiej decyzji dla pracownika (art. 110 i 112 § 1 KP) istotne znaczenie ma chwila zawiadomienia go na piśmie o zastosowanej karze”.

Ponieważ pracodawca nie wysłuchał Pana, wskutek czego doszło do naruszenia przepisów, ma Pan prawo w ciągu 7 dni od zawiadomienia Pana o ukaraniu wnieść sprzeciw.

Zastosowanie kary względem pracownika z naruszeniem przepisów prawa

O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej – wynika tak z treści art. 112 § 1 K.p.

„Art. 112. § 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu”.

Okoliczność, że w zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związku zawodowego, której pracownik jest członkiem, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku rozpatrzenia, przed podjęciem decyzji o uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu, stanowiska reprezentującej pracownika międzyzakładowej organizacji związkowej (wyrok SN z 5 listopada 1998 r., sygn. akt I PKN 422/98, OSNP Nr 24/1999, poz. 786).

Nieodrzucenie sprzeciwu pracownika ukaranego karą porządkową

Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu, gdyż zgodnie z wyrokiem SN z 19 lutego 1999 r. (sygn. akt I PKN 586/98, OSNP Nr 7/2000, poz. 269) pracodawca dla uniknięcia skutku z art. 112 § 1 zdanie trzecie K.p. musi wykazać, że odrzucił sprzeciw pracownika ukaranego karą porządkową przed upływem czternastu dni od jego wniesienia. Wymaganie to spełnia sporządzenie i wysłanie w tym terminie pisma odrzucającego sprzeciw pracownika.

Jeśli powyższe nie poskutkuje i pracodawca odrzuci sprzeciw, to – zgodnie z art. 112 § 2 K.p. – pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary. Należy pamiętać, że jest to termin zawity prawa materialnego i nie podlega przywróceniu (wyrok SN z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 626/99, OSNP Nr 20/2001, poz. 6150).

Zgodnie z powyższym ma Pan prawo sprzeciwić się wobec zastosowanej kary w związku z faktem, iż została ona nałożona w sposób nieprawidłowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »