Umowa-zlecenie a ryczałt

• Autor: Dorota Kriger

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę). W listopadzie zleceniobiorca przepracował jedynie 9 godzin, co daje kwotę 135 zł brutto. Chyba nie można zastosować ryczałtu w takim przypadku. Czy mam rację? Czy należy dokonać rozliczenia na zasadach ogólnych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Umowa-zlecenie a ryczałt

Zastosowanie ryczałtu w stosunku do umowy-zlecenia

Podatek zryczałtowany, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), można pobrać tylko wtedy, gdy kwota należności z tytułu wykonania umowy-zlecenia, zawartej ze zleceniobiorcą niebędącym naszym pracownikiem, była określona w umowie i nie przekraczała 200 zł. W każdym innym przypadku należy pobrać zaliczkę na podatek według zasad ogólnych, określonych w art. 41 ww. ustawy.

Jeśli w umowie wynagrodzenie zostało określone w stawce godzinowej i ostateczna wysokość tego wynagrodzenia nie jest znana w momencie zawierania umowy, oznacza to, że nie jest możliwe zastosowanie ryczałtu w stosunku do takiej umowy. Ryczałt może być bowiem zastosowany tylko do umowy, z której jednoznacznie wynika ostateczna kwota należności z tytułu jej wykonania.

Jednocześnie zwracam uwagę na to, że jeśli umowa jest ciągła i trwa kilka miesięcy, to należy zsumować wartości wynagrodzeń z wszystkich miesięcy trwania takiej umowy, aby móc oszacować jej ostateczną wartość. Jeśli wartość ta przekracza 200 zł, to również nie jest możliwe zastosowanie podatku zryczałtowanego.

Zgodnie z powyższym należy zastosować w tym przypadku zasady ogólne, czyli należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu i potrąceniu części finansowanej przez płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »