Kategoria: Inne

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa-zlecenie a ryczałt

Dorota Kriger • Opublikowane: 2012-12-13

Zatrudniono osobę na podstawie umowy-zlecenia. W umowie jest napisane, że osoba ta będzie pracowała maksymalnie 20 godzin w miesiącu (stawka 15 zł za godzinę). W listopadzie zleceniobiorca przepracował jedynie 9 godzin, co daje kwotę 135 zł brutto. Chyba nie można zastosować ryczałtu w takim przypadku. Czy mam rację? Czy należy dokonać rozliczenia na zasadach ogólnych?

»Wybrane opinie klientów

Fakt,że aby uzyskać poradę,nie muszę szukać żadnej kancelarii,umawiać terminów i jechać na spotkanie. Pani Mecenas Marta Handzlik - Rosuł odpowiedziała wyczerpująco na moje pytania ( w tym również na pytania dodatkowe), podając na poparcie swoich wypowiedzi odpowiednie przepisy z Karty Nauczyciela. Dowiedziałam się jak rozwiązać mój problem,jakie mam prawa i obowiązki,a wszystko za dosyć przystępną cenę. W dodatku czas oczekiwania na porady był bardzo krótki,a to ważne,bo zależało mi na czasie
Agnieszka, 47 lat, nauczyciel
Pani prawnik bardzo rzeczowo opisała mozliwości i zagrożenia. Podała na co będzie zwracał uwagę sąd.Odpowiadała na pytania dodatkowe, które zawsze powstaja w głowie laika w sprawach prawnych. Dzieki tej odpowiedzi uważam, że jeśli wspóllokatorka nie zechce się dalej porozumieć, to wystąpię na drogę sądową.
Krzysiek
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Łączę pozdrowienia dla całego zespołu.
Mirka
Szybka odpowiedź i przede wszystkim anonimowość i lepiej się pisze niż rozmawia bo można wszystko przemyśleć i człowiek nie wstydzi się wszystkiego przekazać bo co sobie prawnik pomyśli gdyby się siedziało face to face.
Krzysztof, 39 lat
Wygodny szybki dostęp do zagadnień prawa. Jasne i klarowne odpowiedzi .
Agnieszka

Podatek zryczałtowany, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), można pobrać tylko wtedy, gdy kwota należności z tytułu wykonania umowy-zlecenia, zawartej ze zleceniobiorcą niebędącym naszym pracownikiem, była określona w umowie i nie przekraczała 200 zł. W każdym innym przypadku należy pobrać zaliczkę na podatek według zasad ogólnych, określonych w art. 41 ww. ustawy.

Jeśli w umowie wynagrodzenie zostało określone w stawce godzinowej i ostateczna wysokość tego wynagrodzenia nie jest znana w momencie zawierania umowy, oznacza to, że nie jest możliwe zastosowanie ryczałtu w stosunku do takiej umowy. Ryczałt może być bowiem zastosowany tylko do umowy, z której jednoznacznie wynika ostateczna kwota należności z tytułu jej wykonania.

Jednocześnie zwracam uwagę na to, że jeśli umowa jest ciągła i trwa kilka miesięcy, to należy zsumować wartości wynagrodzeń z wszystkich miesięcy trwania takiej umowy, aby móc oszacować jej ostateczną wartość. Jeśli wartość ta przekracza 200 zł, to również nie jest możliwe zastosowanie podatku zryczałtowanego.

Zgodnie z powyższym należy zastosować w tym przypadku zasady ogólne, czyli należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu i potrąceniu części finansowanej przez płatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój problem i zadaj pytania.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Stan prawny – 1.01.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Stan prawny – 1.03.2017 r. j.t. z zaznaczonymi zmianami.

wizytówka Zadaj pytanie »